Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի մասնակիցներին և հյուրերին
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի մասնակիցներին և հյուրերին: Ուղերձը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի հարգելի՛ մասնակիցներ, Հայաստանի և Արցախի հարգարժա՛ն հյուրեր: Այսօր դուք գտնվում եք հայկական հինավուրց հողում, սակայն ձեզնից ոչ մեկը հյուր չէ, որովհետև իրականում դուք տուն եք եկել` ձեր հարազատ հայկական օջախ: Եկել եք մասնակցելու համահայկական միջոցառման, եկել եք վայելելու հայկական միջավայրը, հարստացնելու այն, եկել եք մրցելու և հաղթելու: Իսկ Արցախն ու արցախցին շատ լավ գիտեն, թե ինչ է հաղթանակը: Այս տարի նշվում է համահայկական խաղերի 20-ամյակը: Ուստի առավել քան խորհրդանշական է համահայկական խաղերն այս անգամ Արցախից՝ պատմական Մեծ Հայքի Արցախ նահանգից սկսելը: Հիշենք, որ 385 թվականին Մեծ Հայքի Վարազդատ թագավորը դարձավ օլիմպիական խաղերի առաջին հայ չեմպիոնը, սակայն մեզ համար համահայկական խաղերը պակաս նշանակություն չունեն, քան օլիմպիական խաղերը:
Համահայկական այս խաղերին խորհրդանշական երեք ջահ է վառվել` հայկական պատմական երեք տարածքներում. Կիլիկյան Հայաստանում` Մուսա լեռան ստորոտին, Արարատյան դաշտում` Խոր Վիրապում, և Արցախում՝ Տիգրանակերտում: Երեք ջահ մեզ առնվազն երեք պատգամ են փոխանցել`միասնական լինելու, մեկ Հայրենիքի շուրջ համախմբվելու և այն հզորացնելու պատգամ:
Համահայկական խաղերը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությամբ Հայրենիքին վերստին շաղկապվելու բացառիկ հնարավորություն են: Դրանք զուտ մարզական միջոցառում չեն: Ի տարբերություն օլիմպիական խաղերի խորհրդանիշ հինգօղակների, համահայկական խաղերի օղակներն այնքան շատ են, որքան հայկական աշխարհի քարտեզի բազմազանությունը:
Աշխարհի ավելի քան 35 քաղաքներ ներկայացնող մասնակիցներ ոչ միայն մրցելու են տարբեր մարզաձևերում, այլև, միացնելով իրենց ձեռքերը, ձևավորելու են միասնություն և համերաշխության խորհրդանշող համահայկական ամուր բռունցքը: Համահայկական խաղերը սպորտի զարգացմանը խթանելուց բացի, մեր ֆիզիկական և հոգևոր առողջությունը խթանող միջոցառում են:
Դրանք նաև հայրենաճանաչության և, ինչու չէ, հայրենադարձության հզոր ազդակ են, Հայրենիքին կապվելու, Հայրենիքը սիրելու և նրան մոտիկից օգտակար լինելու ազդակ:
Մեկնարկելով Արցախի Հանրապետությունում` համահայկական խաղերը մի քանի օրից շարունակվելու են Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հուսով եմ, որ այցելությունն Արցախ և Հայաստան ձեր մեջ ամենաջերմ ու հաճելի տպավորությունները կթողնի, իսկ մեկնարկող խաղերը կպարգևեն շատ վառ ու հիշարժան պահեր: Հաջողություն և ամենայն բարիք ձեզ»,-ասված է ուղերձում:

"Более чем символично в этот раз Панармянские игры начинать в Арцахе": президент Армении
Президент РА Армен Саркисян направил послание участникам и гостям VII летних Панармянских игр. "Арменпресс" представляет послание полностью:
"Дорогие соотечественники, уважаемые участники VII летних Панармянских игр, уважаемые гости Армении и Арцаха!
Сегодня Вы находитесь на древней армянской земле, однако ни один из Вас не гость, потому что на самом деле Вы приехали домой, в родной армянский очаг. Вы приехали чтобы участвовать в общеармянском мероприятии, приехали наслаждаться армянской средой, обогатить ее, приехали соревноваться и побеждать. А Арцах и арцахцы прекрасно знают, что такое победа. В этом году отмечается 20-летие Панармянских игр. Поэтому более чем символично в этот раз Панармянские игры начинать в Арцахе - в провинции Арцах Великой исторической Армении. Вспомним, что в 385 году царь Вараздат Великой Армении стал первым армянским чемпионом Олимпийских игр, хотя для нас Панармянские игры не имеют меньшего значения, чем Олимпийские игры.
На этих Панармянских играх зажжены три символических факела - на трех исторических армянских территориях. В Киликийской Армении - у подножия горы Муса, в Араратской долине - в Хор Вирапе и в Арцахе - в Тигранакерте. Три факела передают нам как минимум три Завета: быть едиными, сплотиться вокруг единой Родины и укреплять ее.
Панармянские игры - исключительная возможность вновь воссоединиться с Родиной в триединстве Армения – Арцах – Диаспора. Это не просто спортивное мероприятие. В отличие от пяти колец - символов Олимпийских игр, кольцев Панармянских игр столь много, сколь разнообразие карты армянского мира. Участники, представляющие более 35 городов мира, не только будут соревноваться в различных видах спорта, но и, объединив свои руки, сформируют крепкий общеармянский кулак, символизирующий единство и солидарность. Панармянские игры, помимо стимулирования развития спорта, являются мероприятием, стимулирующим и наше физическое и духовное здоровье.
Они также являются мощным импульсом познания Родины и, почему бы и нет, репатриации, сигналом привязанности к Родине, любви к Родине и близости с нею.
Начавшись в Республике Арцах, Панармянские игры через несколько дней продолжатся в Республике Армения.
Надеюсь, что посещение Арцаха и Армении даст Вам самые теплые и приятные впечатления, а начинающиеся игры подарят очень яркие и запоминающиеся моменты. Удачи и всех благ Вам", - говорится в послании президента.