Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի մասնակիցներին և հյուրերին
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուղերձ է հղել Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի մասնակիցներին և հյուրերին: Ուղերձը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
«Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի հարգելի՛ մասնակիցներ, Հայաստանի և Արցախի հարգարժա՛ն հյուրեր: Այսօր դուք գտնվում եք հայկական հինավուրց հողում, սակայն ձեզնից ոչ մեկը հյուր չէ, որովհետև իրականում դուք տուն եք եկել` ձեր հարազատ հայկական օջախ: Եկել եք մասնակցելու համահայկական միջոցառման, եկել եք վայելելու հայկական միջավայրը, հարստացնելու այն, եկել եք մրցելու և հաղթելու: Իսկ Արցախն ու արցախցին շատ լավ գիտեն, թե ինչ է հաղթանակը: Այս տարի նշվում է համահայկական խաղերի 20-ամյակը: Ուստի առավել քան խորհրդանշական է համահայկական խաղերն այս անգամ Արցախից՝ պատմական Մեծ Հայքի Արցախ նահանգից սկսելը: Հիշենք, որ 385 թվականին Մեծ Հայքի Վարազդատ թագավորը դարձավ օլիմպիական խաղերի առաջին հայ չեմպիոնը, սակայն մեզ համար համահայկական խաղերը պակաս նշանակություն չունեն, քան օլիմպիական խաղերը:
Համահայկական այս խաղերին խորհրդանշական երեք ջահ է վառվել` հայկական պատմական երեք տարածքներում. Կիլիկյան Հայաստանում` Մուսա լեռան ստորոտին, Արարատյան դաշտում` Խոր Վիրապում, և Արցախում՝ Տիգրանակերտում: Երեք ջահ մեզ առնվազն երեք պատգամ են փոխանցել`միասնական լինելու, մեկ Հայրենիքի շուրջ համախմբվելու և այն հզորացնելու պատգամ:
Համահայկական խաղերը Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությամբ Հայրենիքին վերստին շաղկապվելու բացառիկ հնարավորություն են: Դրանք զուտ մարզական միջոցառում չեն: Ի տարբերություն օլիմպիական խաղերի խորհրդանիշ հինգօղակների, համահայկական խաղերի օղակներն այնքան շատ են, որքան հայկական աշխարհի քարտեզի բազմազանությունը:
Աշխարհի ավելի քան 35 քաղաքներ ներկայացնող մասնակիցներ ոչ միայն մրցելու են տարբեր մարզաձևերում, այլև, միացնելով իրենց ձեռքերը, ձևավորելու են միասնություն և համերաշխության խորհրդանշող համահայկական ամուր բռունցքը: Համահայկական խաղերը սպորտի զարգացմանը խթանելուց բացի, մեր ֆիզիկական և հոգևոր առողջությունը խթանող միջոցառում են:
Դրանք նաև հայրենաճանաչության և, ինչու չէ, հայրենադարձության հզոր ազդակ են, Հայրենիքին կապվելու, Հայրենիքը սիրելու և նրան մոտիկից օգտակար լինելու ազդակ:
Մեկնարկելով Արցախի Հանրապետությունում` համահայկական խաղերը մի քանի օրից շարունակվելու են Հայաստանի Հանրապետությունում:
Հուսով եմ, որ այցելությունն Արցախ և Հայաստան ձեր մեջ ամենաջերմ ու հաճելի տպավորությունները կթողնի, իսկ մեկնարկող խաղերը կպարգևեն շատ վառ ու հիշարժան պահեր: Հաջողություն և ամենայն բարիք ձեզ»,-ասված է ուղերձում:

President Armen Sarkissian has addressed the participants and guests of the 7th Pan-Armenian Games. The multi-sports event was opened on August 5 in Artsakh. This year the Pan-Armenian Games are co-hosted by Armenia and Artsakh, Armenpress reports.
“Dear countrymen, dear participants of the 7th Pan-Armenian Summer Games, dear guests of Armenia and Artsakh. Today you are on ancient Armenian land, but none of you are guests because actually you have come home, to your native Armenian home. You’ve come to participate in an pan-Armenian event, you’ve come to enjoy the Armenian environment, to enrich it, you’ve come to compete and win. And Artsakh and the Artsakh people very well know what victory is. This year marks the 20th anniversary of the Pan-Armenian Games. Therefore it is far more symbolic to start the Pan-Armenian Games this time from Artsakh – the historical Artsakh province of Mets Hayk. Let us remember that in 385 King Varazdat of Mets Hayk became the first Armenian champion of the Olympic Games, however the Pan-Armenian Games aren’t less significant for us than the Olympic Games.
In these Pan-Armenian Games three symbolic flames were lit in three historical Armenian territories – at the foothills of Musa Mountain in Cilician Armenia, in Khor Virap at the Ararat Plain and in Tigranakert, Artsakh. Three flames have conveyed at least three messages to us – to be united, to unite around a single Homeland and to empower it.
Dear countrymen,
The Pan-Armenian Games are an exclusive chance to once again connect to the Homeland through the Armenia-Artsakh-Diaspora unity. This isn’t simply a sports event. Unlike the five-ringed symbol of the Olympic Games the rings of the Pan-Armenian Games are as many as the diversity of the Armenian world’s global map.
Participants representing more than 35 cities of the world will not only compete in different sports events, but will also form the firm Pan-Armenian fist symbolizing unity and solidarity by joining their hands. In addition to encouraging the development of sports the Pan-Armenian Games is an event encouraging our physical and spiritual health,” Sarkissian in part said in the address.
The Armenian President also wished good luck and all the best to all participants.
“I hope that your visit to Artsakh and Armenia will leave the warmest and most pleasant impressions on you and that the Games will give many bright and memorable moments”.