Հյուսիսային Կորեան կիբեռհարձակումների միջոցով 2 մլրդ դոլար է հափշտակել ռազմական ծրագրերի համար
Հյուսիսային Կորեան բանկերի և կրիպտոարժույթի բորսաների վրա կիբեռհարձակումների միջոցով շուրջ 2 միլիարդ դոլար է հափշտակել զանգվածային ոչնչացման զենքի ստեղծման իր ծրագրերի ֆինանսավորման համար: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի համար անկախ փորձագետների պատրաստած զեկույցը:
«ԿԺԴՀ-ն կիբեռտարածությունն օգտագործել է հնարամիտ գրոհների համար ֆինանսական հիմնարկություններից և կրիպտոարժույթի բորսաներից միջոցների հափշտակման նպատակով՝ եկամուտ ստանալու համար»,- մեջբերում է գործակալությունը փորձագետների հայտարարությունը: Զեկույցում նշվում է, որ եղել է առնվազն 35 նման հարձակում: Դրանցից տուժել է առնվազն 17 երկիր:
Reuters-ի տվյալներով՝ զեկույցում ասվում է, որ հավաքված գումարն օգտագործվել է զանգվածային ոչնչացման զենքի ծրագրերի օժանդակման համար:

КНДР похитила с помощью кибератак $2 млрд для военных программ
КНДР похитила около $2 млрд для финансирования своих программ по созданию оружия массового поражения с помощью кибератак на банки и биржи криптовалют. Об этом в понедельник сообщило агентство Reuters со ссылкой на доклад независимых экспертов для Совета Безопасности ООН, передает ТАСС.
"КНДР использовала киберпространство для изощренных атак с целью хищения средств из финансовых учреждений и бирж криптовалют для получения дохода", - цитирует агентство заявление экспертов. В докладе сообщается, что таких атак было не менее 35. От них пострадали по меньшей мере 17 стран.
По данным Reuters, в докладе сообщается, что собранные деньги были использованы для поддержки программ оружия массового поражения.