Իրանը պատրաստ է ԱՄՆ-ի հետ երկխոսության՝ պատժամիջոցների չեղարկման պայմանով. Ռոուհանի
Թեհրանը պատրաստ է բանակցություններ վարել Վաշինգտոնի հետ, եթե ամերիկյան վարչակազմը չեղարկի Իրանի նկատմամբ սահմանված պատժամիջոցները: Այդ մասին հայտարարել է երկրի նախագահ Հասան Ռոուհանին:
«Իրանը հանդես է գալիս բանակցությունների օգտին: Եթե Միացյալ Նահանգներն իրապես ցանկանում է երկխոսություն, նա պետք է նախևառաջ հանի բոլոր պատժամիջոցները»,-ասել է Ռոուհանին:
Իրանի նախագահը նաև կարծիք է հայտնել, որ իր երկրի դեմ պատերազմը կդառնա «բոլոր պատերազմների մայրը»: «Իրանի հետ խաղաղությունը խաղաղության մայրն է, իսկ Իրանի դեմ պատերազմը՝ բոլոր պատերազմների մայրը»,-նրա խոսքը օգոստոսի 6-ին փոխանցել է Իրանի պետական հեռուստատեսությունը:

Роухани заявил о готовности Ирана вести диалог с США при условии отмены санкций
Тегеран готов вести переговоры с Вашингтоном, если американская администрация снимет наложенные на Иран санкции. Об этом заявил во вторник президент Ирана Хасан Роухани, передает ТАСС.
"Исламская Республика Иран выступает за переговоры. Если Соединенные Штаты действительно хотят вести диалог, они должны в первую очередь снять все санкции", - цитирует AFP главу исполнительной власти.
Роухани также выразил мнение, что война с его страной станет "матерью всех войн". "Мир с Ираном - это мать всего мира, а война с Ираном - это мать всех войн", - приводит во вторник его слова иранское государственное телевидение.
Кроме того, президент Исламской Республики назвал "стратегической ошибкой" выход США из Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД).