Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի բացմանը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Ստեփանակերտում՝ Ստեփան Շահումյանի անվան հանրապետական մարզադաշտում, մասնակցել է Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերի հանդիսավոր բացման արարողությանը։
Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերի բացման գեղարվեստական ծրագիրը և մարզական շքերթը դիտելուց հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, որում նշել է.
«Հայկ Նահապետի արժանապատիվ հետնորդներ,
Հայ ժողովրդի հպարտ զավակներ,
ողջունում եմ բոլորիդ։
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովների մեծարգո նախագահներ,
Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի գործադիր մարմնի մեծարգո անդամներ,
Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության պետական այրեր,
Սիրելի հայրենակիցներ Հայաստանում, Արցախում և Սփյուռքում,
այսօր մեր հայրենիքում տոն է, որովհետև մեր ժողովրդի հազարավոր զավակներ՝ Եվրոպայից, Ասիայից, Ավստրալիայից, Հյուսիսային և Հարավային Ամերիկաներից մեկտեղվել են հայության արժանապատվության միջնաբերդ Արցախում, և մենք վայելում ենք միասին լինելու, իրար հետ լինելու երջանկությունը։ Իսկ ինչո՞ւ է մեզ այսպիսի երջանկություն պարգևում միասին լինելը, որովհետև մեր երակներում հոսում է նույն արյունը, մեր երակներում հոսում է Հայկ Նահապետի արյունը, մեր երակներում հոսում է Արտաշես արքայի արյունը, մեր երակներում հոսում է Մեսրոպ Մաշտոցի և Գրիգոր Նարեկացու արյունը։
Եվ մենք հավաքվել ենք Արցախում՝ վայելելու, զգալու մեր միասնության ուժը, հասկանալու, որ մենք անպարտելի ենք, երբ միասնական ենք։ Մենք հավաքվել ենք արձանագրելու, որ ունենք պատմություն, որ ունենք ինքնություն, որ ունենք պետականություն և ունենք կամք՝ մեր ժողովրդի հազարամյա հաղթական երթը նոր հազարամյակներով շարունակելու։ Այսօր մենք հավաքվել ենք հզոր և անկոտրում մեր կամքը, մեր հաղթանակի կամքը, մեր ապրելու, ստեղծագործելու, մեր պետականությունը զարգացնելու կամքը բարձրաձայնելու։ Այսօր Համահայկական յոթերորդ խաղերի հազարավոր ներկայացուցիչներ դաստիարակելու, հզորացնելու և զարգացնելու են մեր ժողովրդի հաղթելու կամքը և հմտությունը։
Եվ ուրեմն՝ Համահայկական խաղերի բոլոր մասնակիցներին մաղթում եմ հաղթանակ արդար մրցակցության մեջ։ Եվ ուրեմն՝ Համահայկական յոթերորդ խաղերը հայտարարում եմ բացված»։
Ողջույնի ելույթներով են հանդես եկել նաև Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը, Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախագահ Իշխան Զաքարյանը։
Համահայկական ամառային յոթերորդ խաղերը տեղի են ունենալու օգոստոսի 5-17-ը՝ Հայաստանում և Արցախում։ Բացման հանդիսավոր արարողությունը և մրցումային 3 օրերն կանցկացվեն Ստեփանակերտում, իսկ մրցումային հաջորդ օրերը՝ օգոստոսի 9-17-ը Երևանում: Խաղերին մասնակցում են պատվիրակություններ 35 երկրից և 161 քաղաքից։ Ընդհանուր առմամբ մարզական պատվիրակների թիվը հասնում է մոտ 5300-ի։ Համահայկական ամառային 7-րդ խաղերի փակման հանդիսավոր արարողությունը տեղի է ունենալու օգոստոսի 17-ին, Երևանում՝ Ազատության հրապարակում։

Prime Minister Nikol Pashinyan attended the ceremonial inauguration of the Seventh Pan-Armenian Summer Games at Stepanakert’s Republican Stadium after Stepan Shahumyan.
After watching the ceremonial inauguration of the Seventh Pan-Armenian Summer Games and the sports parade, Prime Minister Nikol Pashinyan delivered a speech, in which he stated:
“Dignified successors of Hayk Nahapet,
Proud children of the Armenian people,
I welcome you all.
Honorable President of the Republic of Artsakh,
Honorable Presidents of the National Assembly of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh,
Distinguished Pan-Armenian Games World Committee Executive Body Members,
State officials of the Republic of Armenia and Artsakh Republic,
Dear compatriots in Armenia, Artsakh and the Diaspora,
Today is a holiday in our homeland as thousands of Armenians from Europe, Asia, Australia, North and South America have come together in Artsakh, which is the fortress of the Armenian dignity, and we enjoy being together.
And why does it make us so happy to be together? Just because we have the same blood running in our veins: Hayk Nahapet’s blood is flowing in our veins, the blood of King Artashes, the blood of Mesrop Mashtots and Grigor Narekatsi.
And we gathered at Artsakh to enjoy the strength of our unity, and realize that we are invincible when united. We have come together to see that we boast a common history, that we have identity, that we have a state, and we have the will to continue our people’s triumphal march for millennia.
Today, we are here to talk about our strong and unshakable will, our will to win, our will to live, create, develop our statehood. Today, thousands of representatives of the Seventh Pan-Armenian Games will nurture, empower and develop our people’s skills and the will to win.
I wish all competitors fair plays and victories in the Seventh Pan-Armenian Games. I hereby announce the Seventh Pan-Armenian Summer Games open.”
Speeches were also made by Artsakh President Bako Sahakyan and Pan-Armenian Games World Committee Chairman Ishkhan Zakaryan.
The 7th Pan-Armenian Summer Games will be held in Armenia and Artsakh on August 5-17.
The ceremonial opening and 3 days of competition will be held in Stepanakert and the next days of competition - on August 9-17 in Yerevan. Delegations from 35 countries and 161 cities are taking part in the Games. The total number of delegates is about 5300. The closing ceremony of the 7th Pan-Armenian Summer Games will take place on August 17 in Yerevan’s Liberty Square.