Սաուդյան Արաբիայի գահաժառանգ արքայազնը ծրագրում է տապալել Էրդողանին
Սաուդյան Արաբիան սկսել է «ռազմավարական ծրագրի» իրականացումը, որը կոչված է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին թուլացնելուն և հետագայում պաշտոնից հանելուն: Middle East Eye-ի տեղեկություններով, որի տրամադրության տակ է հայտնվել հարևան Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարության համար պատրաստված գաղտնի զեկույցը, ծրագիրը մշակվել է այն բանից հետո, երբ սաուդյան գահաժառանգ արքայազն Մուհամեդ բեն Սալմանը, որին պարբերականը համարում է թագավորության դե ֆակտո կառավարիչը, որոշել է, որ «չափից ավելի հանդուրժող» է եղել Էրդողանի նկատմամբ Ստամբուլում սաուդյան հյուպատոսության տարածքում Էր Ռիադին ընդդիմադիր լրագրող Ջամալ Խաշոկջիի սպանությունից հետո:
Նյութում նշվում է, որ Խաշոկջիի սպանությունը միջազգային հնչեղություն էր ստացել հիմնականում հենց Թուրքիայի արձագանքի պատճառով: Մասնավորապես ԱՄՆ ԿՀՎ-ն և Սենատը համաձայնվել էին թուրքական հետախուզության եզրակացություններին այն մասին, որ բեն Սալմանն անձամբ մասնակից է ողբերգությանը:
Արդյունքում Էր-Ռիադը որոշել է, որ ժամանակն է «ուժեղացնել պատասխան հարվածը» և թուլացնել տարածաշրջանում Թուրքիայի նախագահի ազդեցությունը: Ծրագրի համաձայն՝ Սաուդյան Արաբիան մտադիր է գործարկել բոլոր հնարավոր գործիքները Էրդողանի կառավարության վրա կոշտ ճնշման համար: Թագավորությունն առաջին հերթին պատրաստվում է աստիճանաբար դադարեցնել ներդրումները թուրքական տնտեսության մեջ, կրճատել երկիր զբոսաշրջային հոսքերը և ներմուծման ծավալը, իսկ գլխավորը՝ նվազեցնել իսլամի հարցերում Թուրքիայի դերը:
Էր-Ռիադը հույս ունի, որ այսպիսով Էրդողանը կսկսի զբաղվել ներքին խնդիրների կարգավորմամբ և վերջի ի վերջո կտապալվի ընդդիմության կողմից կամ կսկսի սխալներ թույլ տալ, ինչը կարժանանա մամուլի ուշադրությանը:

СМИ: наследный принц Саудовской Аравии запустил план свержения Эрдогана
Саудовская Аравия начала реализацию "стратегического плана", призванного ослабить и впоследствии сместить с поста президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана. По данным Middle East Eye, в распоряжении которого оказался конфиденциальный отчет, подготовленный для правительства соседних Объединенных Арабских Эмиратов, программа была разработана после того, как наследный саудовский принц Мухаммед бин Салман, которого издание называет де-факто правителем королевства, решил, что был "слишком терпеливым" с Эрдоганом после убийства оппозиционного Эр-Рияду журналиста Джамаля Хашогги на территории саудовского консульства в Стамбуле, передает newsru.com.
В материале отмечается, что расправа над Хашогги вызвала международный резонанс во многом именно из-за реакции Турции, призывавшей Саудовскую Аравию к ответу. В частности, ЦРУ и сенат США согласились с выводами турецкой разведки о том, что бин Салман лично причастен к трагедии.
В результате Эр-Рияд решил, что настало время "усилить ответный удар" и ослабить влияние президента Турции в регионе. Согласно плану, Саудовская Аравия намерена задействовать все возможные инструменты для жесткого давления на правительство Эрдогана. В первую очередь королевство собирается постепенно прекратить инвестиции в турецкую экономику, сократить туристические потоки в страну и объем импорта, а главное - минимизировать роль Турции в вопросах ислама.
Эр-Рияд рассчитывает, что Эрдоган переключится на решение внутренних проблем и в конце концов будет свергнут оппозицией или же начнет совершать ошибки, преодолевая кризис за кризисом, что не останется без внимания СМИ.