Գերմանիան պատրաստվում է պլաստիկ տոպրակներ օգտագործելու դեմ օրենք ընդունել
Գերմանիան մտադիր է ընդունել օրենք, որը կարգելի պլաստիկից տոպրակների օգտագործումը: Նոր օրենքի ընդունման անհրաժեշտությունն առաջացել է, քանի որ փորձը ցույց տվեց, որ առևտրականների հետ կնքած կամավոր համաձայնագրերը բավարար չափով արդյունավետ չէին, հայտարարել է շրջակա միջավայրի պահպանության նախարար Սվենյա Շուլցեն, հաղորդում է Reuters-ը։
«Իմ նախարարությանը կարգելվի օգտագործել պլաստիկ տոպրակներ,-հայտարարել է Շուլցեն՝ նշելով, որ նրա նպատակն է «աղտոտող հասարակությունից» ազատվելը և ընդհանուր առմամբ պլաստիկի պակաս օգտագործումը»։
2021 թվականից ԵՄ-ը կարգելի որոշ պլաստիկից պատրաստված ապրանքների օգտագործումը, մասնավորապես, ըմպելու ձողիկները, պատառաքաղներն ու դանակները։

Germany plans a law to ban the use of plastic bags because voluntary agreements with retailers to curb usage have not yielded good enough results, Environment Minister Svenja Schulze said on Sunday, Reuters reports.
“My ministry will get a plastic bag ban on its way,” she said, not giving a timetable for the plan, adding her aim was “that we get out of the throw-away society and that overall, we use less plastic.”
Her remarks came after the Sunday daily Bild am Sonntag earlier on Sunday reported on her plans.
The European Union will outlaw certain single-use plastic products such as straws, forks and knives from 2021, but has allowed transition times for others.