Հայաստանյան 2 ընկերություն ընդգրկվել է ԱՄՆ առևտրի նախարարության սև ցուցակում
Հայաստանյան 2 ընկերություն ընդգրկվել է ԱՄՆ առևտրի նախարարության սև ցուցակում:  Այս մասին նշված է ԱՄՆ դաշնային ռեեստրի կայքում նախնական ռեժիմում հրապարակված փաստաթղթում
Պատժամիջոցները սահմանվել են «Երևանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ի (ԵԿՄԳՀԻ) և «Մարկել» ՓԲԸ-ի դեմ, քանի որ ԵԿՄԳՀԻ-ն առանց անհրաժեշտ թույլտվության ստացել և վերաարտահանել է ապրանքներ ԱՄՆ արդյունաբերության եւ անվտանգության բյուրոյի «Կոմերցիոն վերահսկման ցուցակից», իսկ ԵԿՄԳՀԻ-ի գործադիր տնօրենն ու միաժամանակ «Մարկել» ՓԲԸ նախագահը բիզնես է վարում իրանական կազմակերպության հետ, որի վրա տարածվում են ԱՄՆ պատժամիջոցները:
Փաստաթուղթը պաշտոնապես կհրապարակվի այսօր՝ օգոստոսի 14-ին:
ԱՄՆ առևտրի նախարարության պատժամիջոցների ցուցակում են ընգրկվել նաև կազմակերպություններ Ռուսաստանից, Վրաստանից, Կանադայից, Չինաստանից, Բելգիայից, Մալայզիայից, Նիդերլանդներից, ԱՄԷ-ից և Մեծ Բրիտանիայից:

Two Armenian Entities Blacklisted by US Department of Commerce
The US Department of Commerce blacklisted two Armenian entities. A document published in preliminary mode on the website of the US Federal Register contains information on this.
According to the document, the decision to impose restrictions on "Markel" CJSC and "Yerevan Telecommunications Research Institute" (YETRI) CJSC was made because YETRI CJSC has obtained CCL items that were reexported without the required BIS licenses, and the person who is both Executive Director of YETRI CJSC and President of Markel CJSC has been engaged in a business relationship with a sanctioned Iranian organization.” The document will be officially published on August 14.
Along with the Armenian entities, fifteen entities from Russia, Belgium, the UK, Georgia, Canada, China and Hong Kong, Malaysia, the Netherlands and the UAE were also added to the list, news.am reported.