Իտալիան կարող է զրկվել Տոկիո-2020-ի մասնակցությունից
Ինչպես հայտնել է Իտալիայի օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Ջովաննի Մալագոն, Իտալիան կարող է զրկվել 2020թ-ի Օլիմպիական խաղերին մասնակցությունից և 2026թ-ի Օլիմպիական խաղերն անցկացնելու իրավունքից:
«Ես անհանգստացած եմ իտալական սպորտի օլիմպիական ապագայով, դրա վրա սև ամպեր են կուտակվել: Դրա պատճառներն են քաղաքական ճգնաժամը, ապագա կառավարության կազմի անորոշությունը և ՄՕԿ-ի կողմից չընդունված սպորտի բարեփոխման օրինագիծը, որը հաստատվել էր ազգային ժողովի կողմից», - նրա խոսքերը մեջբերում է Tuttosport-ը:
Աղբյուրը հայտնում է, որ եթե Իտալիայի ԱՕԿ–ը հեռացվի ՄՕԿ-ից, իտալացիները չեն կարողանա մասնակցել Տոկիո-2020-ին իրենց դրոշի ներքո և կկորցնեն 2026թ-ի խաղերի անցկացման իրավունքը, տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ը:
Վերջերս Իտալիայում ընդունված սպորտի բարեփոխման մասին օրինագիծը սպորտային գործունեության բոլոր լիազորությունները փոխանցել է կառավարությանը, ինչը հակասում է ազգային օլիմպիական կոմիտեի գործունեությանը չմիջամտելու ՄՕԿ-ի սկզբունքին:

Италия может быть лишена права участия в Токио-2020
Как сообщает президент Олимпийского комитета Италии Джованни Малаго, Италия может быть лишена права участия в Олимпийских играх 2020-го года и права проведения Олимпийских игр 2026-го года.
"Меня беспокоит олимпийское будущее итальянского спорта, над которым сгущаются черные тучи. Причины - политический кризис, неопределенность состава будущего правительства и не принятый МОК-ом законопроект о спортивной реформе, который был утвержден Национальным Собранием", - приводит слова Малаго Tuttosport.
Источник сообщает, что если НОК Италии будет удален из МОК, итальянцы не смогут принять участие в Токио-2020 под своим флагом и потеряют право на проведение Игр 2026-го года.
Недавно принятый в Италии законопроект о реформе спорта передал правительству все основные полномочия по организации спортивной деятельности, что противоречит принципу МОК о невмешательстве в деятельность Национального олимпийского комитета.