Արամ Ա-ն «բացարձակորեն դեմ» է Ստամբուլյան կոնվենցիային
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ն օգոստոսի 18-ին Անթիլիասի Մայրավանքում տեղի ունեցած սուրբ պատարագից հետո խոսել է Ստամբուլյան կոնվենցիայի մասին՝ հայտարարելով, որ «բացարձակորեն դեմ» է, փոխանցում է Panarmenian-ը:
«Որևէ փաստաթղթի, ով էլ լինի հեղինակը, որքան էլ կարևոր լինի այն, որևէ մտածելակերպ, որը կարող է վնասել հայ ընտանիքին, հոգևոր, բարոյական, ազգային արժեքների համակարգին, որպես Կաթողիկոս Մեծի Տանն Կիլիկիո, բացարձակորեն դեմ եմ», - հայտարարել է նա:
Արամ Ա-ն նշել է, որ որևէ փաստաթուղթ, որը զգայուն բնույթ ունի,  չի կարող հապճեպ ընդունվել և յուրաքանչյուր հարց, որը համահայկական հետևանքներ կարող է ունենալ, պետք է քննարկվի համայն հայության մասնակցությամբ:

Арам I "категорически против" Стамбульской конвенции
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I после священной литургии в монастыре Антилиасе поговорил о Стамбульской конвенции, заявив, что он "категорически против" ее принятия, сообщает Panarmenian.
"Я категорически против любого документа, каким бы важным он ни был и с чьей стороны ни был составлен, если он может навредить армянской семье, духовной, моральной и национальной системе ценностей", - сказал он.
Арам I отметил, что любой документ чувствительного характера не может быть принят на скорую руку, и любой вопрос, который может иметь общеармянские последствия, должен обсуждаться с участием всех армян.