Ամուլսարի հարցով խորհրդակցության սղագրությունը կհրապարակվի օրվա ընթացքում
Վարչապետ Փաշինյանը օգոստոսի 19-ի առավոտյան խորհրդակցություն է անցկացրել պետական պատկան մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որի ընթացքում քննարկվել են Ամուլսարի հանքի ծրագրին առնչվող մի շարք մանրամասներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Կարապետյանը:
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակը  նշել է, որ խորհրդակցության սղագրությունը կհրապարակվի օրվա ընթացքում:
Վլադիմիր Կարապետյանը նաև հայտնել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը օգոստոսի 19-ին մեկ այլ քննարկում է հրավիրել Ամուլսարի հանքի վերաբերյալ, որին մասնակցել են ՀՀ կառավարության անդամներ, շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներ, Ջերմուկ համայնքի ավագանու անդամները, Գորայք, Զառիթափ, Ջերմուկ համայնքների բնակիչները, կրթական և առողջարանային հաստատությունների ներկայացուցիչներ, բնապահպաններ:
«Կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է Ամուլսարի հանքի ծրագրի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակում իրականացված աշխատանքները, անդրադարձել միջազգային փորձաքննության եզրակացությանը և դրա վերլուծությանը: Քննարկման տեսանյութը կհրապարակվի քիչ անց»,- գրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակը:
ղեկավարը ներկայացրել է Ամուլսարի հանքի ծրագրի առնչությամբ հարուցված քրեական գործի շրջանակում իրականացված աշխատանքները, անդրադարձել միջազգային փորձաքննության եզրակացությանը և դրա վերլուծությանը: Քննարկման տեսանյութը կհրապարակվի քիչ անց»,- գրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակը:

Пашинян провел встречи по вопросу Амулсара
Премьер-министр Армении Никол Пашинян утром 19 августа провел совещание с участием представителей государственных органов, в ходе которого был обсужден ряд деталей, касающихся Амулсарской программы. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь премьер-министра Армении Владимир Карапетян.
Пресс-секретарь премьер-министра отметил, что стенограмма совещания будет опубликована в течение дня.
Владимир Карапетян также сообщил, что 19 августа Никол Пашинян созвал и другое обсуждение по Амулсарскому месторождению, в котором приняли участие члены правительства РА, руководители заинтересованных ведомств, члены Совета старейшин Джермука, жители общин Горайк, Заритап, Джермук, представители образовательных и оздоровительных учреждений, экологи.
“Глава правительства представил работы, осуществленные в рамках уголовного дела, возбужденного в связи с Амулсарской программой, коснулся заключения международной экспертизы и ее анализа. Видеоматериал обсуждения будет опубликован чуть позже”, - написал пресс-секретарь премьер-министра Армении.