Պուտինը հանձնարարել է համաչափ պատասխան պատրաստել ԱՄՆ-ում նոր թևավոր հրթիռի փորձարկմանը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարել է համաչափ պատասխան պատրաստել ԱՄՆ-ում նոր թևավոր հրթիռի փորձարկմանը: Այս մասին Պուտինը հայտարարել է Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի անդամների հետ օպերատիվ խորհրդակցության ժամանակ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Նկատի ունենալով նոր ստեղծված իրավիճակը՝ Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությանը, ԱԳ նախարարությանը, այլ ճյուղային գերատեսչություններին հանձնարարում եմ վերլուծել սպառնալիքի մակարդակը, որը մեր երկրի համար ստեղծվել է Միացյալ Նահանգների նշված գործողությունների հետևանքով, և համաչափ պատասխան պատրաստելու համար սպառիչ միջոցառումներ ընդունել»,- ասել է Պուտինը:
Նա նաև նշել է, որ  ամերիկացի բարձրաստիճան քաղաքական գործիչների հայտարարությունների համաձայն՝ հրթիռների տեղակայումը կարող է սկսվել Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանից:
Միևնույն ժամանակ Պուտինը շեշտել է, որ Ռուսաստանը չի ցանկանում և չի ներքաշվի սպառազինության մրցավազքի մեջ ու նախկինի պես բաց է ԱՄՆ-ի հետ կառուցողական երկխոսությանը՝ վստահության վերականգնման և միջազգային անվտանգության ամրապնդման համար:
Խոսքը վերգետնյա բազավորման ոչ միջուկային թևավոր հրթիռի փորձարկման մասին է, որն ԱՄՆ-ն անցկացրել էր օգոստոսի 18-ին: Այն «Տոմոհավկի» տարբերակ է, որը նախկինում արգելված էր Միջին և փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման պայմանագրով:

Путин поручил симметрично ответить на испытания новой американской ракеты
Владимир Путин на совещании с членами Совета безопасности поручил подготовить симметричный ответ на испытания американской новой крылатой ракеты. Стенограмма опубликована на сайте Кремля, передает ''РИА Новости''
Речь идет об испытании неядерной крылатой ракеты наземного базирования, которое США провели 18 августа. Это вариант "Томогавка", ранее запрещенный Договором о ликвидации ракет средней и меньшей дальности.
Этим вопросом займутся Минобороны, МИД и другие профильные ведомства. Они проанализируют уровень угрозы и примут "исчерпывающие меры".
Путин также напомнил слова высокопоставленных американских политиков, которые заявили, что размещение ракет может начаться с Азиатско-Тихоокеанского региона.
"Это затрагивает наши коренные интересы, ведь все это находится вблизи российских границ", - добавил он.
В то же время Россия не хочет и не будет втягиваться в гонку вооружений и по-прежнему открыта к конструктивному диалогу с США, заключил президент.