ՀՀ ԱԳ նախարարը հեռախոսազրույց է ունեցել ՄԹ Եվրոպայի և Ամերիկայի հարցերով նորանշանակ պետնախարարի հետ
Օգոստոսի 27-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Միացյալ Թագավորության Եվրոպայի և Ամերիկայի հարցերով նորանշանակ պետնախարար Քրիստոֆեր Պինչերի հետ՝ բրիտանական կողմի նախաձեռնությամբ: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց Քրիստոֆեր Պինչերին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթեց իր կարևոր առաքելության մեջ։
Հեռախոսազրույցի ընացքում գործընկերներն ընդգծեցին երկկողմ հարաբերություններին նոր լիցք հաղորդելու փոխադարձ պատրաստակամությունը` այդ համատեքստում կարևորելով տարբեր մակարդակներում երկխոսության ակտիվացումը և երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև պարբերական խորհրդակցությունների անցկացումը: Որպես համագործակցության հիմնական ուղղություններ՝ առանձնացվեցին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, նորարարության, խելացի և  ստեղծագործ կրթության ոլորտները:

Глава МИД Армении провел телефонный разговор с госминистром Великобритании
Министр иностранных дел Республики Армения Зограб Мнацаканян 27 августа по инициативе британской стороны провел телефонный разговор с новоназначенным государственным министром Соединенного Королевства по вопросам Европы и Америки Кристофером Пинчером.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу МИД РА, Мнацаканян поздравил Кристофера Пинчера со вступлением на должность и пожелал успехов в его важной миссии.
В ходе телефонного разговора стороны подчеркнули взаимную готовность придать новый импульс двусторонним отношениям, подчеркнув в этом контексте важность активизации диалога на разных уровнях и проведения периодических консультаций между внешнеполитическими ведомствами обеих стран. В качестве основных направлений сотрудничества были выделены сферы информационных технологий, инноваций, умного и творческого образования.