Պուտին-էրդողան հանդիպում. Թուրքիան դավաճանո՞ւմ է ՆԱՏՕ-ին
Ռուսաստանի և Թուրքիայի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Ռեջեփ Թայիփ էրդողանի՝ օգոստոսի 27-ին կայացած հանդիպումը վկայում է տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական վերադասավորումների մասին:
Չնայած Անկարայի կողմից ռուսական Ս-400 զենիթահրթիռային համակարգեր ձեռքբերելու հարցում ամերիկյան ճնշմանը՝ Թուրքիան մտադիր է խորացնել Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը ռազմական ոլորտում: Ս-400-ների ձեռքբերման պատճառով Թուրքիային հեռացնելը ամերիկյան նոր սերնդի F-35 կործանիչների ծրագրից, ինչպես և ենթադրում էր, վերջինիս ստիպում է դրան փոխարինող գտնել ռուսական շուկայում: էրդողանը մերձմոսկովյան ժուկովսկում տեղի ունեցած «MAKS-2019» միջազգային ավիատիեզերական տոնավաճառ-ցուցահանդեսի բացմանը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել ռուսական ռազմական ինքնաթիռների նկատմամբ: Կողմերը մասնավորապես քննարկել են համագործակցությունը ռուսական Սու-37 ինքնաթիռի հարցում, նոր Սու-57 ինքնաթիռների ստեղծման ուղղությամբ համատեղ աշխատանքը և այլն:
Ռազմական ավիացիայի ոլորտում ռուս-թուրքական համագործակցությունն էլ ավելի կխորացնի Թուրքիայի և Միացյալ Նահանգների միջև տարաձայնությունները, իսկ ամերիկյան նոր պատժամիջոցները, որոնք սահմանելու կոչերով հանդես են գալիս ամերիկացի կոնգրեսականները, իրավիճակը միայն կարող են էլ ավելի բարդացնել՝ ՆԱՏՕ անդամ և տարածաշրջանում Արևմուտքի հիմնական դաշնակից Թուրքիային վերջնականապես կողմնորոշելով դեպի Ռուսաստան:
Ինչ վերաբերում է կանխատեսումներին, որ սիրիական Իդլիբի հարցում Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև առկա տարաձայնություններն առաջիկայում կխոչընդոտեն կողմերի առավել մերձեցմանը, ապա, ինչպես ցույց են տալիս նախօրեին կայացած բանակցությունների արդյունքով կողմերի հայտարարությունները,  դրանք քիչ հավանական են: Ռուսաստանն ու Թուրքիան բավականին արդյունավետ են համագործակցում Սիրիայում՝ ունենալով միանգամայն հակառակ մոտեցումներ սիրիական հակամարտության կարգավորման հարցում: Հակամարտության քաղաքական կարգավորման փուլում, իհարկե, կողմերի միջև առկա տարաձայնություններն իրենց ավելի շատ են զգացնել տալու, քան ռազմական փուլում, սակայն և՛ Մոսկվան, և՛ Անկարան, կարծես թե, պատրաստ են փոխզիջումների: Երկու երկրներն էլ ընդգծում են Սիրիայի տարածքային ամբողջականության պահպանման և ահաբեկչական խմբավորումների դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը: Ռուսաստանն ըմբռնումով է մոտենում Թուրքիայի անվտանգային մտավախությունների կապված Սիրիայի հյուսիսային շրջանների հետ: Այստեղ պետք է նկատել, որ Ռուսաստանն էրդողանի հիմնական թիրախ հանդիսացող Սիրիայի քրդերի նկատմամբ պարտավորություններ չունի, ի տարբերություն Միացյալ Նահանգներին,  և այդ հարցում ավելի շատ մանևրելու հնարավորություն ունի: Միևնույն ժամանակ, Թուրքիան այլևս նույն եռանդով չի պնդում Ասադի հեռանալու վրա: Ըստ էության, կողմերը դանդաղ, բայց քայլեր են ձեռնարկում առկա տարաձայնությունները հարթելու ուղղությամբ:

Встреча Путин-Эрдоган: предает ли Турция НАТО?
Встреча президентов России и Турции Владимира Путина и Реджепа Тайипа Эрдогана, которая состоялась 27 августа, свидетельствует о геополитических перестановках в регионе.
Несмотря на давление США на Анкару из-за приобретения российских комплексов С-400, Турция намерена углублять военное сотрудничество с Россией. Исключение Турции из программы американских F-35 из-за приобретения С-400, как и предполагалось, "заставляет" Анкару искать им замену на российском рынке.
На открытии международной авиационной выставки МАКС-2019 в подмосковском Жуковске Эрдоган проявил большой интерес к российским военным самолетам. В частности, стороны обсудили вопросы сотрудничества по Су-37, возможную совместную работу по новому самолету Су-57.
Российско-турецкое сотрудничество в сфере военной авиации углубит разногласия между Турцией и США, а новые санкции США по отношению к Турции, к которым призывают американские конгрессмены, могут только усугубить ситуацию, окончательно подтолкнув члена НАТО и ключевого союзника Запада в регионе в сторону России. Что касается прогнозов о том, что разногласия между Россией и Турцией по вопросу сирийского Идлиба в ближайшем будущем будут препятствовать сближению сторон, то, как следует из заявлений, сделанных сторонами по этому вопросу накануне по игам переговоров, это маловероятно.
Россия и Турция довольно эффективно сотрудничают в Сирии, имея совершенно противоположные подходы к урегулированию сирийского конфликта. Конечно, на этапе политического урегулирования конфликта разногласия между сторонами будут ощущаться больше, чем на военной стадии, но и Москва, и Анкара, похоже, готовы к компромиссу. Обе страны подчеркивают необходимость сохранения территориальной целостности Сирии и борьбы с террористическими группами. Россия с пониманием относится к озабоченности Турции по поводу своей безопасности. Здесь следует отметить, что Россия, в отличие от Соединенных Штатов, не имеет обязательств перед главной целью Эрдогана - сирийскими курдами, и имеет возможность больше маневрировать в этом вопросе. В то же время Турция больше не так настаивает на уходе Асада. По сути, стороны медленно, но верно предпринимают шаги для разрешения имеющихся разногласий.