Արցախի մեր պատմական հողում ազատության տենչը գալիս է դարերի խորքից. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության 28-ամյակի կապակցությամբ:
Այսօր Արցախի անկախության հռչակման 28-րդ տարեդարձն է: Այս երեք տասնամյակը համայն հայության մաքառումի, տոկունության, հերոսության ու հաղթանակի պատմություն է, որ կերտեց մեր ժողովուրդը:
Արցախի մեր պատմական հողում ազատության տենչը գալիս է դարերի խորքից: Հայոց երկրի այդ հատվածում հնուց ի վեր դրվել են հայկական պետականության ամուր հիմքերը, կազմավորվել է հզոր և մարտունակ բանակ, ստեղծվել են գիտակրթական կենտրոններ և մշակութային արժեքներ, ձևավորվել խաղաղ գոյակցության ու բարիդրացիության ավանդույթներ և, ամենակարևորը, հայրենի հողն ու ընտանիքը ամեն գնով պաշտպանելու հզոր կամք ու անպարտ ոգի:
Բայց պատմությունը միայն անցյալը չէ, պատմությունը նաև այսօրն է, պատմությունը ստեղծվում է նաև վաղվա համար:
1988-ին բոլորս միասին երազում էինք ազատ Արցախի մասին, հետո, երբ վտանգված էր ազատությունը, և հայ ժողովուրդը դուրս էր եկել հերթական գոյամարտի, բոլորս աղոթում էինք Արցախի փրկության համար, այսօր, երբ անկախությունն իրականություն է, մենք բոլորս պահանջում ենք խաղաղ ու անվտանգ Արցախ:
Ազատությունն ու խաղաղությունը չեն նվիրվել արցախցուն, այլ՝ ձեռք են բերվել հազարավոր հայորդիների կյանքի գնով, արյունով ու հայրենիքի նկատմամբ անսահման սիրով ու նվիրումով է ամրագրվել 28 տարի առաջ ընդունված Արցախի Անկախության հռչակագիրը:
Այսօր էլ դեռ շատ են անելիքները մեր բարդ և հարափոփոխ ժամանակներում: Արցախի ազատագրման և անկախության համար զոհվածները, Արցախում ապրող ու իրենց ամենօրյա կյանքով հերոսության օրինակ ծառայող մարդիկ, մեր ապագա սերունդներն արժանի են, որ Արցախի ապագան շարունակվի կերտվել որպես հաղթանակների, խաղաղության ու բարիդրացիության պատմություն:
Այսօր, ավելի քան երբևէ, մենք հաստատակամ և ամուր ենք հայոց միասնականության խորհրդանիշ ինքնիշխան Արցախի Հանրապետությունը ու նրա հերոս զավակներին պաշտպանելու հարցում: Այդ գիտակցությամբ եմ իմ անկեղծ բարեմաղթանքները հղում Արցախին դեպի հաջողություն ու հաղթանակ տանող բոլոր ձեռնարկներում:
Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում:
Միասի՛ն պաշտպանենք ու պահպանենք մեր հաղթանակներն ու ձեռքբերումները: Եվ թող Աստվա՛ծ պահապան լինի Արցախին, Հայաստանին ու մեր ժողովրդին»

Armen Sarkissian: Today, More than Ever, We are Firm and Steadfast in Defending the Republic of Artsakh
President of Armenia Armen Sarkissian sent a congratulatory address in connection with the Day of the Artsakh Republic. The address reads as follow:
Today we commemorate the 28th anniversary of Artsakh’s independence. These three decades have represented the history of struggle, tenacity, heroism, and victory of the entire Armenian nation, the history created by our people.
The longing for freedom on our historical land of Artsakh comes from the depth of centuries. From time immemorial a strong foundation of the Armenian statehood was established on that piece of land, a powerful and combat-ready army was shaped, scientific, educational centers, and cultural values were created, traditions of a peaceful coexistence and good neighborly relations were enrooted and most importantly, a forceful will and unbeatable spirit to defend the native land and families at any cost was formed. However, history is not only the past:
History is also the present, history is being created also for the future. In 1988, we all collectively were dreaming of a free Artsakh; later, when the freedom was endangered and the Armenian nation was engaged in yet another fight for survival, we all were praying to God for Artsakh’s salvation. Today, when independence have become a reality, we all demand a peaceful and secure Artsakh.
Freedom and peace were not handed to the people of Artsakh, they were earned through their lives, blood, a boundless love for the native land and dedication of the thousands of sons of the Armenian nation, and were secured 28 years ago in the Artsakh Declaration of Independence.
Today, there is still much to be done in our complicated and changeable times. Those, who fell for the liberation and independence of Artsakh, people, who live in Artsakh and give an example of heroism with their daily life, as well as our future generations deserve the future of Artsakh to be shaped as a history of victories, peace, and good neighborly relations.
Today, more than ever, we are firm and steadfast in defending the Republic of Artsakh – a symbol of our Armenian unity, and its heroic people. Armed with this very conviction, I convey my sincere best wishes to Artsakh in all its undertakings leading to success and victory.
I congratulate us all in Artsakh, Armenia, and Spyurk on the occasion of the Republic of Artsakh Day.