Արցախի մեր պատմական հողում ազատության տենչը գալիս է դարերի խորքից. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության 28-ամյակի կապակցությամբ:
Այսօր Արցախի անկախության հռչակման 28-րդ տարեդարձն է: Այս երեք տասնամյակը համայն հայության մաքառումի, տոկունության, հերոսության ու հաղթանակի պատմություն է, որ կերտեց մեր ժողովուրդը:
Արցախի մեր պատմական հողում ազատության տենչը գալիս է դարերի խորքից: Հայոց երկրի այդ հատվածում հնուց ի վեր դրվել են հայկական պետականության ամուր հիմքերը, կազմավորվել է հզոր և մարտունակ բանակ, ստեղծվել են գիտակրթական կենտրոններ և մշակութային արժեքներ, ձևավորվել խաղաղ գոյակցության ու բարիդրացիության ավանդույթներ և, ամենակարևորը, հայրենի հողն ու ընտանիքը ամեն գնով պաշտպանելու հզոր կամք ու անպարտ ոգի:
Բայց պատմությունը միայն անցյալը չէ, պատմությունը նաև այսօրն է, պատմությունը ստեղծվում է նաև վաղվա համար:
1988-ին բոլորս միասին երազում էինք ազատ Արցախի մասին, հետո, երբ վտանգված էր ազատությունը, և հայ ժողովուրդը դուրս էր եկել հերթական գոյամարտի, բոլորս աղոթում էինք Արցախի փրկության համար, այսօր, երբ անկախությունն իրականություն է, մենք բոլորս պահանջում ենք խաղաղ ու անվտանգ Արցախ:
Ազատությունն ու խաղաղությունը չեն նվիրվել արցախցուն, այլ՝ ձեռք են բերվել հազարավոր հայորդիների կյանքի գնով, արյունով ու հայրենիքի նկատմամբ անսահման սիրով ու նվիրումով է ամրագրվել 28 տարի առաջ ընդունված Արցախի Անկախության հռչակագիրը:
Այսօր էլ դեռ շատ են անելիքները մեր բարդ և հարափոփոխ ժամանակներում: Արցախի ազատագրման և անկախության համար զոհվածները, Արցախում ապրող ու իրենց ամենօրյա կյանքով հերոսության օրինակ ծառայող մարդիկ, մեր ապագա սերունդներն արժանի են, որ Արցախի ապագան շարունակվի կերտվել որպես հաղթանակների, խաղաղության ու բարիդրացիության պատմություն:
Այսօր, ավելի քան երբևէ, մենք հաստատակամ և ամուր ենք հայոց միասնականության խորհրդանիշ ինքնիշխան Արցախի Հանրապետությունը ու նրա հերոս զավակներին պաշտպանելու հարցում: Այդ գիտակցությամբ եմ իմ անկեղծ բարեմաղթանքները հղում Արցախին դեպի հաջողություն ու հաղթանակ տանող բոլոր ձեռնարկներում:
Արցախի Հանրապետության օրվա առթիվ շնորհավորում եմ բոլորիս Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում:
Միասի՛ն պաշտպանենք ու պահպանենք մեր հաղթանակներն ու ձեռքբերումները: Եվ թող Աստվա՛ծ պահապան լինի Արցախին, Հայաստանին ու մեր ժողովրդին»

Арцахцам не подарили свободу и мир - они обретены ценою многих тысяч жизней армянских сынов: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян направил поздравительное послание по случаю Дня независимости Республики Арцах.
Сегодня 28-ая годовщина провозглашения независимости Арцаха. Эти три десятилетия - созданная нашим народом история борьбы, выдержки, героизма и победы.
Жажда свободы на нашей исторической Арцахской земле происходит из глубины веков. На этой части армянской земли издревле утверждались прочные основы армянской государственности, формировалась мощная и боеспособная армия, создавались научно-образовательные центры и культурные ценности, закладывались традиции мирного сосуществования и добрососедства и, что самое важное, - непобедимый дух и мощная воля любой ценой защитить родную землю и семью.
Но история - это не только прошлое. История - это также сегодняшний день, история создается также для завтрашнего дня.
В 1988-ом мы все вместе грезили о свободном Арцахе. Затем, когда свобода была в опасности и армянский народ в очередной раз поднялся на борьбу за существование, мы все молились за спасение Арцаха. Сегодня, когда независимость - реальность, мы все требуем мирного и безопасного Арцаха.
Арцахцам не подарили свободу и мир - они обретены ценою многих тысяч жизней армянских сынов; кровью и безграничной любовью и преданностью Родине подкреплена принятая 28 лет назад Декларация Независимости Арцаха.
И сегодня ещё многое нужно сделать в наши сложные и переменчивые времена. Погибшие за свободу и независимость Арцаха, живущие в Арцахе и своей каждодневной жизнью служащие примером героизма люди, наши будущие поколения достойны, чтобы будущее Арцаха продолжило создаваться как история побед, мира и добрососедства.
Сегодня более чем когда-либо мы сильны и полны решимости в вопросе защиты символизирующей армянское единство суверенной Республики Арцах и её героических сынов. С этим знанием направляю Арцаху свои искренние добрые пожелания успеха и победы во всех начинаниях.