Զարիֆը նշել է միջուկային գործարքով պարտավորությունների կրճատման պայմանը
Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆն հայտարարել է, որ եթե եվրոպական երկրները չապահովեն Գործողությունների համատեղ և համապարփակ ծրագրի (ԳՀՀԾ) գծով պարտավորությունների կատարումը մինչև սեպտեմբերի 5-ը, Թեհրանը կգնա պարտավորությունների  կրճատումների երրորդ փուլին, փոխանցում է  РИА Новости-ն։
«Ինչ վերաբերում է մեր երրորդ քայլին, այն կլինի մեր պլանին համապատասխան, մենք բացահայտ ասել ենք այն մասին, որ ԳՀՀԾ 36-րդ կետը  որոշում է Իրանի իրավունքը ԳՀՀԾ մյուս մասնակիցների կողմից պարտավորությունների չկատարման դեպքում։ Մենք հավատարիմ ենք մեր պարտավորություններին։ Մենք ընդունել ենք համապատասխան գործողություններ։ Եթե դա անհրաժեշտ լինի, այսինքն՝ եթե եվրոպացիները չկարողանան մինչև այդ ամսաթիվը կատարել իրենց պարտավորությունները, մենք, իհարկե, կձեռնարկենք երրորդ քայլը»,- ասել է Զարիֆը Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպումից հետո։

Зариф назвал условие сокращения обязательств по СВПД
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф заявил, что если европейские страны не обеспечат выполнение обязательств Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД) к 5 сентября, то Тегеран пойдет на третий раунд сокращений обязательств, передает РИА Новости.
"Что касается третьего нашего шага, он будет двигаться в соответствии с нашим планом, мы открыто говорили о том, что пункт 36-й СВПД определяет права Ирана в случае невыполнения других участников СВПД. Мы привержены своим обязательствам. Мы принимали соответствующие действия. Если это будет необходимо, то есть если европейцы не смогут до этой даты выполнить свои обязательства, мы, конечно же, предпримем третий шаг", - сказал Зариф после встречи с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
"Мы хотим, чтобы европейцы выполняли свои обязательства, и в соответствии с резолюцией СБ ООН они должны это делать", - добавил он.