Էդուարդ Սահակյան. Բարդ է Լևոն Ջուլֆալակյանից հետո գլխավորել հավաքականը
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատար Էդուարդ Սահակյանը Ղազախստանում անցկացվելիք աշխարհի առաջնության կազմը ներկայացնելուց հետո ճեպազրույց ունեցավ լրագրողների հետ, տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ը:
Նա պարզաբանեց, որ Բելառուսում գտնվող «Ստայկի» մարզաբազայում տեղի ունեցած փորձամրցման արդյունքով որոշվել է, որ աշխարհի առաջնության 77 կգ քաշային կարգում Հայաստանը կներկայացնի Կարապետ Չալյանը.
«Թիմը այս պահին նորմալ ֆիզիկական և ֆունկցիոնալ վիճակում է: ԱԱ-ից առաջ վերջին շաբաթն է, թիմը հավաք է անցկացնում, իսկ մնացած հարցերի պատասխանը կտա մրցումը: Բնականաբար, Լևոն Ջուլֆալակյանից հետո թիմի ղեկը ստանձնել դժվար էր, այդ մասին երկրորդ կարծիք չկա: Մենք մարզիչներով այս պահին աշխատում ենք այնպես անել, որ թիմը «թափից» չընկնի և կարողանա լավ հանդես գալ աշխարհի առաջնությունում»,- ասաց մարզիչը:
Հարցին, թե ինչու թիմի հետ չի մարզվում Արսեն Ջուլֆալակյանը, Էդուարդ Սահակյանը պատասխանեց.
«Արսենը ցանկություն չհայտնեց մասնակցել հավաքին, նա իր մարզումներն այլ կերպ է պատկերացնում այս պահին: Մենք շատ կցանկանայինք, որ նա մասնակցեր այս հավաքին»: Սահակյանի խոսքով, Արսեն Ջուլֆալակյանի և Կարապետ Չալյանի փորձամրցման ժամանակ մարզիչների համար էական չի եղել, թե ով կհաղթի: «Տվյալ պահին այս էր իրավիճակը, և այսպիսի լուծում տրվեց: ԱԱ-ից հետո նոյեմբեր-դեկտեմբերին կանցկացվի Հայաստանի առաջնություն, որից հետո պարզ կլինի, թե ովքեր կհամալրեն հավաքականի կազմը»,-ասաց Էդուարդ Սահակյանը:
87 կգ քաշային կարգում Մաքսիմ Մանուկյանի և Արթուր Շահինյանի մրցակցության մասին հավաքականի գլխավոր մարզչի պաշտոնակատարն ասաց.
«Մրցաշարերը ցույց տվեցին, որ Մաքսիմը պատրաստ է հանդես գալ 82 կգ քաշային կարգում, իսկ Արթուր Շահինյանը՝ 87-ում»:
Մեծահասակների ԱԱ-ում նորամուտը կնշի 72 կգ քաշային Մալխաս Ամոյանը.
«Մենք հավատում ենք նրա ուժերին, դրա համար էլ նա կազմում է»,- ասաց Էդուարդ Սահակյանը:
Մարզիչը ճեպազրույցը եզրափակեց հետևյալ խոսքերով, որ երկար տարիներ է սպորտում և հավատում է, որ մարզչական կազմով կկարողանան այս փուլը ավարտին հասցնել.
«Մեր առջև խնդիր դրված չէ, բայց պետք է փորձենք գերազանց մասնակցել աշխարհի առաջնությանը»:
Հիշեցնենք, որ ըմբշմարատի աշխարհի առաջնությունը վարկանիշային է Տոկիո-2020-ի համար: Սեպտեմբերի 14-22-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում կայանալիք ԱԱ-ում հանդես կգան Նորայր Հախոյանը (55 կգ), Գևորգ Ղարիբյանը (60 կգ), Սլավիկ Գալստյանը (63 կգ), Կարեն Ասլանյանը (67 կգ), Մալխաս Ամոյանը (72 կգ), Կարապետ Չալյանը (77 կգ), Մաքսիմ Մանուկյանը (82 կգ), Արթուր Շահինյանը (87 կգ) և Արթուր Ալեքսանյանը (97 կգ)։

Eduard Sahakyan: It’s Difficult to Lead the Team After Levon Julfalakyan
The acting head coach of the Armenia Greco-Roman wrestling team, Eduard Sahakyan, had a briefing with journalists after announcing the Armenia team lineup going to the World Championship in Kazakhstanpress service of National Olympic Committee of Armenia reports. .
He clarified as a result of a trial at the Republican Olympic Training Centre «Stayki» it was decided that in the 77kg weight class Armenia will be represented by Karapet Chalyan.
“At the moment the team is in a normal physical and functional condition. It’s the last week before the World Championship, the team is having a training camp, other questions will get their answers after the competition. Naturally, it was difficult to take the helms of the team after Levon Julfalakyan, there is no other second opinion of it. At present the coaches and me are doing our best so that the team can stand the pace and perform well at the World Championship,” the coach said.
Answering the question why Arsen Julfalakyan didn’t train with the team, Eduard Sahakyan answered:
“Arsen didn’t express wish to join the training camp, at this moment he sees his trainings in another way. We would like much to have him at the training camp.” According to Sahakyan it hadn’t been essential for the coaches who would win during the trial between Arsen Julfalakyan and Karapet Chalyan. “This was the situation at that moment and we gave it such a solution. After the World Championship we will hold the Armenian Championship in November or December after which it will be clear who will enter the team’s lineup, “Eduard Sahakyan said.
About the rivalry between Maksim Manukyan and Artur Shahinyan at 87 kg the acting head coach said:
“Tournaments showed that Maksim is ready to perform in the 82 kg weight class and Artur Shahinyan – in the 87 kg weight class.”
Malkhas Amoyan at 72 kg will make his debut at the Adult’s World Championship.
“We believe in him, that’s why he is in the lineup.”Eduard Sahakyan said.
The coach ended the briefing saying that he had long been in sports and believed that with the coaching staff they would be able to end successfully that phase.
“There is no task set before us but we must try to perform excellently at the World Championship.”
The World Wrestling Championship is qualifying for Tokyo 2020. At the World Championship, which will be held in Kazakh capital Nur-Sultan, Armenia will be represented by Norayr Hakhoyan (55 kg), Gevorg Gharibyan (60 kg), Slavik Galstyan (63 kg), Karen Aslanyan (67 kg), Malkhas Amoyan (72 kg), Karapet Chalyan (77 kg), Maksim Manukyan (82 kg), Artur Shahinyan (87 kg) and Artur Aleksanyan (97 kg).