Մայր Աթոռի արձագանքը Հայոց Եկեղեցու վերաբերյալ «ԲիԲիՍի»-ի հրապարակմանը
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի ղեկավար Վահրամ քահանա Մելիքյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է կատարել՝ անդրադառնալով ԲիԲիՍի լրատվական գործակալության՝ Հայոց Եկեղեցու վերաբերյալ հրապարակմանը։
«Գնահատելով լրագրությունը, իբրև կարևոր հանրային աշխատանք, ցավում ենք այն լրագրողների համար, որոնք կողմնապահությամբ և կողմնակի շահերով առաջնորդվելով ու նպատակադրված կերպով վնաս են հասցնում Հայ Առաքելական Եկեղեցուն: Աղոթում ենք այդ անհատների համար եւ անդրադարձման պարագայում պատրաստ ենք լինելու ընդունել ու բացատրել առկա իրողությունները։
Ակնհայտ է, որ նման անձինք բացարձակ պատկերացում չունեն եկեղեցական կյանքի և նրա կարգ ու կանոնների, Եկեղեցու առջև ծառացած մարտահրավերների և դրանց հաղթահարման կերպերի մասին: Երբեմն թվում է, որ ցանկություն էլ չունեն հասկանալու այս բարդ աշխարհը։ Այս հոդվածը սրա վառ վկայությունն է:
Ավելին կպարզաբանենք ըստ անհրաժեշտության հետագայում:
Վստահ ենք, որ Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ու նրա աշխարհասփյուռ թեմերի զորացման, զարգացման, անկախության տարիներին կյանքի աշխուժացման և նոր հոգեւոր սպասավորների պատրաստության ուղղությամբ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի և եկեղեցականության կողմից տարվող ջանքերը գնահատվում են բարեպաշտ ժողովրդի, եկեղեցու բարեկամների, պետական իշխանությանց եւ պիտի արժանի գնահատականը ստանան ապագա սերունդների ու պատմագիրների կողմից»։

В Первопрестольном Святом Эчмиадзине ответили на публикацию ВВС
Первопрестольный Святой Эчмиадзин отреагировал на публикацию русской службы ВВС  об Армянской Апостольской церкви, передает Panorama.am.
Глава пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина иерей Ваграм Меликян на своей странице в соцсети Facebook, в частности, отметил:
«Признавая журналистику в качестве важной общественной работы, мы сожалеем о тех журналистах, которые руководствуются предвзятым отношением и субъективными интересами, преднамеренно наносят  вред Армянской Апостольской Церкви. Мы молимся за этих людей, и в случае переосмысления, мы будем готовы принять и объяснить существующую реальность.
Очевидно, что такие лица не имеют представления о церковной жизни и ее правилах, о стоящих перед церковью проблемах и вызовах, о методах и  способах их преодоления. Порой кажется, что они  даже не хотят  понять этот сложный мир. Эта статья является ярким тому подтверждением.
Остальное мы разъясним в дальнейшем – по мере необходимости.
Уверены, что усилия Армянской Апостольской Церкви и ее всемирных  епархий по укреплению, развитию, обновлению в годы независимости и усилий Католикоса Всех Армян и духовенства ААЦ по  подготовке новых священнослужителей ценятся благочестивыми людьми, друзьями церкви, государственными властями и заслуживают похвальной оценки будущих поколений и историков».