Նախագահ Սարգսյան. «Հայաստանը եղել և մնում է քաղաքակրթությունների խաչմերուկ»
Հանրապետության նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանի հրավերով Հայաստան է ժամանել Քուվեյթի շեյխուհի, Քուվեյթի Իսլամական հնությունների թանգարանի (DAI) գլխավոր տնօրեն, Ալ-Սաբահ հավաքածուի համասեփականատեր Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահը:
Հանրապետության նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել նախագահ Արմեն Սարգսյանի և տիկին Նունե Սարգսյանի հանդիպումը շեյխուհի Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահի հետ:
Շեյխուհի Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահը և նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները Հանրապետության նախագահի նստավայրում դիտել են օրերս Առաջին հայկական միջազգային ֆոտոփառատոնի շրջանակում բացված «Հայ լուսանկարչության պատմական ժառանգությունը» խորագրով բացօթյա ցուցահանդեսում ներկայացված աշխատանքները:
Մշակութային շրջայցին հետևած աշխատանքային ճաշ-հանդիպման ընթացքում, որին մասնակցել են նաև կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Արևիկ Անափիոսյանը, Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտի՝ Մատենադարանի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյանը, պատմության թանգարանի տնօրեն Գրիգոր Գրիգորյանը, Հայաստանի ազգային պատկերասրահի փոխտնօրեն Սամվել Հովհաննիսյանը, խոսվել է Քուվեյթի Իսլամական հնությունների թանգարանի և Հայաստանի գիտամշակութային հաստատությունների համագործակցության հնարավորությունների մասին:
Ողջունելով շեյխուհի Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահի այցը մեր երկիր՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Հայաստանը եղել և մնում է քաղաքակրթությունների խաչմերուկ։ Կարևորելով մշակույթների երկխոսությունը՝ մենք միշտ բարձր ենք գնահատել իսլամական մշակույթը և դրան առնչվող քաղաքակրթական արժեքները»: Նախագահն ընդգծել է փոխադարձ ցուցադրությունների կազմակերպման ճանաչողական նշանակությունը՝ մասնավորապես կարևորելով հայկական մշակութային ժառանգության ներկայացումը Քուվեյթում և իսլամական մշակույթի ու արվեստի ներկայացումը մեր երկրում:
Իր խոսքում շեյխուհի Հուսա Սաբահ Ալ-Սալեմ Ալ-Սաբահը մասնավորապես ասել է. «Մենք Հայաստան ենք եկել տիկին Նունե Սարգսյանի հրավերով։ Շատ ուրախ ենք, որ ունենք նման հնարավորություն՝ հանդիպելու Նորին Գերազանցությանը՝ նախագահ Սարգսյանին, ինչպես նաև շատ հետաքրքիր գիտնականների, ակադեմիկոսների և Հայաստանի մեր գործընկերների հետ քննարկել այստեղ՝ Երևանում մեր թանգարանի ցուցանմուշները ներկայացնելու, ինչպես նաև Քուվեյթում Հայաստանից ցուցահանդես հյուրընկալելու հնարավորությունը»։
Այցի շրջանակներում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հանրահայտ Ալ-Սաբահ հավաքածուի նմուշների ցուցադրությունը Երևանում կազմակերպելու վերաբերյալ։ Ալ-Սաբահ հավաքածուն ներառում է արվեստի արժեքավոր նմուշներ, այդ թվում՝ եզակի ձեռագրեր, գորգեր, թանկարժեք զարդեր, կերամիկական և մետաղական, փայտից ու ապակուց պատրաստված աշխատանքներ: Հավաքածուի ավելի քան 30 հազար նմուշները ներկայացնում են տարբեր երկրների և ժամանակագրական տարբեր շրջանների մշակույթն ու արվեստը։

Армения была и остается перекрестком цивилизаций: Армен Саркисян
По приглашению супруги президента Республики Нунэ Саркисян в Армению прибыла Шейха Кувейта, Генеральный директор Кувейтского Исламского музея древностей (DAI), совладелица коллекции Аль-Сабах Хуса Сабах Аль-Салем Аль-Сабах.
В резиденции президента Республики состоялась встреча президента Армена Саркисяна и госпожи Нунэ Саркисян с Шейхой Хусой Сабах Аль-Салем Аль-Сабах.
Шейха Хуса Сабах Аль-Салем Аль-Сабах и члены возглавляемой ею делегации в резиденции Президента Республики осмотрели работы, представленные на вставке "Историческое наследие армянской фотографии", которая открыта на днях в саду Резиденции в рамках Первого армянского международного фотофестиваля вставку.
В ходе последовавшего за культурной экскурсией рабочего обеда, который прошел при участии заместителя министра образования, науки, культуры и спорта Аревик Анапиосян, директора Научно-исследовательского института древних рукописей имени Месропа Маштоца "Матенадаран" Ваана Тер-Гевондяна, директора Музея истории Григора Григоряна, заместителя директора Национальной картинной галереи Армении Самвела Ованнисяна, речь шла о возможностях сотрудничества Кувейтского Исламского музея древностей и научно-культурных учреждений Армении.
Приветствуя визит Шейхи Хусы Сабах Аль-Салем Аль-Сабах в нашу страну, президент Саркисян сказал: "Армения была и остается перекрестком цивилизаций. Считая важным культурный диалог, мы всегда высоко ценили исламскую культуру и связанные с нею цивилизационные ценности". Президент подчеркнул ознакомительное значение организации взаимных выставок, в частности, отметив, что важно представить армянское культурное наследие в Кувейте и исламскую культуру и искусство – в нашей стране.
В своем слове Шейха Хуса Сабах Аль-Салем Аль-Сабах, в частности сказала: "Мы прибыли в Армению по приглашению госпожи Нунэ Саркисян. Очень рады, что имеем такую возможность встретиться с Его Превосходительством, Президентом Саркисяном, а также обсудить с очень интересными учЕными, академиками и нашими армянскими коллегами возможность представить здесь, в Ереване, экспонаты нашего музея, а также принять в Кувейте выставку из Армении2.
В ходе визита достигнута договорённость об организации выставки экспонатов знаменитой коллекции Аль-Сабах в Ереване. Коллекция Аль-Сабах включает в себя ценные экземпляры, в том числе уникальные рукописи, ковры, драгоценные украшения, керамику, изделия из металлов, резьбу по дереву, изделия из стекла. Более 30 тысяч экспонатов коллекции представляют культуру и искусство разных стран и различных временных периодов.