Նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի հիմնանորոգված Վեհարանի բացման արարողությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ այսօր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցել է հիմնանորոգված Վեհարանի, նորակառույց Ս. Հայրապետաց մատուռի և հանդիսությունների սրահի բացմանը:
Արարողությունը տեղի է ունեցել Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հանդիսապետությամբ:
Շուրջ մեկ դար առաջ մեծանուն բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանցի մեկենասությամբ կառուցված վեհարանի համալիրը հիմնանորոգվել և բարեկարգվել է բարերար Սամվել Կարապետյանի և նրա ընտանիքի նվիրատվությամբ:
Ն.Ս.Օ․Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ միասին նախագահ Արմեն Սարգսյանը և հանդիսավոր արարողությանը մասնակից հյուրերը շրջել են հիմնանորոգված շենքերում, ծանոթացել կատարված աշխատանքներին:
Ն.Ս.Օ․Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի օրհնության խոսքից հետո նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել ելույթով.
Հարգելի պարոն Կարապետյան և Կարապետյան ընտանիքի ներկայացուցիչներ,
Սիրելի հայրենակիցներ, հյուրեր,
Ավելի քան 1700 տարի առաջ այս տարածքում կառուցվեց Մայր տաճարը, որը այնուհետև դարձավ հրաշալի մի համալիր: Այն իր շուրջը ձևավորեց յուրահատուկ միջավայր՝ հոգևոր, քրիստոնեական և, իհարկե, հայկական:
Այդ համալիրն այսօր հոգևոր կենտրոն և ուխտատեղի է մեր ողջ ժողովրդի համար:
Մայր Աթոռի համալիրի մաս կազմող շենքերի մեջ առանձահատուկ կոթող է Վեհարանը՝ Ամենայն Հայոց Հայրապետի նստավայրը և պաշտոնական գրասենյակը:
Սուրբ Էջմիածնում առնչվում ես հոգևոր Հայաստանին: Իսկ հոգևոր Հայաստանը միայն հոգևոր խոսքը և միջավայրը չեն:
Հոգևոր Հայաստանը նաև հավատի ու սիրո, արվեստի ու մշակույթի այն ուժն է, որը տիրապետում է այստեղ՝ այս պատերի ներքո: Այդ ուժը ոգևորում է և հուսադրում, քաջալերում է և մղում արարելու, ստեղծելու, ստեղծագործելու և օգտակար լինելու:
Մեր հայրենիքը, մենք բոլորս այդ ուժի կարիքն ունենք, նրա զորությունից ծնվող էներգիայի, ջանքի, գործի և արարման կարիքը:
Մեր օրերում հաճախ ենք ականատես լինում, թե ինչպես են աշխարհի տարբեր վայրերում խեղաթյուրվում արժեհամակարգերը, ինչպես են քաղաքակրթությունները զոհաբերվում քաղաքականությանը, մարդկային հարաբերությունները՝ աշխարհաքաղաքական կամ քաղաքական շահերին, ինչպես են մարդիկ միմյանց հանդեպ դառնում անտարբեր ու հաճախ օտար: Մինչդեռ մեզ՝ հայերիս, անհրաժեշտ է համախմբված ու ավելի սրտացավ լինել միմյանց հանդեպ եւ ոչ միայն միմյանց հանդեպ, այլև մեր ընդհանուր հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի հանդեպ, պետության հանդեպ, մեր եկեղեցու հանդեպ, մեր ողջ ազգի և յուրաքանչյուր հայի հանդեպ, բանակի հանդեպ, մեր ազգային արժեքների հանդեպ:
Հայաստանը գտնվում է ոչ միայն քաղաքակրթությունների համախմբման, այլև՝ քաղաքակրթությունների բախման խաչմերուկում:
Հայ եկեղեցին և մեր հավատքը եղել ու մնում են մեր ազգային ինքնության խարիսխը և հենարանը:
Մի քանի օր անց միասին նշելու ենք Հայաստանի Հանրապետության անկախության 28-րդ տարեդարձը: Մեր եկեղեցու նշանավոր դեմքերից մեկը՝ Պոլսո հայոց պատրիարք Մաղաքիա Օրմանյանը, ասում էր․ «Եկեղեցին դարձավ բացակայող պետականության երևացող հոգին»:
Այդպես էր այն ժամանակ, երբ պետականությունը դեռ երազանք էր: Արդեն 28 տարի այդ երազանքն իրականություն է դարձել։
Այսօր այստեղ՝ Վեհարանում ուզում եմ հիշատակել Վազգեն Առաջին Վեհափառի փայլուն խոսքերը․ «Հայրենիք ստեղծելը հերոսություն է, հայրենիք շենացնելը` առաքինություն»:
Այսօր մենք ունենք այդ հայրենիքը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը և Արցախի Հանրապետությունը, որի շենացմանը պետք է մասնակից լինենք բոլորս միասին։
Գնահատանքի խորին զգացումով պետք է նշեմ Նորին Սուրբ Օծություն Տեր Տեր Ամենայն հայոց Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսի ներդրումն այդ ամենի մեջ:
Խորհրդանշական է, որ Վեհարանի վերակառուցված շենքն իր դռները բացում է Վեհափառի գահակալության 20-րդ տարեդարձի նախօրյակին:
Վեհափառ Տեր, շնորհավորում եմ։
Երբ 20-րդ դարասկզբի մեծանուն բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանցի նվիրատվությամբ կառուցվեց Վեհարանի այս շենքը, դա նույնպես մասնակցություն էր հայրենիքի շենացմանը։
Պատահական չէր, որ Մանթաշյանցն իր բոլոր փաստաթղթերի վրա հայերենով գրում էր՝ «Աստծով»։
Վեհարանը կառուցվեց 1910-1915 թվականներին։ Վեհարանի առաջին սրահները լցվեցին ոչ միայն Վեհափառի ներկայությամբ, այլև մանուկներով, որոնք որբեր էին եւ փախել էին 1915 թվականի Մեծ եղեռնից։ Մեր Վեհարանը դարձավ նաև ազգային կենտրոն, որտեղ բոլորս միասին պատսպարեցինք մեր երեխաներին, որտեղ մեր ազգային մեծ պոետ Հովհաննես Թումանյանն իր ներդրումը բերեց երեխաների կրթության գործին։ Սա է սկիզբը։
Վերաբերմունքն ու հարգանքը Մայր Աթոռի նկատմամբ, Վեհարանի նկատմամբ շարունակվում են, և այդ շարունակությունը տեսնում ենք այսօր վերակառուցված Էջմիածնում։
Իմ խորին շնորհակալությունը մեր բոլոր բարերարներին, ովքեր ներկա են այստեղ և ովքեր ներկա չեն։
Սիրելի Սամվել Կարապետյան, Կարապետյան ընտանիք,
Ձեր գործունեությունը Հայաստանում, Արցախում, Ռուսաստանում և նաև այլ երկրներում արժանի է ամենաբարձր գնահատականի:
Այն Հայաստանում բարեգործության, ներդրումների, անշահախնդիր նվիրվածության լավագույն օրինակներից մեկն է:
Կարապետյան ընտանիքի բարերարությամբ կամ ներդրումներով կյանքի են կոչվել բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց մի մասին ծանոթացանք այսօր՝ այս փոքրիկ ֆիլմի միջոցով։ Սակայն իրականում ես անձամբ գիտեմ, որ այդ բարերարությունը և ներդրումները շատ ավելի մեծ են, քան այն, ինչ տեսանք։
Ի սրտե ուզում եմ առողջություն և ամենայն բարիք մաղթել Սամվել Կարապետյանին, նրա տիկնոջը՝ Էթերի Կարապետյանին, ձեր ողջ ընտանիքին, ձեր զավակներին՝ Տաթևիկին, Սարգիսին, Կարենին:
Ես վստահ եմ, որ վերակառուցված այս Վեհարանը շատ շուտով նորից լցվելու է հայ մանուկներով, բայց այս անգամ մանուկներով, ովքեր այս հոյակապ սրահը և Վեհարանի տարածքն օգտագործելու են երգելու, ուրախություն բերելու, ստեղծագործելու և իրենց փայլուն արվեստը ցուցադրելու համար։ Վստահ եմ, որ այս հոյակապ սրահն օգտագործվելու է հայ մշակույթի ամրացման համար։ Ուրախությամբ կմասնակցեմ այն ապագա համերգներին, ցուցադրություններին, որոնք արժանի են լինելու այս հոյակապ սրահին և Վեհարանին։ Մի քանի րոպե առաջ սեղմեցի մեծ մաեստրոյի՝ Տիգրան Մանսուրյանի ձեռքը։ Մաեստրո՛, կարծում եմ՝ Ձեր փառահեղ երաժշտությունը և այս փառահեղ շենքն արժանի են իրար։
Շնորհավորում եմ, պարո՛ն Կարապետյան։ Դուք հասել եք այն երազանքին, որի մասին խոսում էինք։ Ձեր բարեգործությունը մի քանի նպատակ ունի, մեկը եկեղեցին է։ Այս Վեհարանով բոլորս կարող ենք հպարտանալ։
Իմ կյանքի ընթացքում ես շատ վեհարաններ և մեծ քրիստոնեական կենտրոններ եմ տեսել՝ Էջմիածնից սկսած մինչև Երուսաղեմ, մինչև Վատիկան և այլն։ Բայց ա՛յս Վեհարանն այսօր մեզ հպարտ է դարձնում և լավագույնների շարքում է, եթե, իհարկե, լավագույնը չէ։
Այնպես որ, շնորհավորում եմ, լավագույն մաղթանքներս։
Կուզենայի վերջում Կարապետյան ընտանիքին, պարոն Սամվել Կարապետյանին մաղթել՝ թող ձեր բոլոր ձեռնարկները լինեն, ինչպես Մանթաշովը կասեր՝ Աստծով, և միշտ պսակվեն հաջողությամբ:

Президент Армении принял участие в церемонии открытия реконструированной Патриаршей Резиденции Святого Первопрестольного Эчмиадзина
Президент Республики Армен Саркисян с супругой Нунэ Саркисян сегодня в Святом Первопрестольном Эчмиадзине принял участие в открытии реконструированной Патриаршей Резиденции, новой построенной часовни Святых Отцов и зала торжеств.
Церемония прошла при председательстве Верховного Патриарха и Католикоса всех армян Гарегина Второго.
Построенный почти век назад при участии знаменитого филантропа Александра Манташянца комплекс Патриаршей Резиденции капитально отремонтирован и благоустроен на пожертвования филантропа Самвела Карапетяна и его семьи.
Вместе с Католикосом всех армян Гарегином Вторым президент Армен Саркисян и участвовавшие в торжественной церемонии гости совершили экскурсию по капитально отремонтированному зданию, ознакомились с проделанными работами.
После слов благословения Католикоса всех армян Гарегина Второго президент Армен Саркисян выступил с речью:
Уважаемый господин Карапетян и представители семьи Карапетян,
Дорогие соотечественники, гости,
Более 1700 лет назад на этой территории был возведен Кафедральный собор, который впоследствии стал прекрасным комплексом. Он сформировал вокруг себя своеобразную среду - духовную, христианскую и, конечно, армянскую.
Этот комплекс сегодня - духовный центр и место паломничества для всего нашего народа.
Среди зданий, являющихся частью Первопрестола, особым памятником являются Патриаршие покои - резиденция Католикоса всех армян и его официальная канцелярия.
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине общаешься с духовной Арменией. А духовная Армения - не только духовное слово и среда. Духовная Армения - это также сила царящих здесь, в этих стенах, веры и любви, искусства и культуры.
Эта сила вдохновляет и вселяет надежду, воодушевляет и сподвигает созидать, создавать, творить и приносить пользу.
Наше Отечество, все мы нуждаемся в этой силе, в порождённой её мощью энергии, усилии, трудах и делах.
В наши дни мы часто видим, как в различных уголках света искажаются системы ценностей, как цивилизации приносятся в жертву политике, как человеческие отношения жертвуются геополитическим или политическим интересам, как люди становятся безразличными и, часто, чужими друг другу.
Между тем, сегодня нам, армянам, необходимо быть сплоченными и более сердобольными друг к другу, и не только друг к другу, а также к нашей общей Родине – Республике Армении и Арцаху, к государству, к нашей Церкви, ко всей нашей нации и к каждому армянину, к армии, к нашим национальным ценностям.
Армения находится не только на перекрестке консолидации цивилизаций, но и на перекрестке конфронтации цивилизаций.
Армянская церковь и наша вера были и остаются фундаментом и основой нашей национальной идентичности.
Через несколько дней мы вместе отметим 28-ю годовщину Независимости Республики Армения.
Одна из замечательных личностей нашей церкви - блаженной памяти армянский патриарх Константинополя Магакия Орманян говорил: "Церковь стала обозримым духом отсутствующей государственности". Так было в то время, когда государственность пока являла собой мечту. Уже 28 лет эта мечта стала реальностью.
Сегодня здесь, в Патриаршей резиденции хочу напомнить блестящие слова католикоса Вазгена I: "Создать Отечество - геройство, сделать Родину краше - добродетель".
Сегодня у нас есть это Отечество – Республику Армению и Республику Арцах, в процветании которого должны участвовать все мы вместе, сообща.
С глубоким чувством признательности должен отметить вклад во все это Его Святейшества Верховного патриарха, Католикоса всех армян Гарегина II.
Символично, что реконструированное здание Патриаршей резиденции распахивает свои двери в канун 20-й годовщины восшествия Католикоса на престол.
Ваше Святейшество, поздравляю.
Когда в начале ХХ века на пожертвование знаменитого благотворителя Александра Манташянца было возведено здание Патриаршей резиденции, это также было участием в процветании Отечества.
Это не было случайно, Манташянц на всех своих документах на армянском писал: "С Богом".
Патриаршая резиденция была построена в 1910-1915 годах. Первые залы резиденции заполнились не только присутствием Патриарха, но также детьми, которые были сиротами и бежали от Мец Ехерна 1915 года. Наша Патриаршая резиденция стала также национальным центром, в котором мы все вместе приютили наших детей, где наш великий национальный поэт Ованнес Туманян внёс свой вклад в дело образования детей. Таково начало.
Отношение и уважение к Первопрестолу, Патриаршей резиденции продолжаются, и это продолжение мы видим в реконструированном сегодня Эчмиадзине.
Моя глубокая благодарность всем нашим благотворителям, которые присутствуют здесь и которые не присутствуют.
Дорогой Самвел Карапетян,
Семья Карапетянов,
Ваша деятельность в Армении, в Арцахе, в России, также в других странах достойна самой высокой оценки. В Армении это один из лучших примеров благотворительности, инвестиций, бескорыстной преданности.
На пожертвования или инвестиции семьи Карапетян воплощены в жизнь многие программы, с частью которых мы ознакомились сегодня, посредством этого маленького фильма. Однако в действительности лично я знаю, что эта благотворительность и инвестиции намного больше, чем то, что мы увидели.
От всего сердца хочу пожелать здоровья и всяческих благ Самвелу Карапетяну, его супруге – Этери Карапетян, всей вашей семье, вашим детям – Татевик, Саркису, Карену.
Я уверен, что эта реконструированная Резиденция очень скоро вновь наполнится армянскими детьми, но на этот раз детьми, которые будут использовать этот восхитительный зал и территорию Резиденции для того, чтобы петь, приносить радость, творить и демонстрировать своё замечательное искусство. Уверен, что этот восхитительный зал будет использоваться для укрепления армянской культуры. Я с радостью буду участвовать в тех будущих концертах, выставках, которые будут достойны этого восхитительного зала и Патриаршей Резиденции.
Несколькими минутами ранее я пожал руку великого маэстро – Тиграна Мансуряна. Маэстро, думаю, Ваша славная музыка и это славное здание друг друга достойны.
Поздравляю, господин Карапетян! Вы достигли той мечты, о которой мы говорили. Ваша благотворительность имеет несколько целей, одна из них – церковь. Этой Резиденцией мы все можем гордиться.
В течение своей жизни я видел много Патриарших Резиденций и крупных христианских центров – начиная от Эчмиадзина, до Иерусалима, до Ватикана и т.д. Но эта Резиденция сегодня делает нас гордыми и находится в ряду лучших, если, конечно, не является лучшей.
Так что поздравляю, мои наилучшие пожелания.
Хотел бы в конце семье Карапетянов, господину Самвелу Карапетяну пожелать - пусть все Ваши начинания будут, как сказал бы Манташянц, с Богом, и всегда венчаются успехом.