Եղիսաբեթ II-ին զայրացրել է Քեմերոնի հայտարարությունը՝ հանրաքվեի վրա թագուհու ազդեցության մասին
Մեծ Բրիտանիայի թագուհի Եղիսաբեթ II-ին զայրացրել է նախկին վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնի հայտարարությունն այն մասին, որ թագուհին կարող էր Քեմերոնի խնդրանքով ազդել 2014 թվականին Շոտլանդիայի հանրաքվեի արդյունքների վրա, հայտնում է BBC-ն՝ Բուքինգհեմյան պալատի աղբյուրներին հղումով:
Աղբյուրի խոսքով՝ թագուհու և նախկին վարչապետի գաղտնի տեղեկատվության բացահայտումը պալատում դժգոհություններ է առաջացրել: «Այդպիսի իրավիճակները շատ են բարդացնում լավ հարաբերությունների կառուցումը»,-ասել է աղբյուրը։
Նշվում է, որ միապետի արձագանքը հետևել է Քեմերոնի հարցազրույցին և հուշագրության հրապարակմանը:
Նախկին վարչապետն ասել է, որ Եղիսաբեթ II-ի «պարզապես բարձրացված հոնքը» կարող է լուծել հանրաքվեի արդյունքի խնդիրը։

Елизавету II разозлили слова Кэмерона о ее влиянии на референдум
Британскую королеву Елизавету II разгневало заявление экс-премьера страны Джеймса Кэмерона о том, что она могла оказать влияние по его просьбе на исход референдума о независимости Шотландии в 2014 году. Об этом, как передает gazeta.ru, сообщает "Би-би-си" со ссылкой на источник в Букингемском дворце.
По словам источника, разглашение конфиденциальной информации между бывшим премьером и королевой вызвало недовольство во дворце.
"Подобные ситуации крайне осложняют построение хороших отношений", — подчеркнул источник.
Как отмечается, реакция монарха последовала после интервью Кэмерона и выхода его мемуаров.
В них, как подчеркивается, экс-премьер отметил, что "просто поднятая бровь" Елизаветы II может решить исход референдума.