Լոս Անջելեսում Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ռամկավար ազատական կուսակցության Ամերիկայի Արևմտյան ափի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներին
ԱՄՆ աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոս Անջելեսում հանդիպել է Ամերիկայի Արևմտյան ափի Հայկական դեմոկրատ ազատական (Ռամկավար) կուսակցության ղեկավար կազմի հետ՝ կուսակցության ատենապետ դոկտոր Րաֆֆի Բալյանի գլխավորությամբ։
Ողջունելով Ռամկավար ազատական կուսակցության Ամերիկայի Արևմտյան ափի ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներին՝ Հայաստանի վարչապետը նշել է. «Հարգելի գործընկերներ, հարգելի պարոն Բալյան, շատ ուրախ եմ այսօրվա հանդիպման համար։ Սա շատ լավ առիթ է՝ Լոս Անջելեսում հանդիպել, քննարկել։ Իհարկե, այսօր մենք հանդիպելու, քննարկելու մի քանի առիթներ կունենանք։ Մենք բարձր ենք գնահատում ձեր կազմակերպության դերն ընդհանրապես հայապահպանման գործում՝ Հայաստանի Հանրապետությունում, նրա տարածքից դուրս։
Մեր մյուս գործընկերների հետ հանդիպման ժամանակ նույնպես այդ շեշտադրումն անում ենք: Մեր կառավարության կարևորագույն խնդիրներից է՝ այն դրական ֆոնը, որն առկա է Հայաստանի կառավարության և Սփյուռքի միջև, ոչ միայն պահպանել և զարգացնել, այլև դա դարձնել մշտական և ավանդույթ Հայաստանի բոլոր կառավարությունների համար: Այսօրվա մեր իրավիճակում մեր խնդիրն է գեներացնել, կրկնապատկել, եռապատկել հաջողությունները և դա ազգային, համազգային արդյունքի վերածել: Դրա համար շատ կարևոր է Սփյուռքի հետ հարաբերություններում ճիշտ մթնոլորտ կառուցելը, ճիշտ աշխատանքային մեխանիզմներ ստեղծելը, և, ամենակարևորը, անել այնպես, որ ամբողջ Սփյուռքն իրեն զգա Հայաստանի Հանրապետության լիարժեք շահառու։ Սա մեր խնդիրն է, որը մենք հույս ունենք լուծել ինչպես ձեր, այնպես էլ Սփյուռքի մեր մյուս կառույցների և կուսակցությունների մասնակցությամբ»։
Ամերիկայի Արևմտյան ափի Հայկական դեմոկրատ ազատական (Ռամկավար) կուսակցության ատենապետ Րաֆֆի Բալյանը ողջունել է Հայաստանի վարչապետին՝ նշելով. «Մեծարգո պարոն վարչապետ, Ռամկավար ազատական կուսակցության Արևմտյան Ամերիկայի շրջանի ղեկավարության անունից ցանկանում ենք Ձեզ բարի գալուստ մաղթել Լոս Անջելես քաղաք և շնորհավորել Անկախության տոնի 28-րդ տարեդարձի առթիվ։ Մենք շնորհակալ ենք այս առիթի համար։ Մեր կուսակցությունը, որ հարյուրամյա հայ ավանդական կուսակցություն է, իր գործունեությունն իրականացնում է Արևմտյան Ամերիկայի տարածքում՝ հատկապես Ֆրեզնո և Լոս Անջելես քաղաքներում։ Այդ հայրենանվեր գործունեությունը շարունակում ենք նաև այսօր, և մենք միշտ զորավիգ ենք մայր հայրենիքին»։ Կուսակցության ղեկավար կազմի անդամները նշել են, որ զորավիգ են Հայաստանի վարչապետին և աջակցում են կառավարության կողմից իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումներին, որոնք ուղղված են Հայաստանի առաջընթացին և բարգավաճմանը։
Հանդիպմանը քննարկվել են Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների ամրապնդմանը, Հայաստանի զարգացմանը, իրականացվող գործընթացներում Սփյուռքի լիարժեք ներգրավմանը վերաբերող հարցեր։

Никол Пашинян в Лос-Анджелесе встретился с руководством Армянской либерально-демократической партии Западного побережья США
В рамках рабочего визита в Соединенные Штаты Америки премьер-министр Никол Пашинян встретился в Лос-Анджелесе с руководством Армянской либерально-демократической (Рамкавар) партии Западного побережья США во главе с председателем партии, доктором Раффи Баляном.
Приветствуя представителей партии, премьер-министр Армении отметил: “Уважаемые коллеги, уважаемый господин Балян, я очень рад сегодняшней встрече. Это прекрасная возможность встретиться в Лос-Анджелесе и обсудить вопросы. Конечно, сегодня у нас будет несколько возможностей встретиться и обсудить различные вопросы. Мы высоко ценим роль вашей организации в сохранении армянской идентичности в целом - в Республике Армения и за ее пределами.
Мы также констатируем этот факт во время наших встреч с другими нашими партнерами. Одна из важнейших задач нашего правительства - не только поддерживать и развивать сформировавшийся позитивный фон между правительством Армении и диаспорой, но также сделать его постоянным, сделать его традиционным для всех правительств Армении, потому что я думаю, что в нашей нынешней ситуации для генерации, умножения достижений успеха и его превращения в национальный, общенациональный результат, очень важно создать правильную атмосферу, создать правильные рабочие механизмы в отношениях с диаспорой и, самое главное, сделать так, чтобы вся диаспора считала себя полноправным бенефициаром Республики Армения. Это наша задача, которую мы надеемся решить как с вашим участием, так и с участием других наших структур и партий диаспоры”.
Председатель Армянской либерально-демократической партии Западного побережья Америки Раффи Балян поприветствовал премьер-министра Армении, отметив: “Многоуважаемый господин премьер-министр, от имени руководства партии мы хотим поприветствовать Вас в Лос-Анджелесе и поздравить с 28-летием Независимости Республики Армения. Мы благодарны за эту возможность. Наша партия, которая является 100-летней традиционной армянской партией, действует на территории Западной Америки, особенно в городах Фресно и Лос-Анджелес. Мы и сегодня продолжаем эту патриотическую деятельность и всегда поддерживаем Родину”. Представители руководства партии заявили, что поддерживают премьер-министра Армении и реализуемые правительством широкомасштабные реформы, направленные на прогресс и процветание Армении.
На встрече были обсуждены вопросы, связанные с укреплением отношений Армения-диаспора, развитием Армении, полноценным вовлечением диаспоры в реализуемые процессы.