Վարչապետը Լոս Անջելեսում հանդիպել է Դաշնակցության` ԱՄՆ Արևմտյան ափի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ
ԱՄՆ Լոս Անջելես քաղաքում աշխատանքային այցով գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՀՅԴ կուսակցության` ԱՄՆ Արևմտյան ափի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչների հետ՝ ՀՅԴ բյուրոյի անդամ դոկտոր Վիգեն Յակուբյանի և ՀՅԴ Արևմտյան ափի կենտրոնական կոմիտեի անդամ Ավետիք Իզմիրլյանի գլխավորությամբ։
Ողջունելով ՀՅԴ ններկայացուցիչներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Հարգելի պարոն Յակուբյան, հարգելի պարոն Իզմիրլյան, հարգելի գործընկերներ, ուրախ եմ ձեզ հանդիպելու այս առիթի համար։ Բարձր եմ գնահատում Հայ եղափոխական դաշնակցության գործունեությունը ընդհանրապես և նաև հայապահպանության գործում։ Կարծում եմ, որ այդ առումով էլ մենք մի նոր փուլի ենք հասել, որովհետև, իհարկե, հայապահպանությունը շատ կարևոր գործունեություն է, որը մեզ բերել-հասցրել է այսօրվա հանգրվանին։ Այսօր մենք խոսում ենք ռազմավարական, հեռանկարային խնդիրների մասին, բայց կարծում եմ կա մի փոքր նյուանս, որ պետք է ավելացնել՝ հայապահպանություն ասելով պետք է նկատի ունենալ ոչ միայն պահպանում, այլև պետք է արդեն զարգացման մասին մտածենք։
ՀՅԴ-ն Հայաստանի ներքաղաքական կյանքում բավական ակտիվ դերակատարում է ունեցել և ունի։ Այդ դերակատարման ընթացքում միշտ չէ, որ ես համաձայն եմ եղել Դաշնակցության հետ, միշտ չէ, որ մենք համաձայնություն ենք ունեցել, բայց մեր համազգային նպատակների համատեքստում դա ոչ մի բան չի փոխում, որովհետև այն հարցերը, որոնց վերաբերյալ մենք այդքան էլ համաձայն չենք, այնքան էլ էական չեն, եթե կան բազմաթիվ ռազմավարական բնույթի հարցեր, որոնց շուրջ մենք համաձայն ենք։ Ուստի շատ ուրախ եմ այսօրվա հանդիպման համար։ Ես այս ընթացքում էլ որոշակի շփումներ եմ ունեցել և միշտ էլ պատրաստակամություն եմ հայտնել, որպեսզի այս շփումները շարունակվեն և նոր իմաստ ստանան։
Չեմ թաքցրել և կարծում եմ, որ ՀՅԴ-ն նաև պետք է որոշակի վերագնահատումներ անի վերջին շրջանում Հայաստանում ծավալած գործունեության առնչությամբ, նկատի ունեմ որպես իշխող կոալիցիայի անդամ, և իմ համոզմունքն այն է, որ դա շատ կարևոր կլինի Հայաստանում հենց Դաշնակցության հետագա իմիջի և գործունեության համար»։
ՀՅԴ բյուրոյի անդամ Վիգեն Յակուբյանը, հանդիպման մասնակիցների անունից ողջունելով վարչապետին ԱՄՆ-ում, ասել է. «Մեծարգո պարոն վարչապետ, ՀՀ իշխանության մեծարգո ներկայացուցիչներ, մեծարգո գլխավոր հյուպատոս, մեզ համար մեծ հպարտություն է Ձեզ այստեղ դիմավորելը։ Դաշնակցության, ինչպես նաև Ամերիկայի Արևմտյան ափի մեր կազմակերպության ներկայացուցիչների անունից Ձեզ բարի գալուստ ենք մաղթում։ Մեզ համար իսկապես նշանակություն ունի Ձեր ներկայությունն այստեղ, մանավանդ նկատի ունենալով, որ Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխության ընթացքում մեր ժողովուրդն իսկապես հավաք, միահամուռ ձայն բարձրացրեց և այդ ձայնի մեջ բյուրեղացրեց այն տեսլականը, որ մեր կազմակերպության համար պայքարի առարկա է եղել 128 տարուց ավելի։ Այդ իմաստով նկատում և հաստատում ենք, որ այդ շարժումը, ամեն ինչից բացի, պահանջատիրության, արդար կարգերի հաստատման, տնտեսական կայունության, ազգային տեսլականի նկատմամբ հանձնառության հույս արթնացրեց՝ հույս, որ ժողովրդի վերապրելու համար անհետաձգելի էր և կարևոր։ Մենք դա գնահատում ենք, ինչպես նաև գնահատում ենք Ձեր՝ այդ իրականության խորհրդանիշը լինելը։ Մեզ համար այդ շարժումը ժողովրդին հավաքելու, մեր միասնականության կանչն ամրագրելու, մեր տեսլականները և ժողովրդի համահայկականությունը խարսխելու, արտահայտելու լավագույն արտացոլումներից էր։ Մեր հույսը և ակնկալիքն է, որ այդ համախմբման տեսլականը կշարունակվի ապագայում, և հույս կունենանք, որ հեռու կմնանք մեր ժողովրդին տարանջատող բաժանարար գծերից, սակայն միշտ օրենքի գերակայությունը գնահատելով և միշտ Սահմանադրությունը ամեն ինչից բարձր դասելով»։
Համահայկականության օրակարգի ձևավորման և կյանքի կոչման համատեքստում վարչապետը և ՀՅԴ՝ Ամերիկայի Արևմտյան ափի ներկայացուցիչները կարևորել են Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացումը։ Ավետիք Իզմիրլյանը տեղեկացրել է, որ ստեղծվել է Արևմտյան Ամերիկայի Համահայկական խորհուրդ, որի մեջ ընդգրկված են մի շարք կազմակերպություններ, և աշխատանք է տարվում կառույցում սփյուռքահայերի ներգրավվածության շրջանակը հնարավորինս ընդլայնելու ուղղությամբ։ Նրա խոսքով՝ այն ինչպես լավ հարթակ է Արևմտյան Ամերիկայում բնակվող և գործունեություն ծավալող հայերի իրավունքների պաշտպանության համար, այնպես էլ համազգային հարցերում՝ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ապահովման և զարգացման գործում առավելագույն ներդրում ունենալու համար։
Վարչապետ Փաշինյանը և ՀՅԴ կուսակցության՝ Ամերիկայի Արևմտյան ափի ներկայացուցիչները քննարկել են Հայաստան-Սփյուռք փոխհարաբերությունների բնույթին և վերաիմաստավորմանը, համահայկականության օրակարգի ձևավորմանը, հայապահպանության, հեղափոխության ընթացքում կանանց ներգրավվածության, Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդման, տնտեսության զարգացման, դատական համակարգի բարեփոխումների, սոցիալական արդարության հաստատման, Հայաստանի զարգացման գործընթացում Սփյուռքի ամբողջական և լիարժեք մասնակցության ձևաչափին վերաբերող հարցեր։

Пашинян в Лос-Анджелесе встретился с представителями Центрального комитета АРФ “Дашнакцутюн” Западного побережья США
Находящийся с рабочим визитом в Лос-Анджелесе премьер-министр Никол Пашинян встретился с представителями Центрального комитета АРФ "Дашнакцутюн" Западного побережья США во главе с членом Бюро АРФД доктором Вигеном Якубяном и членом Центрального комитета АРФД Западного побережья Аветиком Измирляном.
Приветствуя представителей АРФД, Никол Пашинян отметил: "Уважаемый господин Якубян, уважаемый господин Измирлян, уважаемые коллеги, я рад этому поводу встретиться с вами. Я высоко ценю деятельность Армянской революционной федерации "Дашнакцутюн", в том числе в контексте сохранения армянской идентичности. Я думаю, что и в этом отношении мы достигли нового этапа, потому что, конечно же, сохранение армянской идентичности является очень важной деятельностью, которая привела нас к сегодняшнему рубежу. Сегодня мы говорим о стратегических, перспективных задачах, но, думаю, есть небольшой нюанс, который необходимо добавить: говоря об армянской идентичности, мы должны подразумевать не только сохранение, но и думать уже о развитии.
АРФД играла и играет довольно активную роль во внутриполитической жизни Армении. В ходе этого процесса я не всегда соглашался с АРФД, мы не всегда достигали согласия, однако в контексте наших национальных целей это ничего не меняет, потому что вопросы, по которым у нас разногласия, не столь важны, если есть много стратегических вопросов, по которым мы согласны. Так что я очень рад сегодняшней встрече. За это время у меня были некоторые контакты, и я всегда выражал готовность продолжать эти контакты и придать им новый смысл.
Я не скрывал и думаю, что АРФД также должна провести некоторую переоценку своей деятельности в Армении в последнее время, я имею в виду деятельность в качестве члена правящей коалиции, и я убежден, что это будет очень важно также для будущего имиджа и деятельности АРФД в Армении".
Член Бюро АРФД Виген Якубян, приветствуя премьер-министра от имени участников встречи, сказал: "Уважаемый господин премьер-министр, уважаемые представители правительства Армении, уважаемый генеральный консул, для нас большая честь приветствовать вас здесь. От имени АРФД и представителей нашей организации на Западном побережье Америки мы приветствуем вас. Ваше присутствие здесь действительно важно для нас, особенно с учетом того, что во время революции в Армении наш народ действительно собрался, озвучил свое желание и закрепил в этом желании видение, которое было предметом борьбы для нашей организации на протяжении более 128 лет.
В этом смысле мы отмечаем и подтверждаем, что это движение, помимо всего прочего, пробудило надежду на справедливость, экономическую стабильность и приверженность национальному видению - надежду, которая была очень важной для возрождения народа. Мы ценим это, а также ценим, что Вы являетесь символом этой действительности. Это движение стало для нас одним из лучших проявлений консолидации народа, чтобы подтвердить наше единство, закрепить и выразить наши взгляды. Мы надеемся и ожидаем, что видение этой консолидации сохранится и в будущем, и мы будем надеяться, что воздержимся от разделяющих наш народ разделительных линий, однако вместе с тем всегда будем ценить верховенство закона и ставить Конституцию выше всего остального".
В контексте формирования и реализации всеармянской повестки премьер-министр и представители АРФД подчеркнули важность институционализации отношений Армения-диаспора. Аветик Измирлян сообщил, что создан Всеармянский совет Западной Америки с участием ряда организаций, и ведется работа по расширению рамок участия армян диаспоры в организации. По его словам, это хорошая платформа как для защиты прав армян, живущих и работающих в Западной Америке, так и для внесения максимального вклада в решение общенациональных вопросов, обеспечение безопасности и развитие Армении и Арцаха.
Премьер-министр Пашинян и представители АРФД обсудили вопросы, касающиеся характера и переосмысления отношений между Арменией и диаспорой, формирования общеармянской повестки дня, сохранения армянской идентичности, вовлеченности женщин во время революции, укрепления демократии в Армении, экономического развития, реформ судебной системы, утверждения социальной справедливости, формата полноценного участия диаспоры в процессе развития Армении.