Հայաստանում մեկնարկեց Կոմիտասի 150-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը
Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան օրը` սեպտեմբերի 26-ին, մի խումբ պետական այրեր, եկեղեցականներ, մտավորականներ և արվեստասերներ այցելեցին Կոմիտասի անվան այգու պանթեոն` ծաղիկներ խոնարհելով հայ կոմպոզիտորական արվեստի հիմնադրի շիրիմին: Այնուհետև կատարվեց հոգեհանգստի կարգ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Կոմիտաս վարդապետի հոգու խաղաղության համար աղոթք հնչեցրեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը:
«Կոմիտաս վարդապետն արդեն շուրջ մեկ դար իր հայրենաբույր և սրբազան երգով հատել է ժամանակի և տարածության սահմանները՝ հայկական ինքնության արմատներից սնվող ու արդյունավորվող ստեղծագործությամբ դառնալով զրուցակիցը հայ և այլազգի երաժշտասեր յուրաքանչյուր անձի հոգու ապրումներին»,-ասաց Վեհափառը։
Նա ընդգծեց, որ Կոմիտասն Աստծո, եկեղեցու և հայրենիքի հանդեպ իր անսասան հավատով մաքրեց ու հայացրեց մեր երգը, ստեղծեց այն հոգևոր պարարտ անդաստանը, որտեղ հայը հավիտենապես ճանաչում է իր հոգևոր «ես»-ը, առերեսվում դարերի խորքից հնչող հայրապետների ու վարդապետների նվիրական աղոթքին, հայրենաշունչ և խրոխտ նախնյաց զգացումներին, շինականի անկեղծ ու ստեղծագործ հորովելին:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը խոստովանեց, որ Կոմիտասի իր ամենասիրելի ստեղծագործությունը «Կռունկ»-ն է:
Նա շեշտեց, որ Կոմիտասի ներդրումը մեր մշակույթում հսկայական է և նրա 150-ամյակի շրջանակում իրականացվող բազմաթիվ միջոցառումները վկայում են, որ պետությունը, իշխանությունը և հասարակությունը գնահատում է Կոմիտասի արվեստը:
Արարողությանը ներկա էին նաև ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը, ազգային բարերար Գաբրիել Չեմբերջյան, մշակույթի գործիչներ և այլ մտավորականներ:
Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան օրը թանգարան-ինստիտուտում մեկնարկեց Վարդապետի 150-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքը: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Կոմիտասի թանգարանում հնչեցրեց թանգարանի զանգը` ազդարարելով հոբելյանական միջոցառումների մեկնարկը:

Армения отмечает 150-летие великого Комитаса
В день рождения вардапета Комитаса, 26 сентября, группа государственных чиновников, священнослужителей, представителей интеллигенции и любителей искусства посетила пантеон парка им. Комитаса, возложив цветы к могиле основателя армянского композиторского искусства. Затем была отслужена панихида, передает "Арменпресс". За спокойствие души Вардапета Комитаса прозвучала молитва Католикоса Всех Армян Гарегина Второго.
"Вардапет Комитас уже около века своей патриотической и священной песней пересек границы времени и пространства, благодаря творчеству, питающемуся корнями армянской идентичности, став собеседником переживаний души каждого армянина и меломанов других национальностей", - сказал Католикос. Он подчеркнул, что Комитас своей непоколебимой верой в Бога, в церковь и в Родину, очистил и отточил нашу песню, создал ту духовную благодатную гавань, в которой каждый армянин всегда признает свое духовное "я", сталкивается со Священной молитвой патриархов и вардапетов, звучащей из глубины веков, патриотическими чувствами гордых предков, искренним и творческим гимном творца.
Министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян признался, что его любимое произведение Комитаса – "Крунк". Он подчеркнул, что вклад Комитаса в нашу культуру огромен, и осуществляемые в рамках его 150-летия многочисленные мероприятия свидетельствуют о том, что государство, власть и общество высоко ценят творчество Комитаса.
На церемонии присутствовали также вице-премьер РА Тигран Авинян, председатель Центрального банка РА Артур Джавадян, меценат Габриел Чемберджян, деятели культуры и другие представители интеллигенции.
В день рождения Вардапета Комитаса в Музее-институте начался ряд мероприятий, посвященных 150-летию Вардапета. Католикос Всех Армян в Музее Комитаса озвучил колокол музея, ознаменовав этим начало юбилейных мероприятий. Фотографии с мероприятия представил "Арменпресс".