Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Սինգապուրի վարչապետերի մամուլի համատեղ ասուլիսը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունի երկկողմ պաշտոնական բանակցությունների ավարտից հետո տեղի է ունեցել մամուլի համատեղ ասուլիս։ Երկու երկրների վարչապետերը հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով, ապա պատասխանել զանգվածային լրատվության միջոցների հարցերին։
Ստորև ներկայացվում է մամուլի համատեղ ասուլիսի սղագրությունն ամբողջությամբ.
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան –
ԶԼՄ հարգելի ներկայացուցիչներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել Սինգապուրի վարչապետի գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանում։ Այս տարի Հայաստանի և Սինգապուրի ներկայացուցիչները մի քանի անգամ հանդիպելու հնարավորություն են ունեցել, ինչը գերազանց դաշտ է ստեղծել պատմական սերտ կապեր ունեցող մեր ժողովուրդների միջև տարաբնույթ փոխանակումների և փոխհամագործակցության ամրապնդման համար։ Մենք մեծապես շահագրգռված ենք խորացնել Սինգապուրի հետ մեր բարեկամական հարաբերությունները։ Այդ նպատակով իրականացնում ենք հետևողական քայլեր, ինչի համար առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները։
Հայաստանն ու Սինգապուրն ունեն հետաքրքիր ընդհանրություններ, մեր երկրները հարուստ չեն բնական ռեսուրսներով և իրենց զարգացման ռազմավարությունը կառուցում են մարդկային կապիտալի արդյունավետ օգտագործման վրա։ Կրթությունը, գիտելիքն ու նորարարությունը, աշխատասիրությունն ու լավատեսությունը մեր պետությունների զարգացման գրավականն ու շարժիչ ուժն են։ Դրանում են նաև պատմական սերտ առնչությունները, որոնք պատմական լրացուցիչ խթան են մեր հարաբերությունների համար։ Այս տարվա ընթացքում մեր բարձրաստիճան շփումները և անշուշտ, Սինգապուրի վարչապետի ընթացիկ այցը Հայաստան որակական նոր մակարդակի են բարձրացնում մեր երկկողմ հարաբերությունները։
ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի երևանյան նիստի շրջանակում Սինգապուրի հետ Եվրասիական տնտեսական միությունը և նրա անդամ պետությունները կստորագրեն Համապարփակ տնտեսական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիր և Ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր։ Բացի այդ, Հայաստանի և Սինգապուրի միջև ստորագրվելու է Ծառայությունների, առևտրի և ներդրումների մասին երկկողմ համաձայնագիր։ Ուրախ ենք, որ այս համաձայնագրերը կնքվելու են ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության ընթացքում։ Մենք՝ որպես ԵԱՏՄ նախագահող երկիր, զգալի ջանքեր ենք գործադրել ԵԱՏՄ արտաքին կապերի աշխարհագրությունն ընդլայնելու ուղղությամբ, և Սինգապուրը եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում։ Հուսով ենք, որ այս կարևոր իրավապայմանագրային հենքի ստեղծումը կնպաստի հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և նորարարության ոլորտներում մեր երկրների համագործակցության աշխուժացմանը։
Բանակցությունների ընթացքում մենք խոսեցինք միջազգային կառույցներում, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի շրջանակում արդյունավետ համագործակցությունն ընդլայնելու վերաբերյալ։ Իմ երախտագիտությունը հայտնեցի Սինգապուրի կառավարության կողմից կազմակերպվող հանրային ծառայողների վերապատրաստման ծրագրի համար։ Սա հատկապես արժևորվում է մեր երկրում հանրային ոլորտում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումների համատեքստում։
ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ իմ այցի ընթացքում Սինգապուրի հետ ստորագրված մշակույթի և արվեստի բնագավառներում համագործակցության մասին հուշագիրն արդեն կոնկրետ արդյունքներ է տալիս։ Հաջորդ տարի նախատեսվում է Սինգապուրում կազմակերպել Հայաստանի օրեր, որոնք կնշանավորվեն մի շարք մշակութային միջոցառումներով։ Վստահ եմ, որ դա կնպաստի ինչպես մեր բարեկամ ժողովուրդների փոխճանաչելիության բարձրացմանը, մարդկային շփումների խրախուսմանը, այնպես էլ զբոսաշրջության և տնտեսական գործունեության ակտիվացմանը։ Այս համատեքստում խորհրդանշական է, որ գալիք տարի նշվելու է Սինգապուրի հայկական եկեղեցու 185-ամյակը։ Երախտապարտ ենք, որ հայկական նյութական և հոգևոր ժառանգությունը Սինգապուրում հիշում են և պահպանում ամենայն հոգատարությամբ։ Խոսքը փոխանցում եմ Սինգապուրի վարչապետ պարոն Լի Սյեն Լուին։ Շնորհակալություն։
Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լուն –
Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ։ Շնորհակալություն նաև Հայաստան այցելելու հրավերի և շատ ջերմ հյուրընկալության համար։ Ինձ համար պատիվ է առաջին անգամ Հայաստան այցելել։ Երբ վարչապետ Փաշինյանը եկավ Սինգապուր հուլիսին, ես իրեն ասացի, որ, հուսով եմ, շուտով կայցելեմ Հայաստան։ Ձեր երկրի փորձը և հմայքը, որի մասին շատ էի լսել, ցանկացա անձամբ զգալ և շատ ուրախ եմ, որ այստեղ եմ՝ փոխադարձելու համար նրա այցը Սինգապուր։ Մեր երկրները ջերմ կապեր ունեն, որոնց արմատները սկսվում են 19-րդ դարից։ Փոքրիկ, բայց աշխույժ հայկական համայնք կա Սինգապուրում, որը նշանակալի մասնակցություն է ունեցել մեր հասարակության կյանքում։ Կա նաև հայկական փողոց, մոտակայքում հայկական եկեղեցի, որը ամենահին եկեղեցին է Սինգապուրում, ընդ որում՝ այն պահպանվում է որպես ազգային հուշարձան։ Դա պաշտպանության ամենաբարձր աստիճանն է մեր պատմական շենքերի համար։ Անգամ մեր ազգային ծաղիկը՝ Վանդա Միսս Ջոաքիմը, Ագնես Ջոաքիմի կողմից է աճեցվել, ով հայկական ծագում ուներ։
Այսօր առավոտյան վարչապետը և ես խոսել ենք բազմաթիվ թեմաներից՝ քննարկեցինք ինչպես ընդլայնել մեր երկկողմ կապերը, այդ թվում՝ փոխանակումներով և ուսումնական այցերով, որպեսզի միմյանցից սովորենք։ Մենք քննարկեցինք Եվրասիական տնտեսական միություն-Սինգապուր Ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը, և էական առաջընթաց ենք ձեռք բերել նախորդ հանդիպումից ի վեր, որը մեզ թույլ է տալիս ստորագրել համաձայնագիրն այս այցիս ընթացքում։
Հայաստանը համախոհ և կարևոր գործընկեր է Սինգապուրի համար Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Առաջին հայացքից մեր երկրները շատ տարբեր են. երկուսն էլ աշխարհագրական մեծ հեռավորության վրա են, մեկը կղզի պետություն է, մեկը դեպի ծով ելք չունի, երկուսն էլ տարբեր ճանապարհներով են գնացել դեպի անկախություն, բայց մենք շատ ընդհանրություններ ունենք՝ որպես փոքրիկ պետություններ, որոնք ձգտում են դարպաս ծառայել մեր տարածաշրջաններում։ Երկուսս էլ կարևորում ենք ազատ և բաց առևտուրը, երկուսս էլ կարևորում ենք բազմակողմ միջազգային օրակարգը, և երկուսս էլ կրում ենք իրավունքի գերիշխանության արժեքները միջազգային հարթակներում։ Այս իմաստով երկուսս էլ Եվրասիական տնտեսական միության և Սինգապուրի Ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի կարևոր ջատագովներ ենք։ Ուրախ ենք, որ երեքշաբթի ստորագրելու ենք Շրջանակային համաձայնագիրը և ուրախ եմ, որ երեքշաբթի Սինգապուրը և Հայաստանը նաև ստորագրելու են ծառայությունների, առևտրի և ներդրումների համաձայնագիր։ Հինգ ծառայությունների և ներդրումների համաձայնագրերից առաջինն է, որոնք, հուսով ենք, կնքել ԵԱՏՄ անդամ-պետություններից յուրաքանչյուրի հետ։ Համաձայնագրերը յոթ փուլի պաշտոնական բանակցություններից հետո են ամրապնդվել, որոնք երկու տարի առաջ սկիզբ առան։ Այն նոր թափ է հաղորդում Ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի բանակցություններին, և պետք է բանագնացներին շնորհակալություն հայտնենք իրենց աշխատանքի համար։
Սա ԵԱՏՄ առաջին համապարփակ Ազատ առևտրի համաձայնագիրն է, և Սինգապուրի համար մեծ պատիվ է լինել գործընկեր այդ համաձայնագրում։ Շնորհակալ եմ վարչապետ Փաշինյանին իր անձնական առաջնորդության, այս արդյունքն ապահովելու և այս արարողությունը հյուրընկալելու համար։ Հուսով եմ՝ այն զարկ կտա, որպեսզի կապերը ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ավելի սերտանան, և սա ուղի հարթի ազատ առևտրի համաձայնագրի համար ԵԱՏՄ-ի և ԱՍԵԱՆ-ի միջև։ Ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը կխթանի նաև մեր երկկողմ կապերը և կհիմնվի այն համաձայնագրերի վրա, որոնք ստորագրեցինք վարչապետ Փաշինյանի՝ Սինգապուր կատարած հուլիսյան այցի ժամանակ։ Լիահույս եմ և սպասում եմ, որ այդ համաձայնագրերը կիրագործվեն, որպեսզի մեր ժողովուրդները և տնտեսվարողները վայելեն շոշափելի օգուտները։
Անհամբերությամբ սպասում էի իմ այս այցին Հայաստան, ավելի ուշ նախագահին և Վեհափառ Հայրապետին՝ Կաթողիկոսին վաղը հանդիպելուն։ Շնորհակալություն։
Հարց- Chanel News Asia- Սինգապուրն ու Հայաստանը փոքր պետություններ են՝ շրջապատված ավելի մեծ հարևաններով, բայց աշխարհագրական առումով հեռու են իրարից: Ինչպե՞ս կարող է Սինգապուրն օգտվել Հայաստանի հետ համագործակցելուց և, հակառակը, ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը:
Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լուն - Որպես փոքր պետություններ, կարծում եմ, մենք խորը շահ ունենք, որպեսզի լավագույնս համագործակցենք միմյանց հետ: Հեռավորությունը, այո, գործոն է, բայց հարաբերությունների զարգացման և աճի ներուժը միշտ կա, և ես կարծում եմ, որ մենք շատ բան կարող ենք անել դա ամրապնդելու համար: Երբ վարչապետն այցելեց Սինգապուր, մենք ստորագրեցինք որոշ համաձայնագրեր և համագործակցության հուշագրեր երկու պետությունների միջև. եղել է զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հուշագիր, ունենք կրկնակի հարկումից խուսափելու համաձայնագրեր, համագործակցում ենք տեխնիկական և մասնագիտական կրթության ոլորտում: Սրանք գործնական քայլեր են, որոնք մենք երկկողմանիորեն կարող ենք անել, որպեսզի խթանենք երկու պետությունների միջև համագործակությունը: Տարածաշրջանների մակարդակով, սակայն, Սինգապուրն ԱՍԵԱՆ-ից է, Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի մաս է։ Ես կարծում եմ՝ միասին կարող ենք աշխատել մեր տարածաշրջաններում, որպեսզի խորացնենք նրանց միջև կապերը: Սինգապուրի ազատ առևտրի համաձայնագիրը ԵԱՏՄ-ի հետ, որը ստորագրում ենք երեքշաբթի, և ծառայությունների և ներդրումների համաձայնագիրը Հայաստանի հետ, որը ստորագրելու ենք նույնպես երեքշաբթի օրը, կարծում եմ օգտակար կլինեն և՛ Սինգապուրի և՛ Հայաստանի համար:
Երրորդը՝ մենք միասին աշխատում ենք միջազգային հարթակներում, օրինակ՝ ՄԱԿ-ում: Հայաստանը փոքր պետությունների ֆորումի՝ (FOSS) անդամ է, 100-ից ավելի ենք մենք այդ կառույցում: Մենք աշխատում ենք միասին ՄԱԿ-ում, որպեսզի առաջ տանենք մեր շահերը, մեր ձայնը լսելի դարձնենք, որպեսզի միջազգային համայնքում, որտեղ շատ պետություններ շատ ավելի մեծ են մեզնից, մենք կարողանանք, այնուհանդերձ, մեր շահերը պաշտպանել և առաջ մղել մեր երկուսիս մտահոգող հարցերը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան- Ես կարծում եմ, որ նման այցերը նաև կրճատում են հեռավորությունը, որ գոյություն ունի մեր երկրների միջև, մանավանդ 21-րդ դարում: Կարող եմ վստահաբար ասել, որ այս այցերի արդյունքում Սինգապուրը և Հայաստանն ավելի են մոտեցել իրար, և սա շատ լավ հենք է ստեղծում: Մանավանդ, օրինակ, տուրիզմի առումով՝ ինչքան երկիրը հեռու է, այնքան ավելի հետաքրքիր է տուրիստի համար, որովհետև նոր զգացողություններ և նոր տեսադաշտ է բացում: Ես, օրինակ, կցանկանամ, որ հնարավորինս մեծ թվով Հայաստանի քաղաքացիներ լինեն Սինգապուրում, տեսնեն Սինգապուրը, զգան Սինգապուրը և կցանկանամ, որ ավելի մեծ թվով Սինգապուրի քաղաքացիներ լինեն Հայաստանում, տեսնեն մեր երկիրը, զգան մեր երկիրը, մանավանդ, ինչպես պարոն վարչապետն ասաց, արդեն իսկ որոշակի ընկալում Հայաստանի մասին Սինգապուրում կա, և Սինգապուրի ազգային խորհրդանիշը որոշակի առնչություններ ունի հայ ժողովրդի հետ: Էլ չեմ ասում, որ 21-րդ դարում տարածությունը կրճատելու շատ կարևոր գործիք կա, և դա համագործակցությունն է տեխնոլոգիական ոլորտում: Ուրախ եմ, որ մենք ունենք ընդհանուր ըմբռնում, որ բարձր տեխնոլոգիաների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մենք պիտի համագործակցենք, և այստեղ նույնպես հսկայական ներուժ կա: Եվ ես հավատում եմ, որ մեր փոխադարձ ջանքերով մենք կկարողանանք կրճատել այն տարածությունը, որ գոյություն ունի Սինգապուրի և Հայաստանի միջև:
Հարց- Հայաստանի հանրային հ/ը – Պարոն վարչապետ, երբ հուլիսին Դուք այցելեցիք Սինգապուր, նշեցիք, որ Հայաստանի ուՍինգապուրի միջև պետք է զարկ տալ առևտրի ու ներդրումների զարգացմանը: Այս կարճժամանակահատվածում արդյոք ունե՞նք արդեն շոշափելի արդյունքներ, և Սինգապուրի վարչապետի այցը Հայաստան ու սպասվող համաձայնագրի ստորագրումը ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման մասին որքանո՞վ կարող է նպաստել Հայաստանի ու Սինգապուրի միջև տնտեսական կապերի զարգացմանը և ի՞նչ կտա այս համաձայնագիրը մեզ:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այս համաձայնագիրը հենց այն մասին է, որ նոր հնարավորություններ և պայմաններ է ստեղծում բիզնեսի համար՝ և՛ ներդրումների առումով, և՛ առևտրի առումով, և կարծում եմ, որ նաև բիզնեսը սպասում է այսպիսի հնարավորությունների։ Մենք վարչապետի հետ քննարկում էինք հենց դա, որ նմանօրինակ այցերը և շփումները միջոց են փոխադարձաբարմեր պոտենցիալ ներդրողների ուշադրությունը հրավիրել՝ համապատասխանաբար Սինգապուրում և Հայաստանում գործունեություն ծավալելու համար: Կարծում եմ` Հայաստանը շատ բան ունի առաջարկելու Սինգապուրին, և մենք քննարկում ենք դա, արտահանման ի՞նչ հնարավորություններ կան, և Սինգապուրը շատ բան ունի առաջարկելու Հայաստանին։ Մենք այս փուլում` երկու ամիսների ընթացքում բավական ինտենսիվ, բովանդակային աշխատանք ենք կատարել, որի նպատակն է՝ ստեղծել հնարավորություններ, ուշադրություն հրավիրել այդ հնարավորությունների վրա, և կարծում եմ, որ այդ բավարար չափով ուշադրությունն արդեն իսկ հրավիրված է: Կառավարությունները չեն կարող բիզնեսներին թելադրել, պարտադրել որևէ տեղ ներդրում կատարել, կառավարությունների դերն է` անել առավելագույնը, որ փոխադարձաբար ներդրումները լինեն ձեռնտու: Մենք պետք է խոսենք կրկնակի հարկումը բացառելու մասին։ Մենք այս նոր պայմանագրով, որը դեռ պետք է ստորագրվի, ապա վավերացվի, բացարձակապես նոր հնարավորություններ ենք ստեղծում և՛ Սինգապուրի, և՛ Հայաստանի բիզնեսի, և՛ նաև Եվրասիական տնտեսական միության տարածքի բիզնեսի համար:

Я хотел лично почувствовать обаяние вашей страны: премьер Сингапура
После официальных переговоров между премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном и премьер-министром Сингапура Ли Сянь Луном 29 сентября состоялась совместная пресс-конференция. Премьер-министры двух государств выступили с заявлениями для прессы, а затем ответили на вопросы представителей СМИ.
Ниже приводится стенограмма совместной пресс-конференции:
Для меня большая честь приветствовать возглавляемую премьер-министром Сингапура делегацию в Армении. В этом году представители Армении и Сингапура имели возможность встретиться несколько раз, что создало прекрасное поле для обменов и сотрудничества между нашими народами, имеющими тесные исторические связи. Мы очень заинтересованы в углублении наших дружественных отношений с Сингапуром. С этой целью мы предпринимаем последовательные шаги, и есть все необходимые предпосылки для этого.
У Армении и Сингапура есть интересные общие черты, наши страны не богаты природными ресурсами, и они строят свои стратегии развития на эффективном использовании человеческого капитала. Образование, знания и инновации, трудолюбие и оптимизм являются гарантией и локомотивом развития наших стран. Есть также тесные исторические связи, которые являются дополнительным историческим стимулом для наших отношений. Наши контакты на высоком уровне в течение этого года и, конечно же, текущий визит премьер-министра Сингапура в Армению поднимают наши двусторонние отношения на качественно новый уровень.
В рамках ереванского заседания Высшего Евразийского экономического совета Евразийский экономический союз и страны-члены ЕАЭС подпишут с Сингапуром Рамочное соглашение о всеобъемлющем экономическом сотрудничестве и Соглашение о свободной торговле. Кроме того, между Арменией и Сингапуром будет подписано двустороннее Соглашение об услугах, торговле и инвестициях. Мы рады, что эти соглашения будут подписаны в период председательства Армении в ЕАЭС. Как председательствующая в ЕАЭС страна мы приложили значительные усилия для расширения географии внешних связей ЕАЭС, и Сингапур был в центре нашего внимания. Мы надеемся, что создание этой важной договорно-правовой базы будет способствовать активизации сотрудничества между нашими странами, особенно в сферах информационных технологий и инноваций.
В ходе переговоров мы поговорили о расширении эффективного сотрудничества в международных структурах, в частности, в рамках ООН. Я выразил благодарность за программу стажировки общественных служащих, организованную правительством Сингапура. Это особенно ценно в контексте реализуемых в нашей стране масштабных реформ общественной сферы.
Мне приятно отметить, что подписанный во время моего визита в Сингапур Меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в сферах культуры и искусства уже дает конкретные результаты. В следующем году планируется организовать Дни Армении в Сингапуре, которые будут ознаменованы рядом культурных мероприятий. Уверен, что это будет способствовать как взаимной узнаваемости наших дружественных народов, поощрению человеческих контактов, так и активизации туризма и экономической деятельности. В этом контексте символично, что в следующем году будет отмечаться 185-летие армянской церкви Сингапура. Мы благодарны, что армянское материальное и духовное наследие в Сингапуре помнят и сохраняют со всей заботой.
Передаю слово премьер-министру Сингапура г-ну Ли Сянь Луну. Спасибо.
Премьер-министр Сингапура Ли Сянь Лун:
Спасибо, господин премьер-министр. Спасибо также за приглашение посетить Армению и за теплое гостеприимство. Для меня большая честь впервые посетить Армению. Когда премьер-министр Пашинян прибыл в Сингапур в июле, я сказал ему, что надеюсь скоро посетить Армению. Я хотел лично ознакомиться с опытом и почувствовать обаяние вашей страны, о чем я так много слышал, и очень рад быть здесь с ответным визитом. У наших стран теплые связи, которые восходят к 19-му веку. В Сингапуре есть небольшая, но активная армянская община, которая сыграла значительную роль в жизни нашего общества. Есть также армянская улица, примыкающая к армянской церкви, которая является самой старой церковью в Сингапуре и сохраняется как национальный памятник. Это самый высокий уровень защиты наших исторических зданий. Даже наш национальный цветок - Ванда мисс Джоаким, был выращен Агнес Джоаким, у которой были армянские корни.
Сегодня утром мы с премьер-министром коснулись широкого круга тем, обсудили, как расширить наши двусторонние связи, в том числе посредством обмена студентами и учебных поездок, чтобы учиться друг у друга. Мы обсудили Соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Сингапуром и добились значительного прогресса со времени нашей предыдущей встречи, что позволяет нам подписать соглашение во время этого визита.
Армения является единомышленником и важным партнером Сингапура в Евразийском экономическом союзе. На первый взгляд наши страны очень разные. Они географически отдалены друг от друга, одна - островное государство, у другой нет выхода к морю, и оба государства пришли к независимости разными путями, но у нас много общего как маленьких государств, которые стремятся служить воротами в наши регионы. Оба наших государства придают важность свободной и открытой торговле, оба придают важность многосторонней международной повестке, и оба придерживаются ценностей верховенства права на международных платформах. В этом смысле мы оба являемся апологетами Соглашения о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Сингапуром. Мы рады, что во вторник подпишем Рамочное соглашение, и я рад, что во вторник Сингапур и Армения также подпишут Соглашение об услугах, торговле и инвестициях. Это первое из пяти соглашений об услугах и инвестициях, которые мы надеемся заключить с каждой из стран-членов ЕАЭС. Соглашения были укреплены после семи раундов официальных переговоров, которые начались два года назад. Это придает новый импульс переговорам вокруг Соглашения о свободной торговле, и мы должны поблагодарить переговорщиков за их работу.
Это первое всеобъемлющее Соглашение о свободной торговле с ЕАЭС, и для Сингапура большая честь быть партнером в рамках этого документа. Благодарю премьер-министра Пашиняна за его личное руководство, за достижение этого результата и за организацию этой церемонии. Надеюсь, что это будет способствовать более тесным связям между ЕАЭС и Сингапуром, и это проложит путь к подписанию соглашения о свободной торговле между ЕАЭС и АСЕАН. Подписание Соглашения о свободной торговле также укрепит наши двусторонние связи, которые также основываются на соглашениях, подписанных во время июльского визита премьер-министра Пашиняна в Сингапур. Надеюсь, эти соглашения будут реализованы, чтобы наши народы и бизнесмены могли пользоваться ощутимыми преимуществами.
Я с нетерпением ждал этого визита в Армению, сегодняшней встречи с президентом и завтрашней встречи с Католикосом. Спасибо.
Вопрос (Chanel News Asia) - Сингапур и Армения являются небольшими государствами, окруженные более крупными соседями, географически отдалены друг от друга. Какую выгоду может получить Сингапур от сотрудничества с Арменией, и, наоборот, какую выгоду может получить Армения?
Премьер-министр Сингапура Ли Сянь Лун - Как маленькие государства, думаю, мы глубоко заинтересованы в том, чтобы сотрудничать друг с другом. Расстояние, да, это фактор, но потенциал для развития и роста всегда есть, и я думаю, что мы можем многое сделать для его укрепления. Когда премьер-министр посетил Сингапур, мы подписали несколько соглашений и меморандумов о сотрудничестве между двумя странами: меморандум о сотрудничестве в сфере туризма, соглашение об избежании двойного налогообложения, мы сотрудничаем в области технического и профессионального образования. Это практические шаги, которые мы можем предпринять на двусторонней основе для развития сотрудничества между двумя странами. На региональном уровне, однако, Сингапур является членом АСЕАН, а Армения - ЕАЭС. Думаю, мы можем работать вместе в наших регионах, чтобы углубить связи между этими организациями. Соглашение о свободной торговле между Сингапуром и ЕАЭС, которое мы подпишем во вторник, и Соглашение об услугах и инвестициях с Арменией, которое мы также подпишем во вторник, думаю, будут полезны как для Сингапура, так и для Армении.
В-третьих, мы работаем вместе на международных платформах, таких как ООН. Армения является членом Форума малых государств (FOSS), в этой структуре нас более 100 участников. Мы вместе работаем в ООН, чтобы продвигать свои интересы, чтобы наши голоса были услышаны, чтобы в международном сообществе, где многие государства намного больше нас, мы, тем не менее, могли защищать свои интересы и продвигать вопросы, которые волнуют нас.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян - Я считаю, что такие визиты также сокращают расстояние между нашими странами, особенно в XXI веке. Могу с уверенностью сказать, что в результате этих визитов Сингапур и Армения сблизились, и это создает очень хорошую основу. Особенно, например, с точки зрения туризма, чем дальше страна, тем интереснее для туриста, потому что это придает новые чувства и открывает новую перспективу. Я, например, хотел бы, чтобы как можно больше граждан Армении побывали в Сингапуре, увидели Сингапур, почувствовали Сингапур, и хотел бы, чтобы больше граждан Сингапура были в Армении, увидели нашу страну, почувствовали нашу страну, особенно, как уже сказал господин премьер-министр, в Сингапуре уже есть определенное представление об Армении, и национальный символ Сингапура имеет некоторые связи с армянским народом. Не говоря уже о том, что в XXI веке существует очень важный инструмент сокращения пространства, и это сотрудничество в технологической сфере. Я рад, что у нас есть общее понимание того, что мы должны сотрудничать в области высоких технологий, информационных технологий, и здесь есть огромный потенциал. И я верю, что нашими совместными усилиями мы сможем сократить расстояние между Сингапуром и Арменией.
Вопрос (Общественная телекомпания Армении) – Господин премьер-министр, когда Вы посетили Сингапур в июле, Вы отметили, что необходимо увеличить объем торговли и инвестиций между Арменией и Сингапуром. У нас уже есть ощутимые результаты за этот короткий период, и каким образом визит премьер-министра Сингапура в Армению и подписание предстоящего соглашения о создании свободной экономической зоны с ЕАЭС могут способствовать развитию экономических связей между Арменией и Сингапуром и что даст нам это соглашение?
Премьер-министр Армении Никол Пашинян - Это соглашение как раз о том, что создаются новые возможности и условия для бизнеса, как с точки зрения инвестиций, так и торговли, и, думаю, бизнес ждет таких возможностей. Мы именно это обсуждали с премьер-министром, что такие визиты и контакты являются хорошим способом привлечь внимание потенциальных инвесторов для начала деятельности в Сингапур и Армению соответственно. Я думаю, что у Армении есть что предложить Сингапуру, и мы обсуждаем, какие есть возможности для экспорта, а у Сингапура есть что предложить Армении. На этом этапе в течение двух месяцев мы проделали довольно большую и значимую работу с целью создания возможностей, привлечения внимания к этим возможностям, и, думаю, уже было привлечено достаточно внимания. Правительства не могут диктовать бизнесу, обязывать его куда-либо вкладывать, роль правительств - делать все возможное, чтобы взаимные инвестиции были прибыльными. Мы должны говорить об исключении двойного налогообложения. Этим новым соглашением, которое еще должно быть подписано, а затем ратифицировано, мы создаем абсолютно новые возможности для бизнеса как Армении, Сингапура, так и пространства ЕАЭС.