Երևանում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Սինգապուրի վարչապետերի մամուլի համատեղ ասուլիսը
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լունի երկկողմ պաշտոնական բանակցությունների ավարտից հետո տեղի է ունեցել մամուլի համատեղ ասուլիս։ Երկու երկրների վարչապետերը հանդես են եկել մամուլի համար հայտարարություններով, ապա պատասխանել զանգվածային լրատվության միջոցների հարցերին։
Ստորև ներկայացվում է մամուլի համատեղ ասուլիսի սղագրությունն ամբողջությամբ.
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան –
ԶԼՄ հարգելի ներկայացուցիչներ,
Ինձ համար մեծ պատիվ է ողջունել Սինգապուրի վարչապետի գլխավորած պատվիրակությանը Հայաստանում։ Այս տարի Հայաստանի և Սինգապուրի ներկայացուցիչները մի քանի անգամ հանդիպելու հնարավորություն են ունեցել, ինչը գերազանց դաշտ է ստեղծել պատմական սերտ կապեր ունեցող մեր ժողովուրդների միջև տարաբնույթ փոխանակումների և փոխհամագործակցության ամրապնդման համար։ Մենք մեծապես շահագրգռված ենք խորացնել Սինգապուրի հետ մեր բարեկամական հարաբերությունները։ Այդ նպատակով իրականացնում ենք հետևողական քայլեր, ինչի համար առկա են բոլոր անհրաժեշտ նախադրյալները։
Հայաստանն ու Սինգապուրն ունեն հետաքրքիր ընդհանրություններ, մեր երկրները հարուստ չեն բնական ռեսուրսներով և իրենց զարգացման ռազմավարությունը կառուցում են մարդկային կապիտալի արդյունավետ օգտագործման վրա։ Կրթությունը, գիտելիքն ու նորարարությունը, աշխատասիրությունն ու լավատեսությունը մեր պետությունների զարգացման գրավականն ու շարժիչ ուժն են։ Դրանում են նաև պատմական սերտ առնչությունները, որոնք պատմական լրացուցիչ խթան են մեր հարաբերությունների համար։ Այս տարվա ընթացքում մեր բարձրաստիճան շփումները և անշուշտ, Սինգապուրի վարչապետի ընթացիկ այցը Հայաստան որակական նոր մակարդակի են բարձրացնում մեր երկկողմ հարաբերությունները։
ԵԱՏՄ Բարձրագույն խորհրդի երևանյան նիստի շրջանակում Սինգապուրի հետ Եվրասիական տնտեսական միությունը և նրա անդամ պետությունները կստորագրեն Համապարփակ տնտեսական համագործակցության շրջանակային համաձայնագիր և Ազատ առևտրի մասին համաձայնագիր։ Բացի այդ, Հայաստանի և Սինգապուրի միջև ստորագրվելու է Ծառայությունների, առևտրի և ներդրումների մասին երկկողմ համաձայնագիր։ Ուրախ ենք, որ այս համաձայնագրերը կնքվելու են ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության ընթացքում։ Մենք՝ որպես ԵԱՏՄ նախագահող երկիր, զգալի ջանքեր ենք գործադրել ԵԱՏՄ արտաքին կապերի աշխարհագրությունն ընդլայնելու ուղղությամբ, և Սինգապուրը եղել է մեր ուշադրության կենտրոնում։ Հուսով ենք, որ այս կարևոր իրավապայմանագրային հենքի ստեղծումը կնպաստի հատկապես տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և նորարարության ոլորտներում մեր երկրների համագործակցության աշխուժացմանը։
Բանակցությունների ընթացքում մենք խոսեցինք միջազգային կառույցներում, մասնավորապես, ՄԱԿ-ի շրջանակում արդյունավետ համագործակցությունն ընդլայնելու վերաբերյալ։ Իմ երախտագիտությունը հայտնեցի Սինգապուրի կառավարության կողմից կազմակերպվող հանրային ծառայողների վերապատրաստման ծրագրի համար։ Սա հատկապես արժևորվում է մեր երկրում հանրային ոլորտում իրականացվող լայնածավալ բարեփոխումների համատեքստում։
ուրախությամբ եմ արձանագրում, որ իմ այցի ընթացքում Սինգապուրի հետ ստորագրված մշակույթի և արվեստի բնագավառներում համագործակցության մասին հուշագիրն արդեն կոնկրետ արդյունքներ է տալիս։ Հաջորդ տարի նախատեսվում է Սինգապուրում կազմակերպել Հայաստանի օրեր, որոնք կնշանավորվեն մի շարք մշակութային միջոցառումներով։ Վստահ եմ, որ դա կնպաստի ինչպես մեր բարեկամ ժողովուրդների փոխճանաչելիության բարձրացմանը, մարդկային շփումների խրախուսմանը, այնպես էլ զբոսաշրջության և տնտեսական գործունեության ակտիվացմանը։ Այս համատեքստում խորհրդանշական է, որ գալիք տարի նշվելու է Սինգապուրի հայկական եկեղեցու 185-ամյակը։ Երախտապարտ ենք, որ հայկական նյութական և հոգևոր ժառանգությունը Սինգապուրում հիշում են և պահպանում ամենայն հոգատարությամբ։ Խոսքը փոխանցում եմ Սինգապուրի վարչապետ պարոն Լի Սյեն Լուին։ Շնորհակալություն։
Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լուն –
Շնորհակալություն, պարոն վարչապետ։ Շնորհակալություն նաև Հայաստան այցելելու հրավերի և շատ ջերմ հյուրընկալության համար։ Ինձ համար պատիվ է առաջին անգամ Հայաստան այցելել։ Երբ վարչապետ Փաշինյանը եկավ Սինգապուր հուլիսին, ես իրեն ասացի, որ, հուսով եմ, շուտով կայցելեմ Հայաստան։ Ձեր երկրի փորձը և հմայքը, որի մասին շատ էի լսել, ցանկացա անձամբ զգալ և շատ ուրախ եմ, որ այստեղ եմ՝ փոխադարձելու համար նրա այցը Սինգապուր։ Մեր երկրները ջերմ կապեր ունեն, որոնց արմատները սկսվում են 19-րդ դարից։ Փոքրիկ, բայց աշխույժ հայկական համայնք կա Սինգապուրում, որը նշանակալի մասնակցություն է ունեցել մեր հասարակության կյանքում։ Կա նաև հայկական փողոց, մոտակայքում հայկական եկեղեցի, որը ամենահին եկեղեցին է Սինգապուրում, ընդ որում՝ այն պահպանվում է որպես ազգային հուշարձան։ Դա պաշտպանության ամենաբարձր աստիճանն է մեր պատմական շենքերի համար։ Անգամ մեր ազգային ծաղիկը՝ Վանդա Միսս Ջոաքիմը, Ագնես Ջոաքիմի կողմից է աճեցվել, ով հայկական ծագում ուներ։
Այսօր առավոտյան վարչապետը և ես խոսել ենք բազմաթիվ թեմաներից՝ քննարկեցինք ինչպես ընդլայնել մեր երկկողմ կապերը, այդ թվում՝ փոխանակումներով և ուսումնական այցերով, որպեսզի միմյանցից սովորենք։ Մենք քննարկեցինք Եվրասիական տնտեսական միություն-Սինգապուր Ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը, և էական առաջընթաց ենք ձեռք բերել նախորդ հանդիպումից ի վեր, որը մեզ թույլ է տալիս ստորագրել համաձայնագիրն այս այցիս ընթացքում։
Հայաստանը համախոհ և կարևոր գործընկեր է Սինգապուրի համար Եվրասիական տնտեսական միությունում։ Առաջին հայացքից մեր երկրները շատ տարբեր են. երկուսն էլ աշխարհագրական մեծ հեռավորության վրա են, մեկը կղզի պետություն է, մեկը դեպի ծով ելք չունի, երկուսն էլ տարբեր ճանապարհներով են գնացել դեպի անկախություն, բայց մենք շատ ընդհանրություններ ունենք՝ որպես փոքրիկ պետություններ, որոնք ձգտում են դարպաս ծառայել մեր տարածաշրջաններում։ Երկուսս էլ կարևորում ենք ազատ և բաց առևտուրը, երկուսս էլ կարևորում ենք բազմակողմ միջազգային օրակարգը, և երկուսս էլ կրում ենք իրավունքի գերիշխանության արժեքները միջազգային հարթակներում։ Այս իմաստով երկուսս էլ Եվրասիական տնտեսական միության և Սինգապուրի Ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի կարևոր ջատագովներ ենք։ Ուրախ ենք, որ երեքշաբթի ստորագրելու ենք Շրջանակային համաձայնագիրը և ուրախ եմ, որ երեքշաբթի Սինգապուրը և Հայաստանը նաև ստորագրելու են ծառայությունների, առևտրի և ներդրումների համաձայնագիր։ Հինգ ծառայությունների և ներդրումների համաձայնագրերից առաջինն է, որոնք, հուսով ենք, կնքել ԵԱՏՄ անդամ-պետություններից յուրաքանչյուրի հետ։ Համաձայնագրերը յոթ փուլի պաշտոնական բանակցություններից հետո են ամրապնդվել, որոնք երկու տարի առաջ սկիզբ առան։ Այն նոր թափ է հաղորդում Ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի բանակցություններին, և պետք է բանագնացներին շնորհակալություն հայտնենք իրենց աշխատանքի համար։
Սա ԵԱՏՄ առաջին համապարփակ Ազատ առևտրի համաձայնագիրն է, և Սինգապուրի համար մեծ պատիվ է լինել գործընկեր այդ համաձայնագրում։ Շնորհակալ եմ վարչապետ Փաշինյանին իր անձնական առաջնորդության, այս արդյունքն ապահովելու և այս արարողությունը հյուրընկալելու համար։ Հուսով եմ՝ այն զարկ կտա, որպեսզի կապերը ԵԱՏՄ-ի և Սինգապուրի միջև ավելի սերտանան, և սա ուղի հարթի ազատ առևտրի համաձայնագրի համար ԵԱՏՄ-ի և ԱՍԵԱՆ-ի միջև։ Ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը կխթանի նաև մեր երկկողմ կապերը և կհիմնվի այն համաձայնագրերի վրա, որոնք ստորագրեցինք վարչապետ Փաշինյանի՝ Սինգապուր կատարած հուլիսյան այցի ժամանակ։ Լիահույս եմ և սպասում եմ, որ այդ համաձայնագրերը կիրագործվեն, որպեսզի մեր ժողովուրդները և տնտեսվարողները վայելեն շոշափելի օգուտները։
Անհամբերությամբ սպասում էի իմ այս այցին Հայաստան, ավելի ուշ նախագահին և Վեհափառ Հայրապետին՝ Կաթողիկոսին վաղը հանդիպելուն։ Շնորհակալություն։
Հարց- Chanel News Asia- Սինգապուրն ու Հայաստանը փոքր պետություններ են՝ շրջապատված ավելի մեծ հարևաններով, բայց աշխարհագրական առումով հեռու են իրարից: Ինչպե՞ս կարող է Սինգապուրն օգտվել Հայաստանի հետ համագործակցելուց և, հակառակը, ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը:
Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյեն Լուն - Որպես փոքր պետություններ, կարծում եմ, մենք խորը շահ ունենք, որպեսզի լավագույնս համագործակցենք միմյանց հետ: Հեռավորությունը, այո, գործոն է, բայց հարաբերությունների զարգացման և աճի ներուժը միշտ կա, և ես կարծում եմ, որ մենք շատ բան կարող ենք անել դա ամրապնդելու համար: Երբ վարչապետն այցելեց Սինգապուր, մենք ստորագրեցինք որոշ համաձայնագրեր և համագործակցության հուշագրեր երկու պետությունների միջև. եղել է զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հուշագիր, ունենք կրկնակի հարկումից խուսափելու համաձայնագրեր, համագործակցում ենք տեխնիկական և մասնագիտական կրթության ոլորտում: Սրանք գործնական քայլեր են, որոնք մենք երկկողմանիորեն կարող ենք անել, որպեսզի խթանենք երկու պետությունների միջև համագործակությունը: Տարածաշրջանների մակարդակով, սակայն, Սինգապուրն ԱՍԵԱՆ-ից է, Հայաստանը ԵԱՏՄ-ի մաս է։ Ես կարծում եմ՝ միասին կարող ենք աշխատել մեր տարածաշրջաններում, որպեսզի խորացնենք նրանց միջև կապերը: Սինգապուրի ազատ առևտրի համաձայնագիրը ԵԱՏՄ-ի հետ, որը ստորագրում ենք երեքշաբթի, և ծառայությունների և ներդրումների համաձայնագիրը Հայաստանի հետ, որը ստորագրելու ենք նույնպես երեքշաբթի օրը, կարծում եմ օգտակար կլինեն և՛ Սինգապուրի և՛ Հայաստանի համար:
Երրորդը՝ մենք միասին աշխատում ենք միջազգային հարթակներում, օրինակ՝ ՄԱԿ-ում: Հայաստանը փոքր պետությունների ֆորումի՝ (FOSS) անդամ է, 100-ից ավելի ենք մենք այդ կառույցում: Մենք աշխատում ենք միասին ՄԱԿ-ում, որպեսզի առաջ տանենք մեր շահերը, մեր ձայնը լսելի դարձնենք, որպեսզի միջազգային համայնքում, որտեղ շատ պետություններ շատ ավելի մեծ են մեզնից, մենք կարողանանք, այնուհանդերձ, մեր շահերը պաշտպանել և առաջ մղել մեր երկուսիս մտահոգող հարցերը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան- Ես կարծում եմ, որ նման այցերը նաև կրճատում են հեռավորությունը, որ գոյություն ունի մեր երկրների միջև, մանավանդ 21-րդ դարում: Կարող եմ վստահաբար ասել, որ այս այցերի արդյունքում Սինգապուրը և Հայաստանն ավելի են մոտեցել իրար, և սա շատ լավ հենք է ստեղծում: Մանավանդ, օրինակ, տուրիզմի առումով՝ ինչքան երկիրը հեռու է, այնքան ավելի հետաքրքիր է տուրիստի համար, որովհետև նոր զգացողություններ և նոր տեսադաշտ է բացում: Ես, օրինակ, կցանկանամ, որ հնարավորինս մեծ թվով Հայաստանի քաղաքացիներ լինեն Սինգապուրում, տեսնեն Սինգապուրը, զգան Սինգապուրը և կցանկանամ, որ ավելի մեծ թվով Սինգապուրի քաղաքացիներ լինեն Հայաստանում, տեսնեն մեր երկիրը, զգան մեր երկիրը, մանավանդ, ինչպես պարոն վարչապետն ասաց, արդեն իսկ որոշակի ընկալում Հայաստանի մասին Սինգապուրում կա, և Սինգապուրի ազգային խորհրդանիշը որոշակի առնչություններ ունի հայ ժողովրդի հետ: Էլ չեմ ասում, որ 21-րդ դարում տարածությունը կրճատելու շատ կարևոր գործիք կա, և դա համագործակցությունն է տեխնոլոգիական ոլորտում: Ուրախ եմ, որ մենք ունենք ընդհանուր ըմբռնում, որ բարձր տեխնոլոգիաների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մենք պիտի համագործակցենք, և այստեղ նույնպես հսկայական ներուժ կա: Եվ ես հավատում եմ, որ մեր փոխադարձ ջանքերով մենք կկարողանանք կրճատել այն տարածությունը, որ գոյություն ունի Սինգապուրի և Հայաստանի միջև:
Հարց- Հայաստանի հանրային հ/ը – Պարոն վարչապետ, երբ հուլիսին Դուք այցելեցիք Սինգապուր, նշեցիք, որ Հայաստանի ուՍինգապուրի միջև պետք է զարկ տալ առևտրի ու ներդրումների զարգացմանը: Այս կարճժամանակահատվածում արդյոք ունե՞նք արդեն շոշափելի արդյունքներ, և Սինգապուրի վարչապետի այցը Հայաստան ու սպասվող համաձայնագրի ստորագրումը ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման մասին որքանո՞վ կարող է նպաստել Հայաստանի ու Սինգապուրի միջև տնտեսական կապերի զարգացմանը և ի՞նչ կտա այս համաձայնագիրը մեզ:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան - Այս համաձայնագիրը հենց այն մասին է, որ նոր հնարավորություններ և պայմաններ է ստեղծում բիզնեսի համար՝ և՛ ներդրումների առումով, և՛ առևտրի առումով, և կարծում եմ, որ նաև բիզնեսը սպասում է այսպիսի հնարավորությունների։ Մենք վարչապետի հետ քննարկում էինք հենց դա, որ նմանօրինակ այցերը և շփումները միջոց են փոխադարձաբարմեր պոտենցիալ ներդրողների ուշադրությունը հրավիրել՝ համապատասխանաբար Սինգապուրում և Հայաստանում գործունեություն ծավալելու համար: Կարծում եմ` Հայաստանը շատ բան ունի առաջարկելու Սինգապուրին, և մենք քննարկում ենք դա, արտահանման ի՞նչ հնարավորություններ կան, և Սինգապուրը շատ բան ունի առաջարկելու Հայաստանին։ Մենք այս փուլում` երկու ամիսների ընթացքում բավական ինտենսիվ, բովանդակային աշխատանք ենք կատարել, որի նպատակն է՝ ստեղծել հնարավորություններ, ուշադրություն հրավիրել այդ հնարավորությունների վրա, և կարծում եմ, որ այդ բավարար չափով ուշադրությունն արդեն իսկ հրավիրված է: Կառավարությունները չեն կարող բիզնեսներին թելադրել, պարտադրել որևէ տեղ ներդրում կատարել, կառավարությունների դերն է` անել առավելագույնը, որ փոխադարձաբար ներդրումները լինեն ձեռնտու: Մենք պետք է խոսենք կրկնակի հարկումը բացառելու մասին։ Մենք այս նոր պայմանագրով, որը դեռ պետք է ստորագրվի, ապա վավերացվի, բացարձակապես նոր հնարավորություններ ենք ստեղծում և՛ Սինգապուրի, և՛ Հայաստանի բիզնեսի, և՛ նաև Եվրասիական տնտեսական միության տարածքի բիզնեսի համար:

A joint press conference was held after the official talks between Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan, and Singapore Prime Minister Lee Hsien Loong. The two prime ministers made statements for the press and then answered journalists’ questions.
Below you will find the shorthand of the joint press conference:
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan:
Media representatives,
It is a great honor for me to welcome the delegation led by the Prime Minister of Singapore to Armenia. This year, the representatives of Armenia and Singapore have had the opportunity to meet several times, which has created excellent ground for exchange and cooperation among our peoples with close historical ties.
We are very interested in deepening our friendly relations with Singapore. To this end, we take action that meets all the prerequisites.
Armenia and Singapore have interesting similarities, our countries are not rich in natural resources and they build their development strategies on the efficient use of human capital. Education, knowledge and innovation, diligence and optimism are the guarantee and the driving force of the development of our countries. There are also close historical ties, which are a new development for our relations. Our high-level contacts and, of course, the Singapore Prime Minister’s ongoing visit to Armenia bring our bilateral relations to a qualitatively new level.
The Eurasian Economic Union and its Member States will sign a comprehensive framework agreement on economic cooperation and a free trade agreement with Singapore in the framework of the meeting of the Supreme Council of the EAEU in Yerevan. We are pleased that these agreements are concluded during the presidency of Armenia in the EAEU.
As the country chairing the EAEU, we have made considerable efforts to expand the geography of the external relations of the EAEU, and Singapore has been at the center of our attention. We hope that the creation of this important legal framework will contribute to the intensification of cooperation between our countries in the fields of information technology and innovation.
During the talks, we talked about expanding effective cooperation with international organizations, particularly within the United Nations. I expressed my gratitude for the training program for civil servants organized by the Government of Singapore. This is particularly appreciated in the context of large-scale public sector reforms in our country.
I am pleased to note that during my visit to Singapore, the Memorandum of Understanding on Cooperation in the fields of culture and arts is already yielding concrete results. Next year, it is planned to organize Armenian Days in Singapore, which will be marked by a number of cultural events.
I am convinced that this will contribute to the mutual recognition of our friendly peoples, the encouragement of human contacts and the activation of tourism and economic activity. In this context, it is symbolic that the 185th anniversary of the Armenian Church of Singapore will be celebrated next year. We are grateful that the material and spiritual heritage of Armenia is being preserved with the utmost care in Singapore. I am now giving the floor to Singapore Prime Minister Lee Hsien Loong. Thank you.”
Prime Minister of Singapore, Lee Hsien Loong:
Thank you, Prime Minister. Thank you also for the invitation to visit Armenia and for your warm hospitality. It is an honor for me to visit Armenia for the first time. When Prime Minister Pashinyan arrived in Singapore in July, I told him that I was hoping to visit Armenia soon.
The experience and the charm of your country of which I had heard so much, I wanted to feel personally and very happy to be here. Our countries boast warm friendship ties that date back to the 19th century. There is a small but vibrant Armenian community in Singapore that has played an important role in our society.
There is also an Armenian street adjacent to an Armenian church, which is the oldest church in Singapore and is preserved as a national monument. This is the highest level of protection for our historic monuments. Even our national flower, Vanda Miss Joaquim, was created by Agnes Joaquim, an orchidophile from Armenia.
This morning, the Prime Minister and I discussed a wide range of topics and discussed how to expand our bilateral relationship, including exchanges and study visits, to learn from each other. We discussed the Eurasian Economic Union-Singapore Free Trade Agreement and we have made considerable progress since our last meeting, which allows us to sign the agreement during this visit.
Armenia is an important partner for Singapore in the Eurasian Economic Union. At first glance, our countries are very different. The two are geographically distant, one is an island state, the other has no access to the sea, both have separated, but we have a lot in common as small states seeking to serve bridges to our regions.
We both value free and open trade, the international multilateral agenda and the values of the rule of law at the international level. In this sense, we are both important advocates of the EAEU-Singapore Free Trade Agreement. We are pleased to sign the framework agreement on Tuesday and I am pleased that Singapore and Armenia are also signing an agreement on services, trade and investment. This is the first of the five services and investment agreements that we hope to conclude with each of the member states of the EAEU.
The agreements were strengthened after seven formal negotiations that began two years ago. This gives a new impetus to the negotiations on the free trade agreement and we should thank the delegates for their work.
This is the first comprehensive free trade agreement with the EAEU, and it is a great honor for Singapore to join this agreement.
I would like to thank Prime Minister Pashinyan for his personal assistance, for obtaining this result and for organizing this ceremony. I hope this will encourage closer relations between the EAEU and Singapore and that it will pave the way for a smooth free trade agreement between the EAEU and ASEAN. The signing of a free trade agreement will also strengthen our bilateral relations and the agreements we signed during Prime Minister Pashinyan's visit to Singapore in July. I hope that these agreements will be implemented in such a way that our citizens and businessmen can benefit from concrete benefits.
I looked forward to this visit to Armenia, meeting with the President and the Supreme Patriarch and Catholicos of all Armenians. Thank you.”
Question: Channel NewsAsia - Singapore and Armenia are small states surrounded by larger neighbors, but geographically distant. How can Singapore benefit from cooperation with Armenia and vice versa?
Singapore Prime Minister Lee Hsien Loong: As small states, I think we have every interest in working together better. Distance is a factor, but there is potential for development and I think we can do a lot to strengthen it.
During the Prime Minister's visit to Singapore, we signed agreements and memoranda of cooperation between the two countries. We have a memorandum of cooperation in the field of tourism, agreements on the prevention of double taxation, cooperation in the field of technical and vocational education. These are practical steps that we can take bilaterally to promote cooperation between the two countries.
However, at the regional level, Singapore is a member of ASEAN and Armenia is part of the EAEU. I think we can work together in our regions to strengthen the ties that bind them together.
The Singapore Free Trade Agreement with the EAEU, which we are signing on Tuesday, and the Services and Investment Agreement with Armenia, which we will also be signing on Tuesday, will, I think, be beneficial both for Singapore and for Armenia.
Third, we work together in international platforms, such as the UN. Armenia is a member of the Forum of Small States (FOSS) and we are more than 100 members of this body.
We are working together at the United Nations to defend our interests, to make our voices heard so that, in the international community, where many states are much larger than us, we can nevertheless defend our interests and raise issues of interest to both of us .
Prime Minister of the Republic of Armenia Nikol Pashinyan: I think such visits also reduce the distance between our countries, especially in the 21st century. I can say with confidence that Singapore and Armenia have come together as a result of these visits, which is a very good foundation. Especially in terms of tourism, the further away the country is, the more interesting it is for the tourist as it opens new senses and a new perspective.
I would like, for example, to see as many Armenian citizens as possible in Singapore, and I would like to see many Singaporeans go to Armenia, see your country, especially as the Prime Minister said, there is already specific perception of Armenia in Singapore and the national symbol of Singapore has some associations with the Armenian people.
Needless to say that in the 21st century, there is a very important tool for reducing space, namely technological cooperation. I am pleased that we all understand that we must cooperate in the field of high technology and information technology. There is also a huge potential. And I believe that with our joint efforts, we will be able to reduce the distance between Singapore and Armenia.
Question: Public Television of Armenia - Mr. Prime Minister, during your visit to Singapore in July, you indicated that trade and investment should be strengthened between Armenia and Singapore. Do we have tangible results in this short period, and will the visit of the Prime Minister of Singapore to Armenia and the signing of the Agreement on the Creation of an Economic Free Zone with the EAEU contribute to the development of between Armenia and Singapore and what will it bring us?
This agreement aims to create new opportunities and conditions for business, both in terms of investment and trade, and I think companies are eagerly awaiting such opportunities. We have discussed with the Prime Minister that such visits and contacts are a means of attracting the attention of our potential investors operating in Singapore and Armenia.
I think that Armenia has a lot to offer in Singapore, and we are discussing it, what are the export opportunities, and Singapore has a lot to offer to Armenia. Over the past two months, we have done a lot of intense and meaningful work during this phase, in order to create opportunities, to draw attention to these opportunities and I think that sufficient attention has already been scope.
Governments can not dictate to companies, force them to invest anywhere, the role of governments is to make every effort to make the mutual investments profitable. We should talk about excluding double taxation. With this new agreement, which has not yet been signed and ratified, we are creating absolutely new opportunities for companies in Singapore and Armenia and the EAEU.