Իրանի կողմից ՄԱԿ-ի խաղաղության դեսպան կնշանակվի Լորիս Ճգնավորյանը
Հայտնի կոմպոզիտոր, դիրիժոր և նկարիչ, Իրանի հայ համայնքի ներկայացուցիչ Լորիս Ճգնավորյանին առաջարկել են դառնալ  ՄԱԿ-ի խաղաղության դեսպան Իրանի կողմից: Այս մասին հաղորդում է ԻՌՆԱ գործակալությունը:
Չորեքշաբթի ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության աջակցությամբ Թեհրանում կայացել է խաղաղության միջազգային օրվան նվիրված «Աշխարհի մշակույթը» խորագրով միջոցառումը:
Այդ միջոցառմանը Իրանում Միավորված ազգերի կազմակերպության տեղեկատվական կենտրոնի տնօրեն Մարիա Դոցենկոն ընթերցել է ՄԱԿ-ի գործադիր տնօրենի ուղերձը խաղաղության օրվա առթիվ:
Նույն միջոցառման ժամանակ գեղարվեստական և հումանիտար գործունեության 70-ամյա փորձ ունեցող Լորիս Ճգնավորյանին առաջարկվել է դառնալ ՄԱԿ-ի բարի կամքի և խաղաղության դեսպան Իրանի կողմից:

Лорис Чкнаворян будет назначен послом мира ООН от Ирана
Известный иранский композитор, дирижер и художник Лорис Чкнаворян и член армянской диаспоры был предложен как посол мира ООН от Ирана, передает "ИРНА".
В среду в Тегеране состоялась церемония "Культура мира" при поддержке представительства ООН в иранской столице по случаю международного дня мира.
Директор информационного центра Организации Объединённых Наций в Иране Мария Доценко приветствовал присутствие Лориса Чкнаворяна и ряда деятелей культуры на этой встрече.
Потом она читала послание гендиректора ООН по случаю международного дня мира на церемонии.
На этом мероприятии Лорис Чкнаворян с 70-летним опытом художественной работы и гуманитарных действий был предложен послом доброй воли и мира ООН от Ирана.