«Բելառուսը մեր կարևոր գործընկերն է, և մենք շատ արգասաբեր աշխատում ենք». Փաշինյանը հանդիպել է Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հանդիպում է ունեցել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ, ով Հայաստան է ժամանել ԵԱՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով Բելառուսի նախագահին՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
շատ ուրախ եմ հանդիպել Ձեզ Հայաստանի մայրաքաղաքում՝ Երևանում: Վաղը նախատեսված է Եվրասիական տնտեսական միության Բարձրագույն եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը: Կարծում եմ՝ այն շատ կարևոր նիստ է, որովհետև հոկտեմբերից ուժի մեջ է մտնում ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը, իսկ վաղը մենք պատրաստվում ենք համապատասխան համաձայնագիր ստորագրել Սինգապուրի հետ: Դա նշանակում է, որ Եվրասիական տնտեսական միության գործընկերների շրջանակն ընդլայնվում է, և ես շատ ուրախ եմ, որ դա տեղի է ունենում Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի նախագահության շրջանում: Վստահ եմ, որ դա կբարձրացնի ԵԱՏՄ-ի գրավչությունը և ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում բիզնեսի համար նոր հնարավորություններ կբացի: Շատ ուրախ եմ այս հանդիպման համար, որովհետև մենք կկարողանանք քննարկել մեր հարաբերություններին վերաբերող որոշ հարցեր, որոնք գտնվում են բավական լավ մակարդակում: Իհարկե, մենք նաև մշտապես այդ մասին խոսում ենք, որ չի կարելի կանգ առնել ձեռք բերածի վրա, այլ պետք է շարունակել զարգացնել հարաբերությունները: Իհարկե, Բելառուսը մեր ռազմավարական գործընկերն է, շատ կարևոր գործընկերը, և մենք շատ արգասաբեր աշխատում ենք: Հույս ունեմ, որ այդ համագործակցությունն գնալով առավել արգասաբեր կդառնա»:
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն իր խոսքում ասել է. «Հարգելի Նիկոլ Վովայի, շնորհակալություն այս շատ կարևոր հանդիպման համար, որը նախորդում է մեր տնտեսական միության շրջանակում երկրների ղեկավարների վաղվա նիստին: Ցանկանում եմ շնորհավորել Ձեզ՝ շատ արդյունավետ նախագահության համար: Ես գիտեմ, թե որքան շահագրգռված եք Դուք եղել և որքան ակտիվ եք աշխատել Սինգապուրի հետ՝ համաձայնագրի ստորագրման ուղղությամբ: Անկեղծ ասած, երբ ինձ զեկուցեցին այն մասին, որ մենք պետք է մշակենք Սինգապուրի հետ ազատ առևտրի գոտու կնքման մասին համաձայնագիր, ես ասացի՝ կենտրոնացեք Նիկոլ Փաշինյանի վրա, կենտրոնացեք Հայաստանի վրա, որովհետև մեր տնտեսությունները նման են, և չեմ կարծում, թե Հայաստանն իր համար որևէ բան վատ կանի, ինչը կվնասի, ենթադրենք, նաև մեզ: Դրա համար մենք կենտրոնացանք Ձեր մշակումների վրա, սակայն, իհարկե, նույնպես վերլուծել ենք իրավիճակը և մշտապես Ձեզ աջակցել ենք, Դուք դա չեք կարող հերքել: Ձեր յուրաքանչյուր դիմումին մենք մշտապես աջակցել ենք, և պետք է ասեմ, որ դա առաջին դեպքն է, երբ մեկ տարվա ընթացքում Դուք կարողացաք ոչ միայն առաջ շարժվել, այլև մշակել համապատասխան համաձայնագիրը: Անկեղծ ասած, Սինգապուրը նման համաձայնագրի համար պետք է առաջին հերթին շնորհակալ լինի Հայաստանին: Սակայն պետք է ընդգծեմ, որ համաձայնագիրը բոլոր պետությունների օգտին է, հակառակ դեպքում այն ոչ ոք չէր դիտարկի: Դրա համար էլ օպտիմալ ժամանակում մշակվել է այս համաձայնագիրը:
Ես ուշադրությամբ եմ հետևում Հայաստանում առկա իրավիճակին՝ Բելառուսի նկատմամբ հարաբերությունների համատեքստում: Գիտեմ, որ հայերը բելառուսներին միշտ էլ լավ են վերաբերվել: Մենք նման ժողովուրդներ ենք, աշխատասեր, շատ տառապանքներ տեսած ժողովուրդներ: Դուք շատ եք նշում և ճիշտ եք նշում այն տառապանքների մասին, որոնք ավելի քան 100 տարի առաջ կրել եք ձեր մաշկի վրա: Մենք շատ ենք խոսում այն մասին, թե ինչ է տեղի ունեցել 75-80 տարի առաջ՝ Բելառուսում ֆաշիզմի, ցեղասպանության ժամանակ, հայերին նույնպես բաժին հասավ: Այդ պատճառով պատմությունը շատ նման է, մարդիկ շատ նման են, և մենք, իհարկե, շահագրգռված ենք այդ հարաբերությունների կառուցմամբ:
Այսօր մենք, ելնելով մեր ներուժից, ոչ մեծ ապրանքաշրջանառություն ունենք, ինչպես Դուք նշեցիք, բայց այն կարող էր ընդհանրապես չլինել: Ե՛վ ձեզ մոտ, և՛ մեզ մոտ շատերը կարծում էին՝ դե լավ, չենք համագործակցի, Երևանը կհամագործակցի շրջապատող պետությունների հետ, բայց մենք այն ժամանակ ասեցինք՝ ոչ, պետք է աստիճանաբար հարաբերություններ կառուցել: Եվ այսօր՝ արդեն Ձեր վարչապետ դառնալուց հետո, ես նայեցի տվյալները՝ 140 տոկոս ապրանքաշրջանառության աճ ունենք: Շատ լավ տեմպ է: Մենք ճանապարհներ գտանք, հատկապես երբ մտանք ԵԱՏՄ, և ես Ձեզ պետք է հավաստիացնեմ, որ այսուհետ ևս այդպես կլինի: Մենք կաջակցենք ձեզ, ձեր բիզնեսին Բելառուսում, եթե ձեզ հետաքրքիր են մեր ձեռնարկությունները, մենք կգանք Հայաստան, համատեղ ձեռնարկություններ կստեղծենք:
Ես դա ասում եմ այն առնչությամբ, Նիկոլ Վովայի, որպեսզի Դուք չմտածեք, թե մեզ մոտ Հայաստանի նկատմամբ քաղաքականությունը փոխվել է: Գիտեք՝ եթե անգամ Դուք հրաժարվեք մեզ հետ համագործակցելուց, օրինակի համար, մենք միևնույն է, կպնդենք, որ մենք լինենք շատ մտերիմ, բարեկամ պետություններ, և Դուք պետք է միշտ իմանաք, որ մենք միշտ պատրաստ ենք Հայաստանի մեջքին կանգնել:
Այդպես է ստացվել, որ Դուք իմ շատ լավ ընկերն եք, և Ադրբեջանի նախագահը դեռ վաղ ժամանակներից լավ ընկեր է: Եվ ի՞նչ կարող եմ ես անել՝ ես շատ լավ եմ վերաբերվում և՛ Հայաստանին, և՛ Ադրբեջանին, և՛ Ադրբեջանի ղեկավարությանը դեռ այն ժամանակներից, երբ դեռ Հեյդար Ալիևն էր այնտեղ նախագահ, մենք նրա հետ ենք սկսել աշխատել: Ձեզ հետ նույնպես լավ հարաբերություններ ունենք: Դուք մի անհանգստացեք, որ մենք որևէ մեկի հետ բարեկամություն կանենք՝ ընդդեմ Հայաստանի: Բացարձակապես ոչ: Եկեք Բելառուս, ցույց տվեք՝ ինչ է ձեզ պետք, մենք պատրաստ ենք աշխատել՝ ի շահ Հայաստանի: Հավատացեք, դրանք այդպիսի հարաբերություններ են:
Ես նման ոչ դիվանագիտական թեմա շոշափեցի, միգուցե պետք չէր այն շոշափել, բայց չեմ ուզում, որ մեր միջև որևէ մինչև վերջ չասված, չպարզված բաներ լինեն: Մենք պարտավոր ենք արտահայտել հայերի և բելառուսների սպասումները, մենք պետք է բարեկամություն անենք, քանի որ մեր ժողովուրդներն են բարեկամություն անում: Մենք պետությունների ղեկավարներ ենք, որոնք պետք է ժողովրդի կամքն իրագործեն: Ես հենց դրանից եմ ելնում: Սա ուղղակի խոսակցություն չէ, Դուք պետք է հավատաք իմ անկեղծությանը և իմացեք, որ մենք միշտ լավ ենք վերաբերվելու ձեզ՝ ինչպես հարազատներին, ինչպես եղբայրներին:
Ձեր երկրի նախագահը եկել, հանդիպել էր Բելառուսում հայկական սփյուռքի հետ, նրանց հարց ուղղեց՝ դուք ի՞նչ առարկություններ ունեք իշխանությանը, ոչ մի հայ չկանգնեց և չասեց, ընդ որում, նրանք մեր հայերն են, Բելառուսի հայերը, ասացին՝ մենք հարցեր չունենք ո՛չ նախագահին, ո՛չ իշխանություններին: Այդպես կլինի միշտ»:
Շնորհակալություն հայտնելով Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին լավ խոսքերի համար՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Շնորհակալ եմ, Ալեքսանդր Գրիգորիի, ջերմ խոսքերի համար: Դուք խոսում էիք Սինգապուրի հետ համաձայնագրի մասին: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ դա իսկապես ազնիվ է, դա թիմային աշխատանքի արդյունք է, քանի որ Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր անդամ երկրները, բոլոր կառավարությունները և Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը շատ ինտենսիվ աշխատել են փաստաթղթի վրա, ոչ միայն Հայաստանն ու Հայաստանի կառավարությունն են աշխատել: Ցանկանում եմ նաև շնորհակալություն հայտնել համագործակցության համար: Ինչ վերաբերում է ուղղախոսությանը, մենք վաղուց արդեն պայմանավորվել ենք, ես դա շատ եմ գնահատում եմ, շատ բաց ոճ է, և մենք հենց այդպես էլ մշտապես շփվում ենք: Կարծում եմ՝ դա շատ կարևոր է, որպեսզի մեր հարաբերություններում մութ անկյուններ չլինեն, և մենք միշտ բաց բոլոր հարցերը քննարկում ենք: Դուք գիտեք, որ մենք Ադրբեջանի հետ բավական ոչ հեշտ հարաբերություններ ունենք, ուղիղ ասած՝ կոնֆլիկտային հարաբերություններ: Մենք այդ հարցը քննարկել ենք նաև ՀԱՊԿ շրջանակում: Իհարկե, յուրաքանչյուր պետություն պետք է հաշվի նստի սեփական շահերի հետ, բայց ես ցանկանում եմ ընդգծել, ինչպես որ խոսել էինք այդ մասին, մենք նաև հավաքական շահեր ունենք, և շատ ուրախ եմ, որ մենք ունակ ենք միասին աշխատել և քննարկել բոլոր նյուանսները՝ միասնական կարծիքի հանգելու համար: Իհարկե, ոչ բոլոր հարցերն են հեշտ, և ընդհանրապես զբաղվել այն գործով, որով մենք զբաղվում ենք, հեշտ գործ չէ: Վստահ եմ, որ մենք բավականաչափ իմաստություն, բավականաչափ խիզախություն և բավականաչափ կամք ունենք՝ բոլոր հարցերը լուծելու համար և այնպես լուծելու համար, որպեսզի մեր երկրների, մեր ժողովուրդների բարեկամությունը և եղբայրությունը զարգանան և գնալով ավելի ու ավելի ջերմանան: Ես դրանում վստահ եմ»:

“Belarus is Our Key Partner, and We are Working Together Quite Effectively” - Nikol Pashinyan Meets with Alexander Lukashenko
Prime Minister Nikol Pashinyan met with President of Belarus Alexander Lukashenko, who is in Armenia to attend the Supreme Eurasian Economic Council meeting.
Greeting the President of Belarus, Prime Minister Pashinyan said:
“Dear Alexander Grigoryevich, I am very glad to meet with you in Armenia’s capital, Yerevan. The Supreme Eurasian Economic Council meeting is due tomorrow. I think it to be a very important meeting, since the free trade agreement between Iran and the EAEU enters into force in October, while we are going to sign a similar agreement with Singapore tomorrow. This means that the EAEU broadens the scope of its partners, and I am happy that it comes during Armenia’s presidency in the Eurasian Economic Union.
I am confident it will raise the attractiveness of the EAEU, and new business opportunities will be created for the EAEU-member states. I am also glad for this meeting, since we will be able to discuss a wide range of issues concerning our relationships, which are on quite a good level. But we have always noticed that we should not be satisfied with our achievements and should continue to build on our relations.
Belarus is Armenia’s strategic partner, a very important partner, and we are cooperating quite effectively. I hope that the ongoing cooperation will keep growing in efficiency.”
President of Belarus Alexander Lukashenko noted: “Dear Nikol Vovayevich, thank you for today’s important talks, held in the run-up to tomorrow’s meeting of Heads of State of our economic union. I want to compliment you for quite productive presidency. I know how interested you were and how actively you worked with Singapore for signing the agreement.
Frankly speaking, when I was told that we had to work out a free trade arrangement with Singapore, I said that we should turn to Nikol Pashinyan and Armenia about that, because our economies have much in common, and I do not think that Armenia could do anything wrong that might be harmful to our common interest. Of course, we ourselves analyzed the situation and kept backing you all the way through. You cannot deny that.
I should say that this is perhaps the first time that over a period of one year we were able to not only move forward, but also to work out an agreement. Frankly speaking, Singapore should first off all be thankful to Armenia for such a good instruments. But I have to likewise emphasize that all those nations involved will benefit from the agreement, otherwise no one would even have considered it. And that is why the agreement was developed within the best possible deadlines.
I am closely following the situation in Armenia in the context of its relations with Belarus. I know that the Armenians have always had a good attitude towards the people of Belarus. Our peoples have many similarities: they are hard working, with numerous sufferings left behind. You have often rightfully mentioned the sufferings that you went through over 100 years ago. We often speak about what happened 75-80 years ago during fascism and genocide in Belarus, which affected the Armenians, too. From this viewpoint our histories and peoples are similar, and of course, we are interested in developing our bilateral relations.
As you noted above, our trade turnover is not that great at this point of time, but otherwise it could have been inexistent at all. Many used to believe in our countries that we could not cooperate, that Yerevan would cooperate with its neighbors, but back then we said no, we need to rebuild our relations step by step. And now, after your becoming the Prime Minister, I contemplated the statistics and noticed that we have a 140% increase in trade turnover. This is a very good dynamics. We identified the ways, especially as we entered the EAEU, and I have to assure you that it will go the same way in the future as well. We will support you, your businesses in Belarus, and if you are interested in cooperating with our companies, we will come to Armenia and set up joint ventures.
Dear Nikol Vovayevich, I am saying this to show that our policy towards Armenia has not changed. Should you ever prove reluctant to cooperate with us, we will insist on being close and friendly countries. You may rest assured that we will always stand by Armenia.
I happen to be a good friend of yours, while the President of Azerbaijan has been a good friend for many years now. And what can I do about it? I have a very good attitude towards both Armenia and Azerbaijan. I have been in good relations with the leadership of Azerbaijan ever since the time when Heydar Aliyev became their president and we started working with him.
We have good relations with you, as well. You need not fear and worry that we can make friends with someone else against Armenia’s interest. Never. Come to Belarus, say what you need and we will be working for the good of Armenia. Believe me, this is just the essence of our relations.
I touched on such a non-diplomatic and delicate issue: maybe I should not have done it, but I do not want of any dark matters in our relations. We are bound by duty to echo the expectations of the Armenian and Belarusian peoples, and we have to be friends, since our peoples are friends. We are leaders that should comply with their peoples’ will. This is not just a mere talk. You have to believe in my sincerity and you should know that we will always have a good attitude towards you like relatives, like brothers.
The President of your country came to Belarus and met with the Armenian Diaspora. He asked them whether they had any problems with the local authorities, and no Armenian said anything. By the way, they are our Armenians, the Armenians of Belarus and they said that they had no problems whatsoever with the President and the authorities of Belarus. And it will always be like this.”
Nikol Pashinyan stated in turn: “Dear Alexander Grigoryevich, I am thankful for your kind remarks. You mentioned the agreement with Singapore. I want to stress that it came as a result of teamwork, since all EAEU-member states, all governments and the Eurasian Economic Commission did a good job over it. Taking the opportunity, I wish to thank you for cooperation.
As far as outspokenness is concerned, you know that I greatly value the open style of communication, and we should interact in that very way. I think it important for us to avoid dark corners in our relations and discuss all issues openly. You may know that we have quite uneasy relations with Azerbaijan. I will come right out with it and say that we are in conflict. We also happened to discuss that issue in the frameworks of the CSTO.
Indeed, any country should take into account its own interests, but I want to emphasize - and we have talked about it before – that we also have shared interests, and I am glad that we can work together and discuss all nuances in order to reach a joint conclusion.
Not all issues are of course easy to deal with. Generally speaking, it is not that easy to do the work we are doing. I do believe that we have enough wisdom, courage and political will to deal with any issue, and tackle them in a way that friendship and brotherhood continue developing and strengthening between our countries and peoples. I am confident in that.”