Ռոհանին հայտնել է, թե ինչու չի համաձայնել բանակցել Թրամփի հետ
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին, հոկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած կառավարության նիստի ժամանակ, հայտարարել է, որ չի համաձայնել ԱՄՆ-ի իր պաշտոնակից Դոնալդ Թրամփի հետ բանակցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի շրջանակում, քանի որ չի հավատացել, որ այդ հանդիպումը Թեհրանի շահերից է բխում:
«Եթե ես վստահ լինեի, որ այդ բանակցությունները համապատասխանում են Իրանի ժողովրդի շահերին, ապա ես, անտարակույս, կհամաձանեի»,- Ռոհանիի խոսքը մեջբերել է IRIB հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիան, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
Նա հավելել է, որ «ԱՄՆ-ի նախագահը ՄԱԿ-ի ԳԱ-ում իր ելույթի ընթացքում երկու անգամ հայտարարել է, որ ցանկանում է խստացնել Իրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները»: «Ես ասացի մեր եվրոպացի ընկերներին՝ ինչպե՞ս կարող ենք մենք դա ընդունել: Մենք պետք է հավատանք ձեզ, որ Վաշինգտոնը պատրաստ է երկխոսության կամ ԱՄՆ-ի նախագահին, որը 24 ժամվա ընթացքում երկու անգամ հանդես եկավ Թեհրանի վրա ճնշումն ուժեղացնելու օգտին»,- նշել է Ռոհանին:

Роухани рассказал, почему не согласился на переговоры с Трампом
Президент Ирана Хасан Роухани в среду на заседании правительства заявил, что не согласился на переговоры со своим американским коллегой Дональдом Трампом на полях Генеральной Ассамблеи (ГА) ООН, поскольку не верил, что эта встреча будет в интересах Тегерана.
"Если бы у меня была уверенность, что эти переговоры окажутся в интересах иранского народа, то я бы непременно на это пошел", - цитирует Роухани телерадиовещательная корпорация IRIB, передает ''ТАСС''.
Он добавил, что "президент США в своей речи на ГА ООН дважды заявил, что хочет ужесточить санкции против Ирана". "Я сказал нашим европейским друзьям: как мы можем это принять? Мы должны поверить вам, что Вашингтон готов к диалогу, или президенту США, который за 24 часа дважды высказался за усиление давления [на Тегеран]", - отметил Роухани.