ՀՀ ԱԳՆ խոսնակն անդրադարձել է Սերգեյ Լավրովի մեկնաբանություններին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն անդրադարձել է «Վալդայ» համաժողովին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի մեկնաբանություններին:
Հարց. Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ՌԴ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը, որ ԼՂ հակամարտության մասին որոշ հայտարարությունները, մասնավորապես՝ «Արցախը Հայաստան է և վերջ», «չեն նպաստում քաղաքական գործընթացի վերականգնման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը»:
Պատասխան. Հայաստանը եղել և մնում է աջակից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, որի անաչառ և անկողմնակալ միջնորդությունը խաղաղ կարգավորման, այս հարցում համանախագահ երկրների միջև միասնության պահպանման գրավականն է: Միևնույն ժամանակ կարևոր ենք համարում, որ միջնորդներից յուրաքանչյուրը խուսափի ընտրովի և միակողմանի բնույթ կրող գնահատականներից:
Ձեր հարցում նշված մեկնաբանության առնչությամբ վերահաստատում ենք ԱԳՆ օգոստոսի 6-ի հայտարարությունը: Հայկական կողմի դիրքորոշումը հստակորեն արտահայտված է ՀՀ վարչապետի բոլոր ելույթներում, ներառյալ՝ սեպտեմբերի 24-ին ՄԱԿ ամբիոնից հնչեցված խոսքում, որը վերահաստատեց խաղաղության և փոխզիջման հասնելու Հայաստանի առաջարկած բանաձևը: Այդ առումով անընդունելի ենք համարում Ադրբեջանի անկարողությունը հրապարակայնորեն արտահայտվել խաղաղ կարգավորման այնպիսի լուծումների մասին, որոնք ընդունելի կլինեն Հայաստանի, Արցախի և Ադրբեջանի ժողովուրդների համար:
Ադրբեջանի կողմից բանակցությունների արդյունքները միակողմանիորեն կանխորոշող պնդումներն առ այն, որ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի «բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում», չի նպաստում խաղաղ գործընթացի առաջմղման համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը:
Հարց. ՌԴ ԱԳ նախարարը նաև նշել է դիակների փոխանակման, ինչպես նաև փոքրաթիվ քանակությամբ կալանքի մեջ գտնվող անձանց փոխանակման մասին: Կարո՞ղ եք պարզաբանել՝ ինչի մասին է խոսքը:
Պատասխան. Դիակների փոխանակում տեղի չի ունեցել, այլ արցախյան կողմը, որպես մարդասիրական քայլ, թույլ է տվել Ադրբեջանի ԶՈՒ ծառայողի դիակի տարհանում:
Պետք է հստակ ամրագրենք, որ Հայաստանը կողմերի տարածքում կալանքի մեջ գտնվողների փոխանակում չի դիտարկում, այլ հանդես է գալիս հումանիտար իրավունքի շրջանակներում յուրաքանչյուր առանձին դեպքի հասցեագրման դիրքերից:

В МИД Армении ответили на заявление Лаврова
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян прокомментировала заявление главы МИД России Сергея Лаврова, озвученного на сессии по российской политике на Ближнем Востоке Международного дискуссионного клуба "Валдай" касательно карабахского конфликта, сообщает  пресс-служба МИД Армении.
Вопрос: Как прокомментируете заявление министра иностранных дел РФ о том, что некоторые заявления касающиеся нагорно-карабахского конфликта, в частности "Арцах- это Армения, и точка", "не помогают создавать атмосферу для возобновления политического процесса"?
Ответ: Армения была и остается сторонником формата Сопредседательства Минской группы ОБСЕ, объективное и беспристрастное посредничество которого является гарантией мирного урегулирования и поддержания единства стран-сопредседателей в этом вопросе. В этом отношении мы считаем важным, чтобы каждый из посредников избегал выборочных и имеющих односторонний характер оценок.
Касательно упомянутого Вами комментария, мы вновь подтверждаем заявление МИД Армении от 6 августа. Позиция армянской стороны четко выражена во всех выступлениях премьер-министра РА, в том числе и в речи, произнесенной с трибуны ООН 24 сентября, которая вновь подтвердила предложенную Арменией формулу по достижению мира и компромисса. В этом контексте считаем недопустимой неспособность Азербайджана публично высказываться о таких решениях мирного урегулирования, которые будут приемлемы для народов Армении, Арцаха и Азербайджана.
Утверждения Азербайджана, односторонним образом предрешающие итоги переговоров, о том, что вопрос должен решаться "исключительно в рамках территориальной целостности Азербайджана", не способствует формированию соответствующей атмосферы для продвижения мирного процесса.
Вопрос: Министр иностранных дел РФ также упомянул об обмене телами погибших и об обмене небольшим количеством задержанных лиц. Можете пояснить, о чем идет речь?
Ответ: Не было обмена телами погибших: арцахская сторона, в качестве гуманитарного шага, позволила забрать тело азербайджанского военнослужащего.
Однозначно то, что Армения не рассматривает вопрос об обмене задержанными на территориях сторон, а выступает за рассмотрение каждого отдельного случая в рамках гуманитарного права.