Իրաքում բողոքի ակցիաների ժամանակ զոհվել է ավելի քան 40 մարդ
Իրաքում հակակառավարական ցույցերի ժամանակ զոհերի թիվը հասել է 42-ի, տեղական լրատվամիջոցները հայտնում են նաև հարյուրավոր վիրավորների մասին:
Իրաքում արդեն մի քանի օր է շարունակվում են բողոքի ակցիաները գործազրկության, կառավարության կողմից կոռուպցիայի, հանրային ծառայությունների ցածր որակի դեմ: Բողոքի ակցիաները հիմնականում տեղի են ունենում Բաղդադում և Իրաքի հարավային շրջաններում, ցուցարարների հիմնական մասը երիտասարդությունն է:
Բողոքի ակցիաների պատճառով իշխանությունները երկրի տարածքի զգալի մասում արգելափակել են ինտերնետի հասանելիությունը:

Death Toll Surges to 46 as Iraq Unrest Accelerates
The death toll from days of violent demonstrations across Iraq surged to 46 on Friday, most of them killed in the last 24 hours as unrest rapidly accelerated and the country’s most powerful cleric placed the blame squarely on politicians, Reuters reports.
In a rare intervention, Grand Ayatollah Ali al-Sistani, whose word is law for most of Iraq’s majority Shi’ites, called on protesters and the security forces to avoid violence. But he also ordered political factions to respond to protest demands.
“The government and political sides have not answered the demands of the people to fight corruption or achieved anything on the ground,” he said. “Parliament holds the biggest responsibility for what is happening.”