Մենք հավատում ենք, որ Հայաստանը կարող ենք դարձնել դրախտ տաղանդավոր մարդկանց համար. Փաշինյանի ելույթը «WCIT 2019»-ում
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ այսօր Կ. Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մասնակցել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային համաժողովի պաշտոնական բացման արարողությանը: Աշխարհում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի խոշորագույն իրադարձությունը 2019 թվականին անցկացվում է Երևանում։ Մասնակցում են 70 երկրից ժամանած ավելի քան 2500 առաջնորդներ, նորարարներ, քաղաքական գործիչներ, հետազոտողներ, արվեստի և շոու բիզնեսի ներկայացուցիչներ։
Վարչապետ Փաշինյանը հանդես է եկել բացման ելույթով, որում նշել է.
«Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների 23-րդ համաշխարհային կոնգրեսի հարգելի մասնակիցներ, հարգելի հյուրեր,
ողջունում եմ ձեզ Հայաստանի Հանրապետության մայրաքաղաք Երեւանում՝ համաշխարհային նշանակության այս հավաքի բացման առիթով։
Մեզ համար մեծ պատիվ է և հաճույք այսպիսի համաժողով հյուրընկալելը, որովհետեւ այն շատ լավ առիթ է ձեզ եւ ձեր միջոցով միջազգային հանրության հետ խոսելու Հայաստանը բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերական երկիր դարձնելու մեր ռազմավարության մասին, եւ ես հույս ունեմ՝ մեր երկրում անցկացրած մի քանի օրերի ընթացքում դուք կզգաք այն նոր էներգիան եւ մթնոլորտը, որ մեր երկիրը համակել է նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխու-թյունից հետո։
Ուզում եմ ընդգծել, որ այդ հեղափոխությունը տեղի ունեցավ ապակենտրոնացման միջոցով, ինչի արդյունքում Հայաստանը համաշխարհային քարտեզի վրա դարձավ ժողովրդավարության կենտրոն։
Քաղաքական հեղափոխությունից հետո այժմ մենք գտնվում ենք տնտեսական հեղափոխության շրջափուլում, որը նույնպես տեղի է ունենում ապակենտրոնացման շնորհիվ, որովհետև մենք տնտեսական հեղափոխության հիմնական միջոց համարում ենք յուրաքանչյուր քաղաքացու անհատական ջանքը, անհատական նախաձեռնությունը, որը նա անում է ոչ թե կառավարության հրահանգով, այլ իր անձնական որոշումներով, իր անձնական նպատակներով և ամբիցիաներով։
Մեր երկրի տնտեսությունը տպավորիչ աճ է գրանցում, այս պահին ունենք 7 տոկոս տնտեսական աճ, մեր երկրում տուրիզմը տպավորիչ աճ է գրանցում, այս տարի ունենք տուրիզմի շուրջ 13 տոկոս աճ, տպավորիչ աճ է գրանցում նաեւ տեխնոլոգիական ապրանքների արտահանումը. առաջին յոթ ամսվա կտրվածքով միջին տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը մեր երկրից աճել է 40.9 տոկոսով, իսկ բարձր տեխնոլոգիատար ապրանքների արտահանումը՝ 34.4 տոկոսով:
Այս ամենը մեզ վստահություն է տալիս, որ Հայաստանում տեղի ունեցող տնտեսական հեղափոխությունն իր հերթին կհանգեցնի տեխնոլոգիական հեղափոխության, եւ մենք կկարողանանք Հայաստանը դարձնել տեխնոլոգիական, նորարարական առաջատար երկրներից մեկն աշխարհում, իսկական տեխնոլոգիական կենտրոն։
Այս նպատակը մեզ հասանելի եւ իրատեսական է թվում նաեւ այն պատճառով, որ հայ ժողովրդի բազմաթիվ զավակներ տեխնոլոգիական հանրահայտ նորարարությունների հեղինակներ են։
1853 թվականին մեր հայրենակից Հովհաննես Ղուկասյանն ստեղծեց կերոսինային լամպը՝ այսպիսով նոր ուժ հաղորդելով տեխնոլոգիական լուսավորության դարաշրջանին, հեղափոխություն իրականացնելով մարդկանց առօրյա կյանքում։
1854 թվականին մեր հայրենակից Քրիստափոր Տեր-Սերոբյանն ստեղծեց ԱՄՆ դոլարի կանաչ գույնը, եւ այդ կանաչը մինչեւ հիմա համարվում է դոլարի բացառիկ գույն։
1911 թվականին մեր հայրենակից Գաբրիել Կազանչյանն ստեղծեց մազեր չորացնող սարքավորումը՝ բոլորիս հայտնի ֆենը։
1916 թվականին մեր հայրենակից Ստեփան Ստեփանյանն ստեղծեց մեխանիկական բետոնախառնիչը, որը ժամանակակից աշխարհում նույնքան տարածված է, որքան ֆենը։
1930-ականներին մեր հայրենակից Հովհաննես Ադամյանը ձեւակերպեց եւ ստեղծեց այն ալգորիթմը, տեխնոլոգիան, որը հնարավոր դարձրեց գունավոր հեռուստացույցների ստեղծումը։ Ժամանակակից աշխարհը դժվար է պատկերացնել առանց գունավոր հեռուստացույցի, դոլարի կանաչի, ֆենի, կամ մեխանիկական բետոնախառնիչի։
1931 թվականին, մեր հայրենակից Ասատուր Սաֆարյանն ստեղծեց ավտոմեքենաների ավտոմատ փոխանցման տուփը՝ նոր հեռանկարներ բացելով ավտոմոբիլաշինության հետագա զարգացման համար։
1939 թվականին մեր հայրենակից Լյութեր Գեւորգ Սիմիջյանն ստեղծեց բոլորիս հայտնի բանկոմատը, որը նույնքան տարածված է ժամանակակից աշխարհում, որքան դոլարը, որքան ֆենը, որքան բետոնի մեխանիկական խառնիչը, որքան գունավոր հեռուստացույցը, ավտոմատ փոխանցումատուփով ավտոմեքենան։
1960-ականներին մեր հայրենակից Միքայել Տեր-Պողոսյանը դարձավ տոմոգրաֆիայի հիմնադիրներից մեկը, որը հեղափոխական նշանակության նորարարություն էր առողջապահության ոլորտում։
1970-ականներին մեր հայրենակից Ռայմոնտ Տամատյանն ստեղծեց մագնիսական ռեզոնանսային սկանավորման սարքը, որը մի նոր հեղափոխություն դարձավ առողջապահության ոլորտում։
Այս երկու հայտնագործությունները միլիոնավոր, հարյուր միլիոնավոր կյանքեր են փրկել ամբողջ աշխարհում, բարելավել են հարյուր միլիոնավոր մարդկանց կյանքի որակը։
1995 թվականին մեր հայրենակից Էմիկ Ավակյանն ստեղծեց հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար նախատեսված ինքնագնաց սայլակը՝ փոխելով հաշմանդամություն ունեցող միլիոնավոր մարդկանց կյանքը։
2006 թվականին մեր հայրենակից Յուրի Օգանիսյանը հայտնաբերեց Մենդելեեւի պարբերական աղյուսակի 118-րդ քիմիական տարրը, որը հենց գիտնականի պատվին կոչվում է ogannesson:
Այս թվարկումը դեռ երկար կարելի է շարունակել՝ հիշատակելով աշխարհահռչակ «Միգ» ինքնաթիռների հեղինակ Արտյոմ Միկոյանին, ամերիկյան բանակում օգտագործվող հակագազերի հեղինակ Արթուր Բլբուլյանին, պլաստիկ վիրաբուժության համահիմնադիրներից մեկին՝ Վարազդատ Կազանջյանին, ժամանակակից միալծակ ծորակի հեղինակ Ալեքս Մանուկյանին։
Այս ամենը եւ այն փաստը, որ խորհրդային առաջին համակարգիչը՝ «Նաիրի» անունով ստեղծվել է Հայաստանում, այն փաստը, որ մեր բազմաթիվ հայրենակիցներ գործուն մասնակցություն են ունեցել խորհրդային եւ ամերիկյան տիեզերա¬կան ծրագրերում, այն փաստը, որ այսօր էլ համաշխարհային տեխնոլոգիական, նորարարության ոլորտում մեր շատ հայրենակիցներ լրջագույն հաջողություններ են գրանցում, մեզ վստահություն է տալիս, որ Հայաստանն իսկապես դառնալու է տեխնոլոգիական ոլորտի կարեւոր կետերից մեկն աշխարհում, կարևոր կենտրոններից մեկն աշխարհում։
Այս նպատակով մենք ընդարձակ հարկային արտոնություններ ենք նախատեսել Հայաստանում նոր ստեղծվող տեխնոլոգիական ընկերությունների համար, որոնք մինչեւ 2023 թվականն ազատված են շահութահարկից և վճարում են ընդամենը տասը տոկոս եկամտային հարկ։ Որպես արդյունք՝ մեր երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը վերջին յոթ տարում աճել է շուրջ հինգ անգամ եւ ամեն տարի կայուն 20-25 տոկոսանոց աճ է գրանցում։
Մենք խնդիր ենք դրել լրջորեն զարգացնել կրթությունը՝ սկսած նախակրթարաններից մինչեւ մագիստրա¬տուրա եւ ասպիրանտուրա եւ ասում ենք, որ մեր երկրում կրթությունը պետք է դառնա ազգային ապրելակերպ՝ այն տրամաբանությամբ, որ մեր երկրում մարդը երբեք ու երբեք չպետք է դադարի սովորել եւ մեր բոլորի՝ սկսած վարչապետից ավարտած համակարգչային օպերատորով, կրթական ցենզը, պրոֆեսիոնալ մակարդակն ամեն հաջորդ օր պետք է ավելի բարձր լինի, քան նախորդ օրը։
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային 23-րդ կոնգրեսի սիրելի մասնակիցներ,
մենք հավատում ենք, որ Հայաստանը կարող ենք դարձնել դրախտ տաղանդավոր մարդկանց համար։
Ինչպես երկար տարիներ, աշխարհի տարբեր երկրներ՝ Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Սինգապուրը, Մեծ Բրիտանիան, Հնդկաստանը, Իրանը, բազմաթիվ այլ երկրներ սեփական տաղանդը զարգացնելու եւ դրսեւորելու, կրթություն ստանալու եւ հայտնագործություններ անելու հնարավորություն են տվել Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ մեր բազմաթիվ հայրենակիցների, որոնց մի մասին ես հիշատակեցի որպես համաշխարհային նշանակության նորարարությունների հեղինակների, այնպես էլ հիմա՝ ազատ եւ զարգացող ինքնիշխան Հայաստանի Հանրապետությունը դառնում է ավելի ու ավելի գրավիչ երկիր տեխնոլոգիական, կրթական, նորարարական ներդրումների, գործունեության եւ կրթության համար։
Մենք ընդամենն ամիսներ առաջ ստեղծել ենք նոր՝ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն, որպեսզի ոլորտով հետաքրքրված բոլոր մասնագետները, սկսնակները, ներդրողներն ու գործընկերներն իմանան, նրանց համար կոնկրետ լինի, թե Հայաստանում որն է իրենց հասցեն։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Արշակյանն այս համաժողովը Հայաստանում անցկացնելու ամենամեծ ջատագովներից մեկն էր, եւ ես հույս ունեմ, որ այս հիրավի հիշարժան իրադարձությունը շատ բան կփոխի տեխնոլոգիական աշխարհի եւ Հայաստանի Հանրապետության հարաբերություններում։
Եվ մեզ բոլորիս, սիրելի ներկաներ, հաջողություններ եմ մաղթում բարձր տեխնոլոգիաների միջոցով աշխարհն ավելի մարդասեր, ավելի աստվածավախ, ավելի քաղաքակիրթ ու հանդուրժող դարձնելու գործում։
Տեխնոլոգիան՝ տեխնոլոգիա, բայց խնդրում եմ բաց չթողնեք հայկական արեւահամ մրգերը, անմոռանալի խորտիկները, դրախտային գինին ու կոնյակը վայելելու այս բացառիկ հնարավորությունը։
Եվ, իհարկե, հայկական աշունը, որը տաք ու հյուրընկալ է, ինչպես միշտ։ Հույս ունեմ՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը Հայաստանը վայելելու ժամանակ է թողել մեր բոլոր հյուրերի համար։

“Economic Revolution in Armenia will Lead to Technological Revolution, and We will be able to Make a Technological Hub of Armenia” - PM Attends Official Opening of 23rd World IT Congress
Prime Minister Nikol Pashinyan and his spouse Anna Hakobyan attended the official opening ceremony of the 23rd World Congress on Information Technology at K. Demirchyan Sports and Concert Complex.
WCIT is the world’s largest IT event, which this year is being held in Yerevan. More than 2500 leaders, innovators, politicians, researchers, art figures and show business stars from 70 countries are in attendance.
Addressing the event, Prime Minister Pashinyan stated
“Dear participants in the 23rd World Congress on Information Technology,
Welcome to the opening of this forum of global significance, which is being held in Yerevan, the capital of the Republic of Armenia. Hosting such a major event is a great honor and pleasure for us, because it is a great opportunity to talk to you and to the international community about our strategy to make Armenia a high-tech country, and I hope that during your stay in our country you will feel the huge tide of energy and the atmosphere that came to Armenia after last year’s non-violent, velvet, popular revolution.
I would like to emphasize that decentralization was behind the revolution, due to which Armenia became a center of democracy on the world map. We set the goal of implementing a decentralization-driven economic breakthrough shortly after the political revolution, since we considered that each citizen’s personal effort and personal initiative was what mattered most in succeeding an economic revolution.
Our economy boasts an impressive surge at the moment: we have 7% economic growth. Tourism is on the rise, with about 13% growth in the number of visitors. The export of technological products is also impressive. The exports of technological products grew by 40.9%, while the export of high-tech output increased by 34.4% in the first seven months of this year.
The above instills strong confidence that the economic revolution in Armenia will in turn lead to a technological revolution, and we will be able to make Armenia one of the leading technological and innovative countries in the world - a true technological hub. This goal seems to be quite feasible considering that many Armenians gave birth to well-known technological innovations.
In 1853, Hovhannes Ghukasyan, a Polish-Armenian pharmacist and a petroleum industry pioneer invented the modern kerosene lamp that ushered in the era of technological enlightenment.
In 1854, Christopher Ter-Serobyan created the U.S. dollar’s green color that is deemed to be exceptional as it cannot be faked.
In 1911, another Armenian innovator, Gabriel Kazanchyan, created the hair dryer.
In 1916, Stepan Stepanyan developed the mechanical concrete mixer that is as much commonplace in the modern world as a the hair dryer.
In 1930s, Hovhannes Adamyan formulated the algorithm and the technology that enabled the creation of color television sets. The modern world is hard to imagine without the color TV, dollar greens, hair dryers, or a mechanical concrete mixer.
In 1931, Asatur Safaryan created the automatic transmission gearbox, opening up new prospects for automotive industry’s development.
In 1939, Luther Gevorg Simijyan created the well-known ATM, which is as much popular in the modern world as the dollar, the hair dryer, the mechanical concrete mixer, the color TV, and the automatic transmission.
In 1960s, Michael Ter-Poghosyan became one of the founders of tomography, a revolutionary innovation in healthcare.
In 1970s, Raymond Tamatyan created the magnetic resonance imaging (MRI) device, which was a breakthrough in the field of healthcare.
These two inventions saved millions, hundreds of millions of lives worldwide, and improved the lives of hundreds of millions.
In 1995, our compatriot Emik Avakyan created a wheelchair for people with disabilities, changing the lives of millions of people with disabilities.
In 2006, our compatriot Yuri Oganisyan discovered the 118th chemical element in Mendeleyev’s periodic table, which was named Ogannesson in honor of the Armenian scientist.
This list is not exhaustive, and it can be extended to include Artyom Mikoyan, the creator of the world-famous MIG planes; Arthur Blbulyan, the author of the gas-mask in use in the U.S. Army, one of the co-founders of modern plastic surgery Varazdat Kazanjyan, and finally, Alex Manoogian, who built the first-ever single-handled, dual-purpose tap marketed as the Delta faucet.
All this and the fact that the first Soviet computer named Nairi was created in Armenia, the fact that many of our compatriots actively participated in Soviet and American space programs, the fact that today our compatriots boast serious achievements in the field of technology and innovation, give us confidence that Armenia will actually become one of the most important technological centers in the world.
To this end, we have provided broad tax benefits to technology startups in Armenia, which shall be exempt of income tax by 2023 and will only have to pay ten percent of profit tax. As a result, the IT sector grew nearly fivefold over the past seven years, boasting a sustained 20-25% annual growth.
We have set the goal of seriously developing education, from pre-primary to graduate and postgraduate education. We say that education in our country should become a national way of life with the logic that one should never stop learning in our country, starting with the Prime Minister and ending with a computer operator. People’s educational and professional skills should be higher every other day in Armenia.
Dear participants in the 23rd World Congress on Information Technology, we do believe that we can make Armenia a paradise for talented people.
Many countries around the world - France, Russia, the United States of America, Singapore, Great Britain, India, Iran, and many other countries - have enabled the Armenian Genocide survivors to develop and showcase their talent, receive education and make innovations and discoveries. I mentioned some of them as the creators of world-class innovations, and now the free and developing sovereign Republic of Armenia is becoming more and more an attractive for technological, educational, innovative investments, activities and education.
We set up a new ministry of high-tech industry just a few months ago so that all professionals, startups, investors, partners and other stakeholders could be aware of their address is in Armenia.
Minister of High-Tech Industry Arshakyan was one of the biggest advocates of holding this forum in Armenia, and I hope that this truly memorable event will change a lot in the relations of the technological world and the Republic of Armenia.
I wish us all every success in the drive for high technology to make the world more humane, more God-fearing, more civilized, and tolerant.
Technology is important indeed, but please do not miss this unique opportunity to enjoy Armenian sun-dried fruits, our unforgettable snacks, the local wonderful wine and brandy. And, of course, benefit from the Armenian autumn, which is warm and hospitable as always. I hope the Armenian Union of Advanced Technology Enterprises has allowed for enough time for you to enjoy the country. Thank you.”