Արցախի արտաքին գործերի նախարարն ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին
Հոկտեմբերի 8-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներ Ջեքի Սփիերին և Ջուդի Չուին։
Ողջունելով կոնգրեսականներին՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ հանրապետության իշխանությունները կարևորում են տարբեր մակարդակներում Արցախի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունները։ Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել կոնգրեսականների, հատկապես՝ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ջանքերը՝ ի սատարումն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը, ինչպես նաև` ի աջակցություն ԱՄՆ կառավարության կողմից Արցախին ֆինանսական օգնության տրամադրմանը։ Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է Ջեքի Սփիերի և Ջուդի Չուի ակտիվ գործունեությունը՝ ուղղված Վաշինգտոնի կողմից Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանության փաստի ճանաչմանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ «Ռոյս-Էնգել» նախաձեռնության աջակցմանը, որը նախատեսում է շփման գծից դիպուկահարների հետքաշում, հրադադարի ռեժիմի վերահսկման մեխանիզմների ներդրում և հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ դիտորդների թվի ավելացում։
Հյուրերի խնդրանքով Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախի իշխանությունների և ԱՄՆ կոնգրեսականների միջև համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարներին վերաբերող մի շարք հարցերի։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Լիլիթ Մակունցը և Սոս Ավետիսյանը, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը։

Министр иностранных дел Арцаха принял членов Конгресса США
8 октября министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян принял членов Конгресса США Джеки Спийер и Джуди Чу.
Приветствуя конгрессменов, глава внешнеполитического ведомства отметил, что власти республики придают важное значение отношениям между Арцахом и США на различных уровнях. Масис Маилян высоко оценил усилия членов Конгресса, особенно Комитета по армянским вопросам, в поддержку мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, установления и укрепления стабильности в регионе, а также по содействию в выделении финансовой помощи Арцаху со стороны правительства Соединенных Штатов. В данном контексте глава МИД подчеркнул активную деятельность Джеки Спейер и Джуди Чу, направленную на признание Вашингтоном факта Геноцида армян в Османской империи и поддержку предложения «Ройса-Энгеля» относительно урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, предусматривающего отвод снайперов с линии соприкосновения войск, установление механизмов по контролю за режимом прекращения огня и увеличение числа наблюдателей ОБСЕ в зоне конфликта.
По просьбе гостей Масис Маилян представил основные направления и приоритеты внешней политики Арцаха, а также процессы международного признания Республики Арцах и мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта.
В ходе встречи были затронуты вопросы, касающиеся перспектив дальнейшего развития сотрудничества между властями Арцаха и членами Конгресса США.
Во встрече приняли участие также депутаты Национального Собрания Республики Армения Лилит Макунц и Сос Аветисян, депутат Национального Собрания Республики Арцах Давид Мелкумян.