Արցախի արտաքին գործերի նախարարն ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներին
Հոկտեմբերի 8-ին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանն ընդունել է ԱՄՆ Կոնգրեսի անդամներ Ջեքի Սփիերին և Ջուդի Չուին։
Ողջունելով կոնգրեսականներին՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ հանրապետության իշխանությունները կարևորում են տարբեր մակարդակներում Արցախի և ԱՄՆ-ի միջև հարաբերությունները։ Մասիս Մայիլյանը բարձր է գնահատել կոնգրեսականների, հատկապես՝ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ջանքերը՝ ի սատարումն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, տարածաշրջանում կայունության հաստատմանն ու ամրապնդմանը, ինչպես նաև` ի աջակցություն ԱՄՆ կառավարության կողմից Արցախին ֆինանսական օգնության տրամադրմանը։ Այս համատեքստում ԱԳՆ ղեկավարն ընդգծել է Ջեքի Սփիերի և Ջուդի Չուի ակտիվ գործունեությունը՝ ուղղված Վաշինգտոնի կողմից Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանության փաստի ճանաչմանը և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ «Ռոյս-Էնգել» նախաձեռնության աջակցմանը, որը նախատեսում է շփման գծից դիպուկահարների հետքաշում, հրադադարի ռեժիմի վերահսկման մեխանիզմների ներդրում և հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ դիտորդների թվի ավելացում։
Հյուրերի խնդրանքով Մասիս Մայիլյանը ներկայացրել է Արցախի արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացները։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախի իշխանությունների և ԱՄՆ կոնգրեսականների միջև համագործակցության հետագա զարգացման հեռանկարներին վերաբերող մի շարք հարցերի։
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորներ Լիլիթ Մակունցը և Սոս Ավետիսյանը, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը։

Foreign Minister of Artsakh Received the U.S. Congresswomen
On October 8, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh Masis Mayilian received the U.S. Congresswomen Jackie Speier and Judy Chu.
Having welcomed the Congresswomen, the Foreign Minister noted that the authorities of the Republic attach great importance to the relations between Artsakh and the United States at various levels. Masis Mayilian highly appreciated the efforts of the members of the Congress, especially the Congressional Caucus on Armenian Issues, in support of the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, establishment and consolidation of stability in the region, as well as on contributing to the allocation of financial assistance to Artsakh by the U.S. Government. In this context, the Foreign Minister stressed the activities of Jackie Speier and Judy Chu aimed at Washington’s recognition of the fact of Armenian Genocide in the Ottoman Empire and support for the Royce-Engel proposal related to the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, providing for the withdrawal of snipers from the Line of Contact between the armed forces, establishment of mechanisms of controlling the ceasefire regime and expansion of the OSCE monitoring mission in the conflict zone.
At the request of the guests, Masis Mayilian presented the main directions and priorities of the foreign policy of Artsakh, as well as the processes of international recognition of the Republic of Artsakh and peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict.
During the meeting, the sides touched upon issues related to the prospects for the further development of cooperation between the authorities of Artsakh and members of the U.S. Congress.
Members of the National Assembly of the Republic of Armenia Lilit Makunts and Sos Avetisyan, as well as member of the National Assembly of the Republic of Artsakh David Melkumyan also participated in the meeting.