Կյանքն ապրեք որպես երիտասարդ մարդ. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Մեսրոպ Մաշտոցի անվան «Մատենադարան» հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտում մասնակցել է Եվրամիության Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված՝ «Ապրել խելացի. հզորացնել երիտասարդներին» խորագրով համաժողովին: Այն կազմակերպվել էր արտաքին գործերի, կրթության, գիտության, մշակույթի ու սպորտի և բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունների համատեղ ջանքերով: Միջոցառմանը մասնակցում էին նաև ԵՄ անդամ երկրների և Արևելյան գործընկերության երկրների՝ կրթության, երիտասարդության և նորարարության հարցերով զբաղվող պաշտոնյաներ, «Եվրոպական երիտասարդ դեսպաններ ծրագրի» մասնակիցներ:
Հանդես գալով ելույթով՝ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նախ շնորհակալություն է հայտնել համաժողովը Հայաստանում կազմակերպելու համար: «Երբ ես արտերկրում իմ երկիրն եմ ներկայացնում, երբեմն մտածում եմ, թե ես ստարտափի նախագահ եմ: Հայաստանը մի մեծ ստարտափ է, Հայաստանը շատ հարուստ և հազարավոր տարիների պատմություն ունի, բայց այսօր Հայաստանը ստարտափ է: Շատերը մտածում են, որ մենք շատ ավելի մեծ ներուժ ունենք, քան իրականում օգտագործում ենք, դա հենց ստարտափի նկարագրությունն է: Հայաստանը ստարտափ է, և նրա հնարավորությունները բազմաթիվ են: Համոզված եմ, որ մենք հաջողության կհասնենք»,-նշել է նախագահը:
Անդրադառնալով համաժողովի խորագրին՝ «Ապրել խելացի», Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ 21-րդ դարում խելացի ապրելը ոչ միայն թվային արվեստի համակցումն է, այլև ամեն ինչ համակցելը: Դիմելով համաժողովի երիտասարդ մասնակիցներին՝ նախագահը հորդորել է. «Խելացի ապրելը շատ ավելի լայն հասկացություն է: Ես քաջալերում եմ երիտասարդ սերնդին ապրել խելացի, կրթությունը ճիշտ օգտագործել, հնարավորինս շատ բան սովորել: Ֆիզիկապես խելացի ապրելու սովորություն ունեցեք, մարզվեք, ուշադիր եղեք սննդակարգին, բայց մնացեք երիտասարդ, ինչպես Շառլ Ազնավուրը 94 տարեկանում, ում վերջին համերգը մահվանից մի քանի օր առաջ էր տեղի ունեցել: Խելացի ապրեք Քըրք Քըրքորյանի նման, ով իր վերջին բիզնես գործարքն արել էր մահվանից երկու օր առաջ: Կյանքն ապրեք որպես երիտասարդ մարդ, որովհետև երիտասարդ լինելը տարիքի հետ կապված չէ»:
Նախագահի խոսքով՝ որպես պետություն և ազգ խելացի ապրելը բոլորի ուժերի համադրումն է՝ երիտասարդների և բոլոր նրանց, ովքեր իրենց երիտասարդ են համարում: Նա կարևորել է տարբեր սերունդների գործընկերությունը, նշելով. «Կարծում եմ՝ իսկական ապագան գործընկերությունն է տարբեր սերունդների միջև, հատկապես նրանց, ովքեր մտածում, ապրում, գործում են ինչպես երիտասարդ: Ողջ ազգին քաջալերում եմ մասնակից լինել այս գործընթացին: Երբ խոսվում է կրթության մասին, միշտ ասվում է՝ նախ, պետք է ուսուցիչ, ով պետք է դասավանդի: Չես կարող ունենալ միայն դպրոց աշակերտներով, պետք է ունենաս ուսուցիչներ: Այդ դպրոցները նրանք են, որոնք համայնքի պես են ապրում, իրար հասկանում են: Եթե դա չես հասկանում, ապա չես կարող հաջորդ սերնդին սովորեցնել, քանի որ մի քիչ տարբեր են քեզնից»:
Նախագահ Սարգսյանը նկատել է, որ շատ առումներով Եվրամիությունը կարող է օգտվել Հայաստանի պես պետությունների հետ աշխատելուց: «Մեր ազգը հավատում է ապագային, կարողանում է փոփոխությունների հասել, փոփոխություններ, որոնք կզարմացնեն ուրիշներին: Մեր ազգը լի է հույսով և խանդավառությամբ, հավատով դեպի ապագա, ուստի, կարծում եմ, որ մեզ հետ գործընկերությունը կօգնի նաև Եվրոպային, որպեսզի նա մնա երիտասարդ, սովորի մեզնից, մեր կենսափորձից: Ժամանակը կանգ չի առել, չկա վերջին կանգառ: Մենք Եվրոպան դիտարկում ենք որպես գործընկեր, ում հետ կարող ենք միասին սովորել, գաղափարներ հղանալ,-ավելացրել է նախագահը՝ նկատելով, որ պահանջները փոխվում են նաև թվային աշխարհում և նույն Եվրոպան թվային աշխարհում շատ բան պետք է սովորի մյուսներից: -Ես պատրաստ եմ շարունակել օժանդակելու ձեզ՝ ԵՄ երիտասարդ դեսպաններիդ, որպեսզի ԵՄ-ն ավելի երիտասարդ դառնա, ունենա 21-րդ դարի արժեքներ: Այս աշխարհը փոխվում է: Հիմա մարդկանց ձայնը լսելի է ամեն րոպե: Պետք է բոլոր ոլորտներում խելացի ապրել, ես պատրաստ եմ աջակցել գործընկերների հետ համագործակցությանը, խրախուսել երիտասարդ սերնդին, որ ակտիվորեն մասնակից լինեն այս ստարտափ պետության զարգացմանը»:
Նախագահ Սարգսյանն այնուհետև հարցուպատասխանի ձևաչափով զրուցել է համաժողովի մասնակիցների հետ: Պատասխանելով մարտահրավերների մասին հարցին՝ նախագահը նշել է, որ ստարտափները, որպես կանոն, սկսվում են մի քանի մարդկանցով, ովքեր ունեն գաղափար, որին հավատում են, սակայն փոքր ստարտափը հաջողակ դարձնելու համար միայն գաղափարը բավարար չէ, պետք է ունենալ տեսլական: Նա կարևոր գործոններ է համարել կրթությունը, այսինքն՝ հաջորդ սերնդի պատրաստումը, ինչպես նաև համապատասխան միջավայրի ստեղծումը. «Չես կարող ունենալ ստարտափ առանց անհրաժեշտ միջավայրի: Հայաստանում թվային համակարգը զարգացնելու համար պետք է խոշոր ընկերություններին բերել հետազոտություն իրականացնելու այստեղ: Նրանց ներկայությունը ճիշտ միջավայր է ստարտափների համար: Շատ կարևոր է, որ ոչ միայն աշխարհն իմանա մեր մասին, այլև մենք իմանանք աշխարհի մասին»:
Արմեն Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ նախագահական ինստիտուտը սկսել է մի նախաձեռնություն, որը կոչվում է ATOM, և որի շրջանակում նախատեսվում է խոշոր ընկերությունների՝ IBM, Thalles, Dassault, բերել Հայաստան՝ հետազոտական աշխատանքներ անելու: «Դա երիտասարդ սերնդին կօգնի ապրել ճիշտ միջավայրում, որտեղ կարող են սովորել խոշոր ընկերություններից: Մենք պետք է ինտեգրենք նաև երկիրը: Այս երկիրը չի սահմանափակվում միայն Երևանով, դրանից դուրս ևս կան տաղանդավոր մարդիկ: Դրա օրինակն է Լոռիի COAF-ը,-ընդգծել է նախագահը:- Հավատացած եմ, որ ապագայում շատ մարտահրավերներ են լինելու, բայց մի մոռացեք, որ ցանկացած մարտահրավեր հնարավորություն է: Դուք կարող եք ձեր կյանքն ու հաջողությունը կառուցել մարտահրավերի ու հնարավորության վրա, և դա երկիրն ավելի ամուր կդարձնի»:

"Живите жизнь как молодые люди": президент Армении
Президент Республики Армен Саркисян 9 октября в Научно-исследовательском институте древних рукописей "Матенадаран" имени Месропа Маштоца принял участие в конференции, посвящённой 10-летию Восточного партнерства Евросоюза "Жить разумно – укреплять молодых". Конференция организована совместными усилиями министерства иностранных дел, министерства образования, науки, культуры и спорта и министерства промышленности высоких технологий. В мероприятии приняли участие занимающиеся вопросами образования, молодёжи и инноваций должностные лица из стран-членов ЕС и стран Восточного партнёрства, участники Программы "Молодые послы Европы".
Выступив с речью, президент Республики Армен Саркисян прежде всего выразил благодарность за организацию конференции в Армении. "Когда я за рубежом представляю свою страну, бывает, думаю, что я Президент стартапа. Армения – это большой стартап. Армения имеет очень богатую и насчитывающую тысячи лет историю, но сегодня Армения – стартап. Многие думают, что мы обладаем намного большим потенциалом, чем используем в действительности – это как раз характеристика стартапа. Армения – стартап, и ее возможности многочисленны. Уверен, что мы достигнем успеха", - отметил президент.
Коснувшись девиза конференции – "Жить разумно", Армен Саркисян отметил, что в 21-ом веке разумная жизнь это не только сочетание цифрового искусства, но и сочетание всего. Обращаясь к молодым участникам конференции, Президент призвал: "Жить разумно – это гораздо лучшее понятие. Я поощряю молодое поколение жить разумно, правильно использовать образование, учиться как можно большему. Имейте привычку физически жить разумно, тренируйтесь, будьте внимательны к системе питания, но оставайтесь молодыми, как Шарль Азнавур в 94 года, последний концерт которого состоялся за несколько дней до смерти. Живите разумно, как Керк Керкорян, который свою последнюю бизнес-сделку совершил за два дня до смерти. Живите жизнь как молодые люди, потому что быть молодым – не связано с возрастом".
По словам президента, жить разумно как государство и нация – это сопоставление сил всех: молодёжи и всех тех, кто себя считает молодым. Он подчеркнул важность партнёрства разных поколений, отметив: "Думаю, истинное будущее – это партнёрство между разными поколениями, особенно теми, которые мыслят, живут, действуют как молодые. Я призываю всю нацию быть участниками этого процесса. Когда речь идёт об образовании, всегда говорится, прежде всего, нужен учитель, который должен преподавать. Ты не можешь иметь школу только с учениками, нужно иметь учителей. Эти школы те, кто живут как община, понимают друг друга. Если этого не понимаешь, не можешь научить следующее поколение, потому что они несколько отличаются от тебя".
Президент Саркисян заметил, что во многих аспектах Евросоюз может пользоваться, работая с такими государствами, как Армения. "Наш народ верит в будущее, способен на изменения. Изменения, которые удивляют других. Наш народ преисполнен надежды и энтузиазма, веры в будущее, следовательно, думаю, что партнёрство с нами поможет также Европе, чтобы она оставалась молодой, училась у нас, на нашем жизненном опыте. Время не остановилось, нет последней остановки. Мы рассматриваем Европу как партнера, с которым можем вместе учиться, зарождать идеи, - добавил Президент, заметив, что требования меняются также в цифровом мире и сама Европа в цифровом мире должна многому учиться у других. – Я готов продолжать помогать вам, молодым послам ЕС, чтобы ЕС становился моложе, имел ценности 21-го века. Этот мир меняется.
Сейчас голос людей слышим каждую минуту. Нужно разумно жить во всех сферах, я готов помогать в сотрудничестве с партнерами, поощрять молодое поколение, чтобы активно участвовали в развитии этого стартап-государства".
Президент Саркисян затем в формате вопрос-ответ побеседовал с участниками конференции. Отвечая на вопрос о вызовах, Президент отметил, что стартапы, как правило, начинаются несколькими людьми, у которых есть идея, в которую они верят, однако, чтобы сделать маленький стартап успешным, одной идеи недостаточно, нужно иметь видение. Он счёл важным фактором образование, то есть подготовку следующего поколения, а также создание соответствующей среды: "Ты не можешь иметь стартап без необходимой среды. Чтобы развивать в Армении цифровые системы, нужно привлекать крупные компании к тому, чтобы проводить здесь исследования. Их присутствие создаст правильную среду для стартапов. Очень важно, чтобы не только мир узнал про нас, но и мы узнали про мир".
Армен Саркисян сообщил, что президентский институт начал инициативу, которая называется ATOM и в рамках которой намечается привести в Армению для проведения исследовательских работ крупные компании: IBM, Thalles, Dassault. "Это поможет молодому поколению жизнь в правильной среде, где они могут учиться у крупных компаний. Мы должны интегрировать также страну. Эта страна не ограничивается только Ереваном, за его пределами также есть талантливые люди. Пример этого – COAF в Лорийской области, - подчеркнул президент. – Я убеждён, что в будущем предстоит много вызовов, но не забывайте, что любой вызов – это возможность. Вы можете построить свою жизнь и успех на вызовах и возможностях, и это сделает страну крепче".