Սիրիայի, Լիբանանի և Իրաքի հայերը մինչև 2019-ի դեկտեմբերի 31-ը կարող են ՀՀ աձնագիր ստանալ դեսպանատներում
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը երկարաձգում է կառավարության որոշման գործողության ժամկետը, որով հնարավորություն է տրվում Լիբանանի Հանրապետության, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության և Իրաքի Հանրապետության քաղաքացիներին ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում և հյուպատոսական հիմնարկներում ստանալու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր: Այս մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի այսօրվա նիստում, հայտնում է «Panorama.am»-ը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ հաշվի առնելով հիշյալ պետություններում ներքին իրավիճակում շարունակվող լարվածությունը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել երկարաձգել համապատասխան որոշման գործողության ժամկետը։
Նախագծով առաջարկվում է 2012թ. թիվ 951-Ն որոշման գործողության ժամկետը երկարաձգել մինչև 2019թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցրեց՝ արդյոք հետագայում ժամկետը երկարաձգելու հարց չի առաջանա, Ավետ Ադոնցը նշեց, որ ըստ անհրաժեշտության կնայեն՝ երկարաձգել, թե ոչ։
«Հաշվի ռանելով երեկվանից Սիրիայում սկսված զարգացումները, միգուցե նոր կոնցեպցիա պետք լինի մշակել»,- ասաց փոխնախարարը։

Citizens of Syria, Lebanon and Iraq Allowed to Obtain Armenian Passports in Their Countries Till Dec. 31
The Armenian Foreign Ministry is extending the period of validity of a decision enabling Lebanese, Syrian, and Iraqi citizens to obtain Armenian passports at Armenia’s diplomatic missions and consular offices in their countries, according to a government decisionPanorama.am reports.
The decision has been made given the ongoing domestic tensions in Lebanon, Syria and Iraq, Armenia’s Deputy Foreign Minister Avet Adonts told a cabinet meeting on Thursday.
The period of validity of the 2012 decision No. 951 has been extended for one year until 31 December 2019.
The minister said they would consider further extending the validity term of the decision in the future upon necessity.
“Given the developments taking place in Syria since Wednesday, a new concept should probably be drawn out,” he said.