Սիրիայի, Լիբանանի և Իրաքի հայերը մինչև 2019-ի դեկտեմբերի 31-ը կարող են ՀՀ աձնագիր ստանալ դեսպանատներում
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը երկարաձգում է կառավարության որոշման գործողության ժամկետը, որով հնարավորություն է տրվում Լիբանանի Հանրապետության, Սիրիայի Արաբական Հանրապետության և Իրաքի Հանրապետության քաղաքացիներին ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններում և հյուպատոսական հիմնարկներում ստանալու Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագիր: Այս մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի այսօրվա նիստում, հայտնում է «Panorama.am»-ը։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ավետ Ադոնցը նշեց, որ հաշվի առնելով հիշյալ պետություններում ներքին իրավիճակում շարունակվող լարվածությունը՝ անհրաժեշտություն է առաջացել երկարաձգել համապատասխան որոշման գործողության ժամկետը։
Նախագծով առաջարկվում է 2012թ. թիվ 951-Ն որոշման գործողության ժամկետը երկարաձգել մինչև 2019թ.-ի դեկտեմբերի 31-ը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հարցրեց՝ արդյոք հետագայում ժամկետը երկարաձգելու հարց չի առաջանա, Ավետ Ադոնցը նշեց, որ ըստ անհրաժեշտության կնայեն՝ երկարաձգել, թե ոչ։
«Հաշվի ռանելով երեկվանից Սիրիայում սկսված զարգացումները, միգուցե նոր կոնցեպցիա պետք լինի մշակել»,- ասաց փոխնախարարը։

Граждане Сирии, Ливана и Ирака смогут получить армянский паспорт в своих странах до 31 декабря 2019 года
МИД Армении продлевает срок действия решения правительства, которым гражданам Сирии, Ливана и Ирака предоставляется возможность получить паспорт гражданина РА в дипломатических представительствах и консульских учреждениях РА в этих странах. Как передает Panorama.am, соответствующее решение было принято на заседании правительства Армении в четверг, 10 октября.
Как отметил в ходе заседания правительства заместитель министра иностранных дел Армении Авет Адонц, учитывая продолжающуюся напряженность во внутренней ситуации в этих странах, возникла необходимость продлить срок действия данного решения.
Проектом предлагается продлить срок действия постановления правительства Армении от 2012 года до 31 декабря 2019 года.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян спросил, не возникнет ли в дальнейшем необходимости продления сроков, Авет Адонц в ответ заявил, что вопрос будет рассматриваться по мере необходимости.
"С учетом последних развитий в Сирии, возможно, возникнет необходимость разработки новой концепции", – добавил он.