Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ
Աշխաբադում հոկտեմբերի 11-ի առավոտյան Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի հետ։
Թուրքմենստանի նախագահը ողջունել է Հայաստանի վարչապետին Աշխաբադում և կարևորել նրա այցը՝ և՛ երկկողմ, և՛ բազմակողմ հարաբերությունների խորացման հեռանկարները քննարկելու համատեքստում։
թույլ տվեք ողջունել Ձեզ Թուրքմենստանում և շնորհակալություն հայտնել ԱՊՀ մասնակից պետությունների գագաթնաժողովին մասնակցելու մեր հրավերն ընդունելու համար։ Կարծում եմ՝ մենք ունենք լավ հնարավորություն քննարկելու մեր հետագա համագործակցության հարցերը՝ ի շահ մեր ժողովուրդների բարեկեցության ապահովման», - ասել է Թուրքմենստանի նախագահը։
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը գոհունակություն է հայտնել հայ-թուրքմենական հարաբերությունների զարգացման ընթացքից և նշել, որ Թուրքմենստանը հետաքրքրված է Հայաստանի հետ փոխշահավետ համագործակցության, տարբեր ոլորտներում կապերի ընդլայնմամբ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ ուրախ է այցելել Թուրքմենստան և առիթ ունենալ մտքեր փոխանակելու հայ-թուրքմենական փոխգործակցության ընթացքի և զարգացման շուրջ։
«Հարգելի Գուրբանգուլի Մյալիկգուլիևիի,
ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ Թուրքմենստան այցելելու հրավերի և ջերմ ընդունելության համար։ Հաճելի է գտնվել Աշխաբադում։ Սա իմ առաջին այցն է Թուրքմենստան, որի ընթացքում հնարավորություն ունենք քննարկելու ոչ միայն բազմակողմ օրակարգին, այլև մեր երկկողմ գործակցությանը վերաբերող հարցեր։ Վստահ եմ՝ մեզ կհաջողվի քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր թեմաները», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Կենտրոնական Ասիայում Թուրքմենստանը Հայաստանի կարևոր գործընկերներից է, որի հետ մեր երկիրն ունի արդյունավետ, կառուցողական փոխհարաբերություններ, և բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությանը համահունչ պետք է ակտիվացնել նաև տնտեսական համագործակցությունը։
Հայաստանի վարչապետը և Թուրքմենստանի նախագահն անդրադարձել են երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության օրակարգին, տնտեսական կապերի և առևտրաշրջանառության աշխուժացմանը, տարբեր ոլորտներում առկա ներուժի իրացմանը վերաբերող հարցերի։ Քննարկվել են ածխաջրածինների ոլորտում համագործակցության հեռանկարները։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու ժողովուրդների բարեկամությունը կարևոր հիմք և ներուժ է՝ Հայաստան-Թուրքմենստան փոխհարաբերությունները սերտացնելու համար, և փոխադարձաբար պատրաստակամություն հայտնել՝ հնարավորինս խթանել համատեղ շահավետ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել ԱՊՀ մասնակից պետությունների ղեկավարների խորհրդի գործունեության կարևորության, ԱՊՀ շրջանակում համագործակցության զարգացման և այլ հարցերի շուրջ։

Премьер Армении встретился с президентом Туркменистана
В Ашхабаде 11 октября утром премьер Армении Никол Пашинян провел встречу с президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Президент Туркменистана приветствовал премьер-министра Армении в Ашхабаде и подчеркнул важность его визита в контексте обсуждения перспектив углубления, как двусторонних, так и многосторонних отношений.
Президент Туркменистана, в частности, отметил:
Позвольте приветствовать Вас в Туркменистане и выразить благодарность за принятие приглашения участвовать в заседании Совета глав государств-участников СНГ. Полагаю, у нас имеются отличные возможности обсудить вопросы нашего дальнейшего сотрудничества во благо обеспечения благосостояния наших народов".
Бердымухамедов выразил удовлетворение ходом армяно-туркменского сотрудничества, и отметил, что Туркменистан заинтересован во взаимовыгодном сотрудничестве с Арменией и расширении связей в различных сферах.
Премьер Никол Пашинян, в свою очередь, отметил, что рад посетить Туркменистан и иметь возможность обменяться мнениями вокруг процесса и развития армяно-туркменского партнерства.
Премьер РА, в частности, отметил:
"Уважаемый Гурбангулы Бердымухамедов,
Желаю выразить благодарность Вам, за приглашение посетить Туркменистан и теплый прием. Приятно находиться в Ашхабаде. Это мой первый визит в Туркменистан, в ходе которого есть возможность обсудить не только относящиеся к многосторонней повестке вопросы, но и относящиеся к нашему двустороннему сотрудничеству темы. Уверен, нам удастся обсудить все темы, представляющие взаимный интерес".
Премьер отметил, что в Туркменистан является одним из важных партнеров Армении в Центральной Азии, с которым налажены эффективные и конструктивные взаимоотношения, а экономическое сотрудничество нужно активизировать созвучно политическому диалогу на высшем уровне.
Премьер Армении и президент Туркменистана обратились к повестке двусторонних и многосторонних отношений, активизацию экономических связей и товарооборота, вопросы реализации потенциала в различных сферах. Были обсуждены перспективы сотрудничества в сфере углеводородов.
Собеседники выразили обоюдное мнение, что дружба между двумя народами является важной основой и потенциалом для сближения взаимоотношений Армении и Туркменистана, они выразили обоюдную готовность максимально стимулировать совместные выгодные программы и инициативы.
Стороны обменялись мыслями вокруг важности деятельности Совета глав государств СНГ, а также вопросов развития сотрудничества в рамках СНГ.