Եզդի ակտիվիստ Միրզա Դինային` «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
Այսօր  «Ավրորա» ամենամյա մրցանակի չորրորդ դափնեկիր է ճանաչվել «Օդային կամուրջ Իրաք» (Luftbrücke Irak) կազմակերպության համահիմնադիր եւ ղեկավար Միրզա Դինային։ Մարդասիրական մղումներից դրդված՝ Միրզա Դինային, հաղթահարելով բյուրոկրատական եւ ճանապարհային բազմաթիվ խոչընդոտներ, Սիրիայում եւ Իրաքում ծավալվող բազմաթիվ հակամարտությունների ընթացքում կարողացել է օգնել եզդի համայնքի ամենախոցելի անդամներին։ Միրզա Դինային 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր է հռչակվել «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում Երեւանում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում։ «Ավրորա» մրցանակը տրվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից` ի երախտագիտություն նրանց փրկողների։
«Միրզա Դինային բացառիկ անհատականություն է, քանի որ չի խլացրել իր խղճի ձայնը՝ տեղեկանալով, որ կան անմեղ մարդիկ, որոնք բոլորի կողմից լքված են եւ ծանր տառապանքներ են կրում։ Մի կողմից՝ անպատմելի չարիքի հետ առերեսվելիս, իսկ մյուս կողմից՝ մարդկանց օգնել փորձելիս, անհատը կարող է բախվել նաեւ մեծ մարտահրավերների ու հիասթափության՝ չհաշված բազում վտանգները,  սակայն Միրզա Դինային չի ընկրկել: Մեծ ոգեւորությամբ շնորհավորում եմ նրան դափնեկիր դառնալու կապակցությամբ եւ ողջունում նրա մուտքը «Ավրորայի» ընտանիք», - նշեց 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի  դափնեկիր եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ Թոմ Քաթինան։
Որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Միրզա Դինային ստանալու է 1,000,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, որով նա հնարավորություն կունենա շարունակելու մարդասիրության շղթան՝ աջակցություն ցուցաբերելով ժամանակին իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին։ Նա ընտրել է երեք կազմակերպություն, որոնք բժշկական օգնություն եւ վերականգնողական ծառայություններ են տրամադրում «Իսլամական պետության» կողմից ահաբեկչությունից տուժածներին։ Այդ կազմակերպություններն են.
• «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» կազմակերպություն («Օդային կամուրջ Իրաք»)
• «ՍԻԴ» հիմանդրամ (SEED Foundation)
• «Շայ» հիմնադրամ (Shai Fund)
Խոսելով դափնեկրի մասին` «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանն ասաց. «Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնությունն աջակցում է նրանց, ովքեր հանուն ուրիշների վտանգի են ենթարկում ամեն ինչ եւ բացառիկ խիզախություն ցուցաբերում օրհասական իրավիճակում։ Միրզա Դինային դրա կատարյալ օրինակն է։ Նա կարեկցանքի, անձնական նվիրումի, անպաշտպանին պաշտպանելու ցանկության մարմնավորումն է։ Որպես «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր եւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ՝ ես անչափ հպարտ եմ, որ մեր ընդհանուր տեսլականն օգնել է բացահայտել եւ աշխարհին ներկայացնել Միրզա Դինայիի գործունեությունը»։
Գործելով հանուն եզդի համայնքի՝ Միրզա Դինային ամբողջ կյանքը նվիրել է իրաքյան պատերազմի զոհերի փրկության, «Իսլամական պետության» կողմից վերահսկվող տարածքներից կանանց եւ երեխաների տարհանման, ինչպես նաեւ կտտանքների ու չարաշահումների ենթարկվածների աջակցության գործին։ Դինային էր, որ Գերմանիա հասցրեց Սախարովի մրցանակի ապագա դափնեկիր Լամյա Հաջի Բաշարին, որը ներկայումս մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ է, եւ ում անունով կոչվում է «Ավրորայի» կրթաթոշակներից մեկը։
2019թ. «Ավրորա» մրցանակի  դափնեկրին մեծարելու եւ երեւանյան առաջին «Ավրորա» ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել միջազգային մարդասիրական համայնքի բազմաթիվ հեղինակավոր ներկայացուցիչներ եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամներ, որոնց թվում են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, ինչպես նաեւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ լորդ Արա Դարզին։
«Ավրորա» մրցանակի նախկին դափնեկիրները ականավոր հումանիտար գործիչներ են՝ բուրունդեցի ակտիվիստ Մարգարիտ Բարանկիցեն (2016), ամերիկացի վիրաբույժ եւ միսիոներ Թոմ Քաթինան (2017) եւ ռոհինջա իրավաբան ու մարդու իրավունքների պաշտպան Չո Լա Աունը (2018)։
«Հանուն մարդկայնության զարթոնքի «Ավրորա» մրցանակի անունն ինքնին արդեն պարունակում է այս բացառիկ մրցանակի կարեւորագույն ուղերձը։ Հենց հիմա աշխարհը կարիք է զգում, որ մարդկությունը ոտքի ելնի, ինչպես դա արել է Միրզա Դինային՝ բացառիկ մի անհատ, որի անօրինակ խիզախությունն ու անձնվիրությունը մեծ պատիվ են իր ժողովրդի համար։ Ամեն ինչ ռիսկի ենթարկելով՝ նա փորձում է փրկել կանանց եւ երեխաներին, որոնք ամենից շատ են տառապում հակամարտության պայմաններում»,- նշեց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Լեյմա Գբովեն։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մեծարման է արժանացրել նաեւ 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի մյուս երկու հերոսներին` եմենցի իրավապաշտպան եւ ակտիվիստ Հուդա ալ-Սարարիին եւ Նիգերիայի Future Prowess իսլամական հիմնադրամ կազմակերպության հիմնադիր եւ տնօրեն Զանա Բուքար Մուսթաֆային,ինչպես նաեւ տրամադրել նրանց 50.000-ական ԱՄՆ դոլարի պարգեւ:
2019թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ 2019թ. հոկտեմբերի 14-ից մինչեւ 21-ը Հայաստանում անցկացվող «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում, որն աշխարհի տարբեր կողմերից իր հարկ է հավաքել աշխարհի առաջատար փորձագետների` գիտելիք, մտքեր եւ գաղափարներ փոխանակելու համար, որոնք միասին կարող են էական փոփոխություն բերել աշխարհում: Ֆորումն իր հեռահար օրակարգով եւ գործընկերների միասնական հանձնառությամբ կառաջարկի համաշխարհային մարտահրավերներին դիմագրավելու եւ տեղական զարգացում ապահովելու ուղիներ:

The fourth annual Aurora Prize for Awakening Humanity was awarded today to Mirza Dinnayi, Co-Founder and Director of Luftbrücke Irak (Air Bridge Iraq). Driven by his passion to save lives, the Yazidi activist has found a way to overcome numerous bureaucratic and logistic obstacles to help the most vulnerable members of the Yazidi community during numerous conflicts in Syria and Iraq. He was named the 2019 Aurora Laureate at the Ceremony in Yerevan that was held during the Aurora Forum. The Aurora Prize is granted by the Aurora Humanitarian Initiative on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors.
Tom Catena, Aurora Humanitarian Initiative Chair and 2017 Aurora Prize Laureate, praised the 2019 Aurora Prize Laureate Mirza Dinnayi by saying: “What makes Mirza Dinnayi an outstanding human being is the fact he couldn’t live in good conscience knowing that good people are left behind, that the innocent are suffering. Trying to help others while facing an unspeakable evil can be challenging and frustrating, but he never wavered. I am delighted to congratulate Mirza Dinnayi with being awarded with the Prize and welcome him to the Aurora family.”
As the 2019 Aurora Prize Laureate, Mirza Dinnayi will receive a $1,000,000 grant, through which he is given the opportunity to continue the cycle of giving by supporting organizations that have inspired his work. He has chosen to donate the funds to three organizations that provide medical care and rehabilitation to victims of ISIS terror:
• Air Bridge Iraq;
• SEED Foundation;
• Shai Fund.
Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Prize and Member of the Selection Committee, added: “The Aurora Humanitarian Initiative empowers those who risk everything for the sake of others and show extraordinary courage and conviction in situations of adversity, and Mirza Dinnayi is a perfect example of that. He embodies the power of compassion, of personal commitment, of a burning desire to save lives. As one of the Aurora Co-Founders and a member of the Selection Committee, I am very proud that our shared vision has helped showcase the work of Mirza Dinnayi, who now, without doubt, will be able to achieve even more.”
Working on behalf of the Yazidi community, Mirza Dinnayi has dedicated his whole life to saving the victims of the Iraq war, evacuating women and children from territories controlled by ISIS and providing those tortured and violated with rehabilitation and support. It was Dinnayi who brought to Germany the future Sakharov Prize Laureate Lamya Haji Bashar. Today, she is a renowned human rights activist and has one of Aurora’s scholarships named after her.
Leading international humanitarian figures and Aurora Prize Selection Committee members, including Nobel Laureates Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico Ernesto Zedillo and Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London and Chair of the Aurora Prize Selection Committee Lord Ara Darzi gathered in Armenia to attend the inaugural Aurora Forum and celebrate the 2019 Aurora Prize Laureate.
Previous Aurora Prize Laureates include several noted international humanitarians – Burundian activist Marguerite Barankitse (2016), American physician and missionary Dr. Tom Catena (2017) and Rohingya lawyer and human rights campaigner Kyaw Hla Aung (2018).
Nobel Prize Laureate and a member of the Aurora Prize Selection Committee Leymah Gbowee commented: “The very name of the Aurore Prize for Awakening Humanity contains the most important message of this unique award. Right now, the world feels the need for humanity to rise and for people to step up. Mirza Dinnayi, whose courage and selflessness are a credit to his people, is doing just that: taking care of women and children, who suffer the most in a conflict situation, and putting himself at risk to save others. What an outstanding humanitarian.”
The Aurora Humanitarian Initiative also honored the contributions of the other two 2019 Aurora Humanitarians who received a $50,000 grant each: Zannah Bukar Mustapha, Director and Founder of Future Prowess Islamic Foundation in Nigeria, and Huda Al-Sarari, Yemeni lawyer and activist.
The 2019 Aurora Prize Ceremony was part of the Aurora Forum, held in Armenia on October 14–21, 2019 and convening thought leaders and change-makers from across the world to share knowledge, perspective and ideas, which together can deliver practical action and change. The Forum far-reaching agenda is driven by partner institutions with a shared commitment to address global challenges and local development.