Եզդի ակտիվիստ Միրզա Դինային` «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր
Այսօր  «Ավրորա» ամենամյա մրցանակի չորրորդ դափնեկիր է ճանաչվել «Օդային կամուրջ Իրաք» (Luftbrücke Irak) կազմակերպության համահիմնադիր եւ ղեկավար Միրզա Դինային։ Մարդասիրական մղումներից դրդված՝ Միրզա Դինային, հաղթահարելով բյուրոկրատական եւ ճանապարհային բազմաթիվ խոչընդոտներ, Սիրիայում եւ Իրաքում ծավալվող բազմաթիվ հակամարտությունների ընթացքում կարողացել է օգնել եզդի համայնքի ամենախոցելի անդամներին։ Միրզա Դինային 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր է հռչակվել «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում Երեւանում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում։ «Ավրորա» մրցանակը տրվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից` ի երախտագիտություն նրանց փրկողների։
«Միրզա Դինային բացառիկ անհատականություն է, քանի որ չի խլացրել իր խղճի ձայնը՝ տեղեկանալով, որ կան անմեղ մարդիկ, որոնք բոլորի կողմից լքված են եւ ծանր տառապանքներ են կրում։ Մի կողմից՝ անպատմելի չարիքի հետ առերեսվելիս, իսկ մյուս կողմից՝ մարդկանց օգնել փորձելիս, անհատը կարող է բախվել նաեւ մեծ մարտահրավերների ու հիասթափության՝ չհաշված բազում վտանգները,  սակայն Միրզա Դինային չի ընկրկել: Մեծ ոգեւորությամբ շնորհավորում եմ նրան դափնեկիր դառնալու կապակցությամբ եւ ողջունում նրա մուտքը «Ավրորայի» ընտանիք», - նշեց 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի  դափնեկիր եւ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության նախագահ Թոմ Քաթինան։
Որպես «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Միրզա Դինային ստանալու է 1,000,000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ, որով նա հնարավորություն կունենա շարունակելու մարդասիրության շղթան՝ աջակցություն ցուցաբերելով ժամանակին իրեն ոգեշնչած կազմակերպություններին։ Նա ընտրել է երեք կազմակերպություն, որոնք բժշկական օգնություն եւ վերականգնողական ծառայություններ են տրամադրում «Իսլամական պետության» կողմից ահաբեկչությունից տուժածներին։ Այդ կազմակերպություններն են.
• «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» կազմակերպություն («Օդային կամուրջ Իրաք»)
• «ՍԻԴ» հիմանդրամ (SEED Foundation)
• «Շայ» հիմնադրամ (Shai Fund)
Խոսելով դափնեկրի մասին` «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ Վարդան Գրեգորյանն ասաց. «Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնությունն աջակցում է նրանց, ովքեր հանուն ուրիշների վտանգի են ենթարկում ամեն ինչ եւ բացառիկ խիզախություն ցուցաբերում օրհասական իրավիճակում։ Միրզա Դինային դրա կատարյալ օրինակն է։ Նա կարեկցանքի, անձնական նվիրումի, անպաշտպանին պաշտպանելու ցանկության մարմնավորումն է։ Որպես «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր եւ Ընտրող հանձնաժողովի անդամ՝ ես անչափ հպարտ եմ, որ մեր ընդհանուր տեսլականն օգնել է բացահայտել եւ աշխարհին ներկայացնել Միրզա Դինայիի գործունեությունը»։
Գործելով հանուն եզդի համայնքի՝ Միրզա Դինային ամբողջ կյանքը նվիրել է իրաքյան պատերազմի զոհերի փրկության, «Իսլամական պետության» կողմից վերահսկվող տարածքներից կանանց եւ երեխաների տարհանման, ինչպես նաեւ կտտանքների ու չարաշահումների ենթարկվածների աջակցության գործին։ Դինային էր, որ Գերմանիա հասցրեց Սախարովի մրցանակի ապագա դափնեկիր Լամյա Հաջի Բաշարին, որը ներկայումս մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ է, եւ ում անունով կոչվում է «Ավրորայի» կրթաթոշակներից մեկը։
2019թ. «Ավրորա» մրցանակի  դափնեկրին մեծարելու եւ երեւանյան առաջին «Ավրորա» ֆորումին մասնակցելու նպատակով Հայաստան են ժամանել միջազգային մարդասիրական համայնքի բազմաթիվ հեղինակավոր ներկայացուցիչներ եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամներ, որոնց թվում են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Շիրին Էբադին եւ Լեյմա Գբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի պատվավոր նախագահ Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, ինչպես նաեւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ լորդ Արա Դարզին։
«Ավրորա» մրցանակի նախկին դափնեկիրները ականավոր հումանիտար գործիչներ են՝ բուրունդեցի ակտիվիստ Մարգարիտ Բարանկիցեն (2016), ամերիկացի վիրաբույժ եւ միսիոներ Թոմ Քաթինան (2017) եւ ռոհինջա իրավաբան ու մարդու իրավունքների պաշտպան Չո Լա Աունը (2018)։
«Հանուն մարդկայնության զարթոնքի «Ավրորա» մրցանակի անունն ինքնին արդեն պարունակում է այս բացառիկ մրցանակի կարեւորագույն ուղերձը։ Հենց հիմա աշխարհը կարիք է զգում, որ մարդկությունը ոտքի ելնի, ինչպես դա արել է Միրզա Դինային՝ բացառիկ մի անհատ, որի անօրինակ խիզախությունն ու անձնվիրությունը մեծ պատիվ են իր ժողովրդի համար։ Ամեն ինչ ռիսկի ենթարկելով՝ նա փորձում է փրկել կանանց եւ երեխաներին, որոնք ամենից շատ են տառապում հակամարտության պայմաններում»,- նշեց «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Լեյմա Գբովեն։
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մեծարման է արժանացրել նաեւ 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի մյուս երկու հերոսներին` եմենցի իրավապաշտպան եւ ակտիվիստ Հուդա ալ-Սարարիին եւ Նիգերիայի Future Prowess իսլամական հիմնադրամ կազմակերպության հիմնադիր եւ տնօրեն Զանա Բուքար Մուսթաֆային,ինչպես նաեւ տրամադրել նրանց 50.000-ական ԱՄՆ դոլարի պարգեւ:
2019թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ 2019թ. հոկտեմբերի 14-ից մինչեւ 21-ը Հայաստանում անցկացվող «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում, որն աշխարհի տարբեր կողմերից իր հարկ է հավաքել աշխարհի առաջատար փորձագետների` գիտելիք, մտքեր եւ գաղափարներ փոխանակելու համար, որոնք միասին կարող են էական փոփոխություն բերել աշխարհում: Ֆորումն իր հեռահար օրակարգով եւ գործընկերների միասնական հանձնառությամբ կառաջարկի համաշխարհային մարտահրավերներին դիմագրավելու եւ տեղական զարգացում ապահովելու ուղիներ:

Лауреатом премии "Аврора" - 2019 стал Мирза Динай
Четвертая ежегодная премия "Аврора" была вручена сегодня Мирзе Диннайи, соучредителю и директору организации Luftbrücke Irak ("Воздушный мост в Ирак"), сообщает Аuroraprize.com. В своем неугасаемом стремлении спасать жизни людей защитник прав езидов нашел способ преодолеть многочисленные бюрократические и логистические преграды, чтобы помочь наиболее уязвимым представителям сообщества езидов, пострадавшим во время многочисленных конфликтов в Сирии и Ираке. Он был назван лауреатом премии "Аврора" – 2019 на церемонии в Ереване, прошедшей в рамках Форума "Аврора". Премия присуждается Гуманитарной инициативой "Аврора" от лица всех выживших во время Геноцида армян и в знак благодарности их спасителям.
Том Катена, лауреат премии "Аврора" 2017 года и председатель Гуманитарной инициативы "Аврора", высоко оценил деятельность обладателя премии 2019 года: "Мирза Диннайи – выдающийся человек. Он не мог спокойно жить, понимая, что хорошие люди оказываются брошены на произвол судьбы, что невинные страдают. Попытки оказать помощь другим перед угрозой зла часто наталкиваются на трудности и вызывают отчаяние, но он не сдался. Я счастлив, что могу поздравить Мирзу Диннайи с присуждением ему премии и присоединением к семье “Авроры”".
Как лауреат премии "Аврора" – 2019 Мирза Диннайи получит грант в 1 млн долларов, который позволит ему продолжить эстафету добра, поддержав организации, ставшие вдохновением для его работы. Он решил пожертвовать деньги трем организациям, обеспечивающим медицинскую помощь и реабилитацию жертвам террора ИГИЛ:
• Air Bridge Iraq;
• SEED Foundation;
• Shai Fund.
Вартан Грегорян, один из соучредителей премии "Аврора" и член Отборочной комиссии, подчеркнул: "Гуманитарная инициатива "Аврора" поощряет тех, кто рискует всем ради других, проявляя невероятное мужество и решимость вопреки враждебным обстоятельствам, и Мирза Диннайи служит тому примером. Он воплощает в себе силу сострадания, личного участия и жгучего желания спасать жизни. Как один из соучредителей "Авроры" и член Отборочной комиссии, я очень горд, что наше общее видение помогло привлечь внимание общественности к деятельности Мирзы Диннайи, который теперь, несомненно, сможет добиться еще большего успеха".
Поддерживая сообщество езидов, Мирза Диннайи посвятил всю свою жизнь спасению жертв войны в Ираке, эвакуируя женщин и детей с территорий, находившихся под контролем ИГИЛ, и обеспечивая реабилитацию и поддержку тем, кто пережил пытки и насилие. Именно Диннайи привез в Германию будущего лауреата премии Сахарова Ламию Аджи Башар. Сегодня она стала знаменитой правозащитницей, а в ее честь названа одна из стипендий "Авроры".
Ведущие фигуры международного правозащитного сообщества и члены Отборочной комиссии премии "Аврора", в том числе лауреаты Нобелевской премии Ширин Эбади и Лейма Гбови; бывший президент Ирландии Мэри Робинсон, бывший министр иностранных дел Австралии и Почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо и директор Института глобальных инноваций в здравоохранении Имперского колледжа, председатель Отборочной комиссии премии "Аврора" в Лондоне лорд Ара Дарзи приехали в Армению, чтобы принять участие в Форуме "Аврора" и воздать должное лауреату премии "Аврора" – 2019.
В предыдущие годы лауреатами премии "Аврора" становились всемирно известные борцы за права человека: активистка из Бурунди Маргерит Баранкитс (2016 год), американский врач и миссионер доктор Том Катена (2017 год), адвокат и защитник прав рохинджа Чжо Ла Аун (2018 год).
Лауреат Нобелевской премии и член Отборочной комиссии премии "Аврора" Лейма Гбови отметила: "Само название премии "Аврора" отражает важнейшую идею этой уникальной награды. Сейчас мир испытывает потребность в пробуждении человечности, в том, чтобы люди выступали в защиту друг друга. Мирза Диннайи, чье мужество и самоотверженность делают честь его народу, добивается именно этого: он заботится о женщинах и детях, больше всего страдающих в результате конфликтов, он подвергает себя риску ради спасения других. Он выдающийся защитник человечности".
Гуманитарной инициативой "Аврора" также был отмечен вклад, сделанный двумя другими правозащитниками: Занной Букаром Мустафой, директором и основателем фонда Future Prowess Islamic Foundation в Нигерии и йеменским адвокатом и правозащитницей Худой аль-Сарари. Каждый из них получил грант в размере 50 000 долларов.
Церемония вручения премии "Аврора" – 2019 состоялась в рамках проходящего в Армении с 14 по 21 октября 2019 года Форума "Аврора", на котором идейные вдохновители и проводники перемен со всего мира собрались для обмена мнениями, знаниями и опытом и последующей разработки конкретных шагов для реализации изменений на практике. Повестку форума определило намерение партнеров-организаторов найти решения глобальных проблем и способствовать местному развитию.