Եվրամիությունը երբեք չի համաձայնի «կոշտ» Brexit-ին. Տուսկ
ԵՄ-ն երբեք չի ընդունի ԵՄ-ից առանց համաձայնագրի Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը, հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը, փոխանցում է Интерфакс-ը:
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք ցանկացած սցենարի: Բայց մի բան պետք է հասկանալի լինի. ինչպես ես շաբաթ օրն ասացի (Մեծ Բրիտանիայի) վարչապետ Ջոնսոնին, «կոշտ» Brexit-ը երբեք չի լինի մեր որոշումը»,- ասվում է Եվրախորհրդարանին ուղղված Տուսկի հայտարարության մեջ:
Փաստաթղթում նշվում է, որ այժմ Տուսկը ԵՄ ղեկավարների հետ կոնսուլտացիաներ է վարում Լոնդոնի խնդրանքով Brexit-ը հետաձգելու շուրջ: Այդ հարցի վերաբերյալ ԵՄ-ի որոշումն սպասվում է «առաջիկա օրերին»:

Туск: ЕС никогда не согласится с "жестким" Brexit
Председатель Европейского совета Дональд Туск заявил, что ЕС никогда не примет выход Великобритании из ЕС без соглашения, сообщает Интерфакс.
"Мы должны быть готовы к любому сценарию. Но одно должно быть понятно: как я сказал премьер-министру (Великобритании - ИФ) Джонсону в субботу, "жесткий" Brexit никогда не будет нашим решением", - говорится в заявлении Туска Европарламенту, опубликованном во вторник.
В документе отмечается, что сейчас Туск ведет консультации с лидерами ЕС по запросу Лондона об отсрочке Brexit. Решение ЕС по этому вопросу ожидается "в ближайшие дни".