Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեի հետ
Աշխատանքային այցով Տոկիոյում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հանդիպել է Ճապոնիայի վարչապետ Շինձո Աբեի հետ։
Ճապոնիայի վարչապետը ողջունել է նախագահ Սարգսյանի մասնակցությունը կայսր Նարուհիթոյի գահակալության արարողությանը և Հայաստանի Հանրապետության նախագահի պաշտոնում նրա առաջին այցը Ճապոնիա։ Նա ասել է, որ Հայաստանը Ճապոնիայի համար կարևոր գործընկեր է, և իրենք հետաքրքրված են համագործակցության զարգացմամբ։ «Հայաստանն ունի հարուստ պատմություն, մշակույթ, ավանդույթներ: Հիմք ընդունելով դրանք՝ դուք կենտրոնանում եք նոր տեխնոլոգիաների ու նորարարությունների վրա՝ նայելով ապագային»,- նշել է վարչապետ Աբեն:
Շնորհակալություն հայտնելով կայսեր գահակալության պատմական իրադարձությանը մասնակից լինելու հրավերի համար՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է. «Թեև մենք աշխարհագրորեն միմյանցից բավական հեռու ենք, սակայն մոտ ենք մեր արժեքներով, մեր մշակույթով ու պատմությամբ։ Երկուսս էլ հնագույն ժողովուրդներ ենք, որոնք տարբեր առումներով ունեն շատ նմանություններ։ Մենք պետք է նայենք առաջ: Ապագան ենթադրում է համագործակցություն: Հավատացած եմ, որ կարող ենք միասին շատ բան անել»: Նա փոխգործակցության համար հեռանկարային է համարել նորարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արհեստական բանականության, մաթեմատիկական մոդելավորման, մեծ հոսքերի տեղեկատվության կառավարման ոլորտները։
Այս համատեքստում նա ներկայացրել է նախագահական նախաձեռնություններից մեկը՝ Հայաստանում տեխնոլոգիաների ու գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) ծրագիրը, որը, ի թիվս այլ բաղադրիչների, նպատակ ունի տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում միջազգային խոշոր տեխնոլոգիական ընկերություններին բերել Հայաստան՝ մեր երկիրը դարձնելով արհեստական բանականության և մաթեմատիկական մոդելավորման ոլորտում առաջատար կենտրոններից մեկը: «Ուրախ կլինենք այս ծրագրի շրջանակում ճապոնական ընկերություններին ևս տեսնել մեր երկրում»,- ընդգծել է նախագահը:
Նշելով, որ 1988թ. ավերիչ երկրաշարժից հետո Ճապոնիան առաջիններից մեկն էր, որ օգնության ձեռք մեկնեց Հայաստանին՝ նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել է. «Հայաստանը բարձր է գնահատում արտակարգ իրավիճակների կառավարման և բնական աղետների դեմ պայքարի, տարերային աղետների կանխարգելման գործում ճապոնական օժանդակությունը մեր երկրին»: Նա կարևորել է նաև միջուկային անվտանգության ու կարգավորումների, այդ թվում՝ միջուկային թափոնների կառավարման ու երկրաշարժերի կանխատեսելիության ոլորտներում համագործակցության ընդլայնումը:
Նշելով, որ երկու երկրները ստորագրել են ներդրումների ազատականացման, խրախուսման և պաշտպանության մասին համաձայնագիրը, որը գործուն հնարավորություններ է ստեղծում՝ նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը, լինելով ԵԱՏՄ անդամ և ունենալով կայացած բանկային համակարգ, կարող է դիտարկվել որպես առևտրային հարթակ։ Նա համագործակցության առումով հեռանկարային է համարել նաև սննդի անվտանգության ոլորտը։
Ճապոնիայի վարչապետն ասել է, որ երկու երկրները միմյանց ավելի լավ ճանաչելու, միմյանց հնարավորությունները բացահայտելու կարիք ունեն։ Նա կարևորել է ճապոնական ընկերություններին Հայաստանի հետ համագործակցության ներուժի և հնարավորությունների մասին տեղեկացնելը:
«Կարևոր է իրազեկել ընկերություններին այն մեծ ներուժի մասին, որ Հայաստանն ունի, ինչպես նաև տեղյակ պահել, որ Դուք՝ որպես նախագահ, մեծապես կենտրոնացած եք նման կարևոր ոլորտների զարգացման վրա»,-նշել է վարչապետ Աբեն:
Այդ նպատակով նա կարևոր է համարել համատեղ բիզնես ֆորումի անցկացումը։
Հայաստանի նախագահն իր և կառավարության անունից Ճապոնիայի վարչապետին հրավիրել է այցելել Հայաստան։ «Ուրախ կլինենք Ձեզ հյուրընկալել մեր երկրում»,-ընդգծել է նախագահ Սարգսյանը։

Армен Саркисян встретился с премьером Японии Синдзо Абэ
Находящийся в Токио с рабочим визитом Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня встретился с Премьер-министром Японии Синдзо Абэ.
Премьер-министр Японии приветствовал участие Президента Саркисяна в церемонии интронизации Императора Нарухито и его первый визит в Японию в должности Президента Республики Армения. Он сказал, что Армения для Японии является важным партнёром, и они заинтересованы в развитии сотрудничества. "Армения обладает богатой историей, культурой, традициями. Основываясь на этом, вы сосредотачиваетесь на новых технологиях и инновациях, глядя в будущее", - отметил Премьер-министр Абэ.
Выразив благодарность за приглашение быть участником исторического события интронизации Императора, Президент Саркисян сказал: "Хотя мы географически находимся довольно далеко друг от друга, однако мы близки своими ценностями, своей культурой и историей. Мы оба - древнейшие народы, которые в разных аспектах многим схожи друг с другом. Мы должны смотреть вперёд. Будущее предполагает сотрудничество. Уверен, что мы можем вместе сделать многое". Он счёл перспективными с точки зрения сотрудничества сферы инноваций, информационных технологий, искусственного интеллекта, математического моделирования, управления большими потоками информации.
В этом контексте он представил одну из направленных на развитие в Армении технологий и науки Президентских инициатив - ATOM (Advanced Tomorrow), которая, наряду с другими компонентами, имеет целью привести в Армению крупные международные компании, работающие в сфере информационных и высоких технологий, превратив нашу страну в один из передовых центров по разработкам в областях искусственного интеллекта и математического моделирования. "Будем рады в рамках этой программы видеть японские компании в нашей стране", - подчеркнул Президент.
Отметив, что после разрушительного землетрясения 1988 года Япония была одной из первых, кто протянул руку помощи Армении, Президент Саркисян в частности, сказал: "Армения высоко ценит японскую помощь нашей стране в управлении чрезвычайными ситуациями и борьбе с природными катастрофами, в деле предотвращения стихийных бедствий"Он также подчеркнул важность расширения сотрудничества в сферах ядерной безопасности и регулирования, в том числе, в вопросах управления ядерными отходами и предсказания землетрясений.
Отметив, что две страны подписали соглашение о либерализации, поощрении и защите инвестиций, которое создаёт действенные возможности, Президент Саркисян сказал, что Армения, являясь членом ЕАЭС и имея состоявшуюся банковскую систему, может рассматриваться как торговая площадка. Он счёл перспективными в плане сотрудничества также сферу пищевой безопасности.
Премьер-министр Японии сказал, что две страны нуждаются в том, чтобы лучше узнать друг друга и быть осведомлёнными о взаимных возможностях. Он подчеркнул, что важно информировать японские компании о потенциале сотрудничества с Арменией и связанных с этим возможностях.
"Важно, чтобы компании знали о том большом потенциале, который имеет Армения, а также нужно держать их в курсе, что Вы, как Президент в большой степени сосредоточены на развитии таких важных отраслей", - отметил Премьер-министр Абэ. С этой целью он счёл важным проведение совместного бизнес форума.
Президент Армении от своего имени и от имени правительства пригласил Премьер-министра Японии посетить Армению. "Будем рады принять Вас в нашей стране", - подчеркнул Президент Саркисян.