Պուտինն ու Մակրոնը քննարկել են ռուս-թուրքական բանակցությունները
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել ֆրանսիացի գործընկեր Էմանուել Մակրոնի հետ և տեղեկացրել ռուս-թուրքական բանակցությունների մասին: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` հղում կատարելով Կրեմլի մամլո ծառայությանը:
Մակրոնը դրական է գնահատել ձեռք բերված պայմանավորվածությունները: «Ընդհանուր առմամբ, Սոչիում կնքված հուշագրում ներկայացված միջոցները լավ հիմք են հանդիսանում անդրեփրատյան շրջանում իրավիճակի կայունացման համար և կնպաստեն սիրիական ճգնաժամի կարգավորմանը»,- նշվում է Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:
Կողմերը հույս են հայտնել նաև, որ Սահմանադրական հանձնաժողովի առաջին նիստը, որը նախատեսված է անցկացնել հոկտեմբերի 30-ին Ժնևում, կառուցողական և արդյունավետ կլինի:
Պետությունների ղեկավարները քննարկել են նաև երկկողմ օրակարգի մի շարք հարցեր և պայմանավորվել են շարունակել շփումները:

Путин и Макрон обсудили российско-турецкие переговоры
Президент России Владимир Путин поговорил по телефону с французским коллегой Эммануэлем Макроном и проинформировал его о российско-турецких переговорах. Об этом сообщает РИА Новости, ссылаясь на пресс-релиз Кремля.
Макрон положительно оценил достигнутые договоренности. "По общему мнению, предусмотренные сочинским меморандумом меры являются хорошей основой для стабилизации в Заевфратье и будут содействовать урегулированию сирийского кризиса в целом", - говорится в сообщении.
Стороны также выразили надежду на то, что первое заседание Конституционного комитета, запланированное на 30 октября в Женеве, пройдет конструктивно и будет результативным.
Кроме того, Путин рассказал Макрону об итогах форума "Россия — Африка". Главы государств также обсудили некоторые вопросы двусторонней повестки дня и условились о продолжении контактов.