Վարչապետն ընդունել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով ՌԴ պաշտպանության նախարարին՝ Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունները և նշել, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարության միջև հաճախակի հանդիպումները, տարբեր ոլորտներում շարունակաբար խորացող փոխգործակցությունը վկայում են հայ-ռուսական գործընկերության դինամիկ զարգացման մասին: Ընդգծելով, որ պաշտպանության ոլորտում հայ-ռուսական գործակցությունը նպաստում է տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը՝ ՀՀ վարչապետը գոհունակություն է հայտնել երկու երկրների միջև ռազմական, ռազմատեխնիկական համագործակցության ընթացքից և նշել, որ ՌԴ պաշտպանության նախարարի այցը կնպաստի դրա հետագա ընդլայնմանը:
ՌԴ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ պաշտպանության ոլորտում հայ-ռուսական դաշնակցային համագործակցությունն ակտիվ և արդյունավետ զարգանում է: Սերգեյ Շոյգուն գոհունակություն է հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության հետ փոխգործակցությունից և դրա հետագա զարգացման համատեքստում կարևորել այսօր ՀՀ և ՌԴ պաշտպանության նախարարությունների համագործակցության 2020 թ. ծրագրի ստորագրումը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Սերգեյ Շոյգուն մտքեր են փոխանակել հայ-ռուսական ռազմավարական հարաբերությունների զարգացման, ռազմատեխնիկական ոլորտում փոխգործակցության հետագա խորացման, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանը վերաբերող հարցերի, ինչպես նաև Սիրիայում ստեղծված իրավիճակին, այդ թվում՝ իրականացվող մարդասիրական հայկական առաքելության շուրջ:
ՀՀ վարչապետը և ՌԴ պաշտպանության նախարարն անդրադարձել են նաև 1945թ. Հայրենական մեծ պատերազմում խորհրդային ժողովրդի հաղթանակի 75-ամյակի կապակցությամբ համատեղ անելիքներին:

Премьер-министр Армении принял министра обороны РФ
Премьер-министр Никол Пашинян принял сегодня делегацию во главе с министром обороны России генералом армии Сергеем Шойгу.
Приветствуя министра обороны России, Никол Пашинян высоко оценил армяно-российские стратегические отношения и отметил, что частые встречи между руководством Армении и России и последовательно углубляющееся сотрудничество в различных сферах свидетельствуют о динамичном развитии армяно-российского партнерства. Подчеркнув, что армяно-российское сотрудничество в сфере обороны способствует укреплению стабильности и безопасности в регионе, премьер-министр Армении выразил удовлетворение процессом военного, военно-технического сотрудничества между двумя странами и отметил, что визит министра обороны РФ будет способствовать его дальнейшему расширению.
Министр обороны РФ поблагодарил за теплый прием и отметил, что армяно-российское сотрудничество в области обороны активно и эффективно развивается. Сергей Шойгу выразил удовлетворение взаимодействием с министерством обороны Республики Армения и в контексте его дальнейшего развития подчеркнул важность подписанного сегодня Плана сотрудничества между министерствами обороны Республики Армения и Российской Федерации на 2020 год.
Никол Пашинян и Сергей Шойгу обменялись мнениями о развитии армяно-российских стратегических отношений, дальнейшем углублении сотрудничества в военно-технической сфере, вопросах региональной и международной безопасности, а также ситуации в Сирии, в том числе в связи с гуманитарной миссией Армении.
Премьер-министр Республики Армения и министр обороны РФ также коснулись совместных мероприятий по случаю 75-й годовщины Победы советского народа в Великой Отечественной войне.