ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը հոկտեմբերի 29-ին տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում ընդունեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը, փոխանցում է News.am։
405 կոնգրեսականներ կողմ են քվեարկել բանաձևի ընդունմանը, դեմ են եղել 11-ը։
«ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատը քվեարկեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին բանաձևի օգտին։ Սա պատմական իրադարձություն է մեր հանրության համար»,- Twitter-ի իր էջում գրել է Հայ դատի հանձնախմբի արևմտյան թևը։
Նշենք, որ բանաձևը, որի հեղինակներն են Ադամ Շիֆը և Հուս Բիլիրակիսը, ներկայացվել էր այս տարվա ապրիլին և ուղղված է 1915թ․ Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունից հրաժարվելու մերժմանը, ԱՄՆ կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը և հիշատակմանը, ցեղասպանության մասին իրազեկվածության կարևորությանը՝ հետագայում նման հանցանքների կանխման առումով։

Палата представителей США приняла резолюцию о признании Геноцида армян
Палата представителей США приняла резолюцию о признании Геноцида армян во время голосования 29 октября, передает News.am.
В результате голосования, 405 конгрессмена поддержали резолюцию, против высказались 11 законодателей.
"Палата представителей США проголосовала за принятие резолюции о признании Геноцида армян. Это исторический день для нашего сообщества!" - отмечает западное крыло Армянского национального комитета Америки в своем Twitter.
Отметим, что резолюция, авторами которого являются Адам Шифф и Гус Билиракис, была представлена в апреле этого года и направлена на отрицание отказа Геноцида армян Османской империей в 1915 г., признание и упоминание правительством США Геноцида армян, важность повышения осведомленности о Геноциде армян в плане предотвращения подобных преступлений в дальнейшем