Վարչապետն ընդունել է «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի մասնակիցներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի մասնակիցներ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանին, լատվիացի կոմպոզիտոր Գեորգս Պելեցիսին, գերմանացի ջութակահար Գիդոն Կրեմերին, չինացի ջութակահար Նինգ Ֆենգին, ջութակահար Շուշան Սիրանոսյանին, լատվիացի թավջութակահար Գիեդրե Դիրվանաուսկայտեին, իտալացի թավջութակահար Մարիո Բրունելոյին, ֆրանսիացի դաշնակահար Ռեմի Ժընիեին, փառատոնի համակազմակերպիչներ` Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանին և Եվրոպայի աջակցության մշակութային հիմնադրամի նախագահ Կոնստանտին Իշխանովին:
Դիմելով փառատոնի մասնակիցներին՝ վարչապետ Փաշինյանը նշել է. «Ուրախ եմ ողջունել ձեզ բոլորիդ Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանում: Մենք կարևորում ենք մեր երկրում «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի անցկացումը: Ինձ համար, մեր կառավարության համար մշակույթը քաղաքացիների հարաբերությունների որակական մակարդակի բարձրացման, ինչպես նաև կրթական կարևոր գործառույթ ունի: Նախորդ տարի Հայաստանում տեղի ունեցած հեղափոխությունը նաև կարևոր մշակութային բովանդակություն ուներ, և մեր կառավարության առաջնահերթություններից է մեր քաղաքացիներին մշակույթին ավելի հաղորդակից դարձնելը, մշակույթին մոտեցնելը»:
Փառատոնի համակազմակերպիչ, դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ այս բացառիկ փառատոնը միավորել է ժամանակակից մեծանուն կոմպոզիտորներին: Այն անցկացվելու է նոյեմբերի 1-9-ը, և համերգներից յուրաքանչյուրը նվիրվելու է մասնակից կոմպոզիտորներից մեկին, ներկայացվելու են նրանց ստեղծագործությունները։ Համերգները կայանալու են դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանի, Էդուարդ Թոփչյանի, Կառլ Ջենկինսի և Քշիշտոֆ Պենդերեցկու ղեկավարությամբ։
Վարչապետը և «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի մասնակիցները մտքեր են փոխանակել մշակույթի, դասական երաժշտության, արվեստի այլ ճյուղերի քարոզման ու տարածման, մշակույթի կրթական բաղադրիչի զարգացման, մշակութային հաստատությունների գործունեության շուրջ: Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է կառավարության կողմից այս ուղղություններով ընթացիկ ծրագրերը և նախատեսվող միջոցառումները՝ ևս մեկ անգամ ընդգծելով պետության կողմից ոլորտին տրվող կարևորությունը: Փառատոնի մասնակիցները ողջունելի և կարևոր են համարել ՀՀ կառավարության՝ մշակութային կյանքի ակտիվացմանը միտված նախաձեռնությունները և հրավիրել վարչապետին մասնակցելու «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի համերգներին:
Վարչապետ Փաշինյանը հաջող ընթացք է մաղթել «Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնին, շնորհակալություն հայտնել հրավերի համար և նշել, որ սիրով ներկա կգտնվի փառատոնի համերգներից մեկին:
«Ժամանակակից դասականներ» կոմպոզիտորական փառատոնի կազմակերպիչներն են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Եվրոպայի աջակցության մշակութային հիմնադրամը։ Փառատոնն անցկացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։

Премьер Армении принял участников композиторского фестиваля “Современные классики”
Премьер-министр Никол Пашинян принял участников композиторского фестиваля "Современные классики" композитора Тиграна Мансуряна, латвийского композитора Георгса Пелециса, немецкого скрипача Гидона Кремера, китайского скрипача Нинг Фенга, скрипачку Шушан Сираносян, латвийскую виолончелистку Гиедре Дирванаускайте, итальянского виолончелиста Марио Брунелло, французского пианиста Реми Женье, соорганизаторов фестиваля - художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении Сергея Смбатяна и президента Европейского фонда поддержки культуры Константина Ишханова.
Обращаясь к участникам фестиваля, премьер-министр Пашинян отметил: "Я рад приветствовать всех вас в столице Армении. Мы придаем большое значение проведению композиторского фестиваля "Современные классики" в нашей стране. Для меня, для нашего правительства, культура выполняет важную функцию в повышении качества отношений между гражданами, а также в образовании. Революция в Армении в прошлом году также имела важное культурное содержание, и один из приоритетов нашего правительства - приобщить наших граждан к культуре, приблизить их к культуре".
Соорганизатор фестиваля, дирижер Сергей Смбатян, выразив благодарность за прием, отметил, что этот уникальный фестиваль объединил великих современных композиторов. Фестиваль состоится 1-9 ноября, и каждый из концертов будет посвящен одному из участвующих в нем композиторов, будут представлены их произведения. Концерты пройдут под управлением дирижеров Сергея Смбатяна, Эдуарда Топчяна, Карла Дженкинса и Кшиштофа Пендерецкого.
Премьер-министр и участники композиторского фестиваля "Современные классики" обменялись мнениями о пропаганде и распространении культуры, классической музыки, других отраслей искусства, развитии образовательной составляющей культуры, деятельности культурных учреждений. Никол Пашинян представил текущие программы правительства в этих областях, еще раз подчеркнув важное значение, которое придается государством этой области. Участники фестиваля приветствовали и подчеркнули важность инициатив правительства Армении, направленных на активизацию культурной жизни, и пригласили премьер-министра посетить концерты в рамках фестиваля "Современные классики".
Премьер-министр Пашинян пожелал успехов фестивалю, поблагодарил за приглашение и отметил, что будет рад присутствовать на одном из концертов фестиваля.
Организаторы композиторского фестиваля "Современные классики" - Государственный симфонический оркестр Армении и Европейский фонд поддержки культуры. Фестиваль организован при поддержке министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.