Հայաստանի վրա հարձակման դեպքում կգործադրվի ՀԱՊԿ-ի մեխանիզմը. Կոնստանտին Զատուլին
Հայաստանի Հանրապետության վրա հարձակման դեպքում կգործադրվի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության մեխանիզմը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին նոյեմբերի 5-ին Երևանում ՀԱՊԿ խորհրդի նիստի ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասել է ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր, ԱՊՀ հարցերի, եվրասիական ինտեգրման և հայրենակիցների հետ կապերի հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը, պատասխանելով Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինուժի կողմից կրակոցների վերաբերյալ հարցին:
«Եթե ՀԱՊԿ անդամ Հայաստանն անհրաժեշտություն տեսնի այդ հարցը դնել ՀԱՊԿ մյուս անդամների առջև, նա դրա իրավունքն ունի, բայց ես չեմ լսել, որ Հայաստանն այդ հարցը բարձրացնի: Հայաստանն այդ թեմայով ՀԱՊԿ-ին չի դիմել: Գուցե այս պահին նրանք կարծում են, որ այն, ինչ տեղի է ունեցել այդ շրջանում, բավարար հիմք չէ այդպես լուրջ արձագանքելու համար: Ինչ վերաբերում է պարտավորություններին, Ռուսաստանը Հայաստանին դիտարկում է որպես դաշնակից, նրա վրա հարձակման դեպքում կգործադրվի ՀԱՊԿ-ի մեխանիզմը: Ուշադրություն դարձրեք, որ Հայաստանի տարածքում է մեր 102-րդ ռազմաբազան, դա հենց այնպես չէ այստեղ»,- ասել է Զատուլինը:

В случае нападения на Армению будет задействован механизм ОДКБ: Константин Затулин
В случае нападения на Армению будет задействован механизм Организации договора о коллективной безопасности.
Как передает ''Арменпресс'', об этом после заседания Совета ОДКБ в Ереване 5 ноября в беседе с журналистами сказал депутат Госдумы РФ, первый заместитель председателя комиссии по вопросам СНГ, евразийской интеграции и связям с соотечественниками Константин Затулин, отвечая на вопрос о выстрелах со стороны ВС Азербайджана в направлении приграничных населенных пунктов Армении.
''Если член ОДКБ Армения сочтет необходимым поставить этот вопрос перед другими членами ОДКБ, он имеет на это право, но я не слышал, чтобы Армения поднимала этот вопрос. Армения не обращалась к ОДКБ по этому вопросу. Возможно, на данный момент считают, что то, что произошло в этот период, не является достаточным основанием для того, чтобы так серьезно  реагировать на это. Что касается обязательств, то Россия рассматривает Армению в качестве союзника, в случае нападения на нее будет задействован механизм ОДКБ. Обратите внимание, что на территории Армении находится 102-я военная база, это не просто так'', - сказал Затулин.