Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է Փարիզ
Օդանավակայանում նրան դիմավորել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը և Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 11-12-ը աշխատանքային այցով կգտնվի Ֆրանսիայի Հանրապետությունում, որտեղ մասնակցելու է Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսին։
Այցի առաջին օրը Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Ֆրանսիայի նախագահի անունից ի պատիվ Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի մասնակից պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների տրվող պաշտոնական ընդունելությանը։
Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ վարչապետը կմասնակցի Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի բացմանը և միջոցառման շրջանակում նախատեսվող թեմատիկ քննարկմանը, որի ընթացքում հանդես կգա ելույթով։ Նախատեսվում է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Փարիզի խաղաղության համաժողովի գրադարանին խորհրդանշական նվերի հանձնում։
Փարիզ այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը կայցելի նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գրասենյակ և հանդիպում կունենա ՖՄԿ Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։
Նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի և նրա տիկնոջ այցը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան, և նրանց մասնակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին։ Կոնֆերանսի թեմատիկ քննարկման շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը հանդես կգա ելույթով։ ՀՀ վարչապետը նաև հանդիպում կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի հետ և հարցազրույց կտա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամուլի ծառայությանը։
Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը և նրա տիկինը հանդիպում կունենան Ֆրանսիայի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների հետ։ Ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի կտրվի պաշտոնական ընդունելություն, որի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի ելույթը։

Делегация во главе с Николом Пашиняном прибыла в Париж
Делегация во главе с премьер-министром Николом Пашиняном прибыла в Париж. Об этом сообщает корреспондент Новости Армении - NEWS.am.
В аэропорту Пашиняна встретили посол Армении Асмик Толмачян и постпред Армении в ЮНЕСКО, посол Кристиан Тер-Степанян.
Никол Пашинян и его супруга Анна Акопян 11-12 ноября отбудут с рабочим визитом во Францию с целью участия во Втором Парижском форуме мира и 40-ой сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.
В первый день своего визита Никол Пашинян примет участие в официальном приеме от имени президента, организованном в честь глав государств и правительств, принимающих участие во Втором Парижском форуме мира.
12 ноября премьер-министр Армении примет участие в открытии Второго Парижского форума и тематическом обсуждении в рамках мероприятия, в ходе которого состоится его выступление. Предусматривается также вручение премьером Пашиняном символичного подарка библиотеке  Парижского форума мира.
В рамках парижского визита премьер Армении также посетит офис международной организации Франкофонии и встретится с генеральным секретарем Франкофонии Луиз Мушикивабо.
Предусматривается визит премьер-министра Армении и его супруги в центральный офис ЮНЕСКО и их участие в работах 40-ой сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО. В рамках тематического обсуждения конференции состоится выступление Пашиняна. Премьер Армении встретится также с генеральным директором ЮНЕСКО Одри Азулай и даст интервью пресс-службе ЮНЕСКО.
В рамках визита премьер-министр Армении и его  супруга встретятся с руководителями духовных и светских структур армянской общины Франции.  В честь Никола Пашиняна и Анны Акопян будет дан официальный прием, в рамках которого состоится выступление армянского премьера.