Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած պատվիրակությունը ժամանել է Փարիզ
Օդանավակայանում նրան դիմավորել են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը և Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը նոյեմբերի 11-12-ը աշխատանքային այցով կգտնվի Ֆրանսիայի Հանրապետությունում, որտեղ մասնակցելու է Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովին և ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսին։
Այցի առաջին օրը Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի Ֆրանսիայի նախագահի անունից ի պատիվ Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի մասնակից պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների տրվող պաշտոնական ընդունելությանը։
Նոյեմբերի 12-ին ՀՀ վարչապետը կմասնակցի Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի բացմանը և միջոցառման շրջանակում նախատեսվող թեմատիկ քննարկմանը, որի ընթացքում հանդես կգա ելույթով։ Նախատեսվում է վարչապետ Փաշինյանի կողմից Փարիզի խաղաղության համաժողովի գրադարանին խորհրդանշական նվերի հանձնում։
Փարիզ այցի շրջանակում Հայաստանի վարչապետը կայցելի նաև Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գրասենյակ և հանդիպում կունենա ՖՄԿ Գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոյի հետ։
Նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի և նրա տիկնոջ այցը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայան, և նրանց մասնակցությունը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 40-րդ Գլխավոր կոնֆերանսի աշխատանքներին։ Կոնֆերանսի թեմատիկ քննարկման շրջանակում վարչապետ Փաշինյանը հանդես կգա ելույթով։ ՀՀ վարչապետը նաև հանդիպում կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Օդրի Ազուլեի հետ և հարցազրույց կտա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մամուլի ծառայությանը։
Այցի շրջանակում ՀՀ վարչապետը և նրա տիկինը հանդիպում կունենան Ֆրանսիայի հայ համայնքի հոգևոր և աշխարհիկ կառույցների ղեկավարների հետ։ Ի պատիվ Նիկոլ Փաշինյանի և Աննա Հակոբյանի կտրվի պաշտոնական ընդունելություն, որի շրջանակում նախատեսվում է ՀՀ վարչապետի ելույթը։

Armenian PM Pashinyan Arrives in Paris
A delegation head by Armenian PM Nikol Pashinyan has arrived in Paris where they were welcomed at the airport by Armenia’s representative at UNESCO Christian Ter-Stepanyan, Armenian Ambassador to France Hasmik Tolmajyan.
Pashinyan will be on a working visit to Paris on November 11-12 to participate in the 2nd Paris Peace Forum and 40th Session of the General Conference of UNESCO.
Nikol Pashinyan will take part in an official reception on behalf of the president, organized in honor of the heads of state and government participating in the Paris Peace Forum.
On November 12, the Armenian Prime Minister will take part in the opening of the forum and thematic discussion within the event. The PM will deliver a speech. Pashinyan will present a symbolic gift to the library of the Paris Peace Forum.
The Armenian PM will also visit the office of the Organisation internationale de la Francophonie and will meet with the Secretary General of Francophonie Louise Mushikiwabo.
The visit of the Armenian Prime Minister and his wife to the central office of UNESCO and their participation in the 40th session of the General Conference of UNESCO is planned. As part of the thematic discussion of the conference, Pashinyan will make a speech. The Prime Minister of Armenia will also meet with UNESCO Director General Audrey Azoulay and will give an interview to the UNESCO press service.
During the visit, the Armenian Prime Minister and his wife will meet with the leaders of the spiritual and secular structures of the Armenian community of France. An official reception will be given in honor of Nikol Pashinyan and Anna Hakobyan, in the framework of which the Armenian Prime Minister will speak.