Եթե ստանձնել ենք պատասխանատվություն, ապա պետք է ջանքեր գործադրենք տարածաշրջանում հասնելու իրական փոփոխությունների. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի շրջանակում մասնակցել է վարպետաց դաս ձևաչափով թեմատիկ քննարկմանը: Այն վարել է «Նյու Յորք Թայմս Եվրոպայի» գլխավոր դիվանագիտական թղթակից Սթիվեն Էլանգերը: Վարչապետին հրավիրելով ելույթի` Սթիվեն Էրլանգերը նշել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը հետաքրքիր մարդ է և ինքը հատուկ վերաբերմունք ունի նրա հանդեպ, քանի որ նա նախկին լրագրող է, մի քանի անգամ եղել է բանտում, այնուհետև դարձել է իր երկրի վարչապետը: «Սա մի շատ արտասովոր ճանապարհ է։ Ես Մոսկվայի նախկին թղթակից եմ, եղել եմ Ձեր երկրում։ Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել այստեղ լինելու համար»,- ասել է Էրլանգերը:
Իր խոսքում վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին` նման կարևոր նախաձեռնության համար և նշել, որ այն կարևոր պլատֆորմ է՝ քննարկելու անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերները և մշակելու համատեղ բանաձևեր` այդ մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ։
«Ի՞նչ պետք է իմանաք մեր երկրի անվտանգային միջավայրի վերաբերյալ. շատ տարօրինակ փաստ պետք է արձանագրեմ, մեր չորս սահմաններից երկուսը փակ են, մյուս երկուսն, այսպես ասած, կիսափակ են։ Ինչո՞ւ կիսափակ, որովհետև հարավից մենք սահման ունենք Իրանի հետ, և ինչպես գիտեք, կա որոշակի լարվածություն Իրանի շուրջ, մեր հյուսիսային սահմանը Վրաստանի հետ է և լարված հարաբերությունները Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև որոշակի բացասական ազդեցություն են ունենում։
Բայց իհարկե մեզ համար անվտանգության ամենակարևոր մարտահրավերը Լեռնային Ղարաբաղի հարցն է։ Եվ, անկեղծ ասած, դառնալով Հայաստանի վարչապետ և ընդգրկվելով միջազգային հարաբերություններում՝ ես անակնալի եկա, որ միջազգային հանրության շրջանում ԼՂ հարցի վերաբերյալ մի շարք թյուրըմբռնումներ կան։
Եվ մի հետաքրքիր փաստ էլ կա. ով շահագրգռված է ԼՂ հարցով, պետք է իմանա, թե ինչո՞ւ է այս կոնֆլիկտն առաջացել։ Առաջին հերթին, պատճառը Ստալինյան ռեժիմի որոշումն էր՝ Ղարաբաղը հանձնել նոր կազմավորված Խորհրդային Ադրբեջանին։ Երբ 1986-ին Միխայիլ Գորբաչովը դարձավ Խորհրդային միության ղեկավար, նա սկսեց ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթաց և հայտարարեց ժողովրդավարություն, պերեստրոյկա։ Ղարաբաղի բնակչության գերակշիռ մեծամասնությունը, որ եղել և մնում են հայեր, և նրանք ունեին ինքնավար մարզի կարգավիճակ Խորհրդային Ադրբեջանում, որոշեցին օգտագործել այս հնարավորությունը և ԽՍՀՄ օրենսդրությանը համապատասխան որոշեցին դուրս գալ Ադրբեջանի կազմից։
Խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունները որոշեցին ճնշել այս շարժումը օգտագործելով ուժային լծակներ՝ ոստիկանություն և այլ։ Այս կոնֆլիկտի ամենասկզբնական փուլն այսպես է ձևավորվել։ Այնուհետև, երբ սկսվել է ԽՍՀՄ փլուզումը, Ադրբեջանը, ինչպես շատ այլ խորհրդային պետություններ, որոշեց դառնալ անկախ պետություն։ Իսկ ԽՍՀՄ օրենքն ասում էր, որ եթե որևէ անդամ հանրապետություն որոշում է անկախանալ, ապա նրա կազմում գտնվող ինքնավար մարզն ինքն է որոշում իր ապագան։
Այդպես, Ադրբեջանին զուգահեռ Լեռնային Ղարաբաղը ևս սկսեց անկախացման գործընթաց։ Եվ ինչպես Ադրբեջանը անջատվեց ԽՍՀՄ-ից, այնպես էլ ԼՂ-ն անջատվեց Ադրբեջանից։ Արդյունքում, Ադրբեջանը որոշեց ռազմական ուժ կիրառել` պարտադրելով և ճնշելով ԼՂ ժողովրդին. նա պատերազմ սկսեց։ Կային ԼՂ-ում շատ տարածքներ, որտեղ էթնիկ զտումներ սկսեցին, և արդյունքում ԼՂ-ի հայերը՝ բնակչության մոտ 80-85 %-ը, սկսեցին ինքնապաշտպանություն։ Եվ պարզվեց, որ նրանք ի վիճակի են դա անել։ Նրանք ստիպեցին Ադրբեջանին համակերպվել իրավիճակի հետ։
1995 թ-ին` մայիսի 12-ին, հրադադարի համաձայնագիր ստորագրվեց Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև։ Դրանից հետո, և նույնիսկ դրանից առաջ, սկսվել էր բանակցային գործընթացը, մշակվեց բանակցությունների ձևաչափ։ Համաձայն միջազգային ատյանների որոշումների՝ այն ունեցավ երեք կողմ՝ Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան։
Բանակցային գործընթացը սկսել է նույնիսկ 1992-ից։ Շատ երկար ժամանակ ԼՂ-ն ընդգրկված էր բանակցային գործընթացում՝ որպես կողմ։ Ի դեպ՝ որոշ հանդիպումներ կայացան Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ղեկավարների, նաև Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների միջև։ Դժբախտաբար, ԼՂ կոնֆլիկտը դեռ լուծված չէ։
Մի քանի պատճառ կա դրա համար։ Առաջինը` 1998-ին ԼՂ-ն դուրս մղվեց բանակցային գործընթացից: Արդյունքում (ոչ միայն այս գործոնի բերումով, բայց նաև դրա)` այժմ Ադրբեջանը հրաժարվում է բանակցել ԼՂ-ի հետ։ Մերժում է անգամ բանակցել ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների ձևաչափում, ուր ընդգրկված են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Միացյալ նահանգները։ Մինչդեռ համաձայն այս ձևաչափի՝ կան բանակցային երեք կողմեր՝ Ադրբեջանը, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը։
Մյուս կողմից, Ադրբեջանի կառավարությունը պնդում է, որ ԼՂ-ն պետք է Ադրբեջանի մաս կազմի։ Բայց դա շատ տարօրինակ պնդում է, որովհետև հնարավոր չէ հասկանալ՝ ինչպես կարող է Ադրբեջանի կառավարությունը համարել ԼՂ-ն իր տարածքային ամբողջականության մի մաս՝ սակայն հրաժարվել խոսել նրա հետ։ Տարօրինակ չէ՞։ Ադրբեջանի ղեկավարներն ասում են, որ ուզում են ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս տեսնել, բայց հրաժարվում են ԼՂ-ի ժողովրդի հետ բանակցել։ Ի՞նչ է դա նշանակում։ Միայն մի բան. դժբախտաբար, Ադրբեջանի իշխանությունները մտադիր չեն խոսել այդ մարդկանց հետ և բանակցել նրանց հետ, քանի որ նրանք ցանկանում են ունենալ տարածքներ, բայց ոչ ժողովուրդ: Ավելի ճիշտ՝ տարածքներ, առանց ժողովրդի:
Հայատյացության քաղաքականությունն ավելի հեռուն է գնում: Լեռնային Ղարաբաղ այցելող օտարերկրացիները հայտնվում են Ադրբեջանի սև ցուցակում: Որևէ երկրի քաղաքացի, ով կրում է հայկական ազգանուն կամ հայկական ծագում ունի, չի կարող մուտք գործել Ադրբեջան: Այդպես եղավ ԱՄՆ քաղաքացի Bloomberg-ի լրագրողուհու, թուրքական նվագախմբի երաժիշտի, ութ տարեկան երեխայի և ռուսաստանցի ութսունամյա թոշակառուի դեպքում:
Վերջերս էլ մի վարորդ ձերբակալվել էր միայն նրա համար, որ հայկական երաժշտություն էր լսում մեքենայում:
Առավել տխրահռչակ դեպք կատարվեց «Արսենալ»-ի խաղացող Հենրիխ Մխիթարյանի հետ, ով բաց թողեց Եվրոպա լիգայի եզրափակիչ հանդիպումը Բաքվում, որը կայացավ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ: Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ արգելեցին Մխիթարյանի անունը կրող վերնաշապիկները, և դրանցով զբոսնող մարդիկ ոստիկանների կողմից կանգնեցվեցին Բաքվի փողոցներում:
Հաջորդը ի՞նչ է լինելու։
Ակնհայտ է, որ պետք է իրական ջանքեր գործադրել խնդիրը լուծելու համար։ Մենք ունենք, այսպես ասած, հավասար հնարավորություններ Ադրբեջանի ղեկավարների, Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարների հետ՝ խնդիրը լուծելու համար։
Իմ պաշտոնավարման ամենասկզբում ես հայտարարեցի, որ ԼՂ հարցի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Ադրբեջանի, ԼՂ-ի և Հայաստանի ժողովուրդների համար։ Ես Հայաստանի առաջին ղեկավարն եմ, ով հայտարարեց, որ ԼՂ հարցի ցանկացած լուծման տարբերակ պետք է Ադրբեջանի ժողովրդի համար ևս ընդունելի լինի։ Եվ մեր երկրի ընդդիմությունը հարցնում է՝ ինչո՞ւ պետք է Հայաստանը հոգ տանի Ադրբեջանի ժողովրդի շահերի մասին։
Իմ պատասխանը շատ պարզ է. որովետև ես վստահ եմ՝ եթե մենք այդ հարցին կայուն լուծում ենք ուզում, ապա պետք է հաշվի առնենք դրանում ներգրավված բոլոր կողմերի շահերը։ Ես այդ հայտարարությունն արեցի՝ հույսով, որ կլսենք համանման հայտարարություն Ադրբեջանի ղեկավարության` իմ գործընկեր Իլհամ Ալիևի կողմից։ Եթե համանման մի հայտարարություն լսեինք պարոն Ալիևի կողմից, դա իսկական բեկում կմտցներ բանակցային գործընթացում։ Ես ուզում եմ այս շատ կարևոր հարթակից, շատ կարևոր խորագիր կրող միջոցառման վայրից (Փարիզի խաղաղության ֆորում) կոչ անել մեր գործընկերներին` նմանօրինակ հայտարարություն անել, որ խնդրի լուծումը պետք է ընդունելի լինի Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդների համար։ Իհարկե սա հեշտ խնդիր չէ, բայց եթե մենք ստանձնել ենք պատասխանատվություն մեր ժողովուրդների ապագայի համար, ինչը նշանակում է նաև տարածաշրջանի ապագայի, ինչը նշանակում է մեր աշխարհի ապագայի համար, մենք պետք է իրական ջանքեր գործադրենք իրական փոփոխությունների հասնելու համար»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև վարչապետը պատասխանել է քննարկմանը մասնակից, Վարդենիսում ծնված ադրբեջանցի բլոգերի` Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված ՄԱԿ-ի բանաձևերի, Արցախին Ադրբեջանի կազմում բարձրագույն ինքնավարություն տրամադրելու, հայկական ազգանուններով քաղաքացիների` Ադրբեջան մուտք գործելու մասին հարցին:
«Նախևառաջ Վարդենիսի մասով. եկեք հիշենք ժամանակները, երբ հայերն ապրում էին Ադրբեջանում, և երբ ադրբեջանցիներն ապրում էին Հայաստանում։ Ես շատ լավ հիշում եմ այդ ժամանակները։ Ադրբեջանի հայերն սպանվեցին Սումգայիթում, հետո սպանդը շարունակվեց Բաքվում, դա տարածվեց նաև Ղարաբաղում և այլն։ Հայ չմնաց Ադրբեջանում, նրանք հաճախ առանց հագուստ վերցնելու էին փախուստի դիմում։
Իսկ Հայաստանի ադրբեջանցիների հետ ի՞նչ եղավ։ Հայկական կառավարության որոշմամբ՝ հատուկ ավտոբուսներ տրամադրվեցին նրանց, ոստիկանությունն էր ուղեկցում, և որևէ ադրբեջանցի չվիրավորվեց այս ողջ գործընթացքում։ Այս նկարագրությունները շատ ցայտուն վկայությունն են կոնֆլիկտի ողջ պատկերի։
Դուք Ձեր հարցում նշեցիք, որ Լեռնային Ղարաբաղը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես Ադրբեջանի մաս. ճիշտ չէ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ստանձնած առաքելությունը հենց դա է. միջնորդել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի որոնման հարցում։ Եվ ինչո՞ւ է Ադրբեջանը ներգրավված այս բանակցությունների գործընթացում՝ որպես կողմ, եթե Ղարաբաղն արդեն իսկ միջազգայնորեն ճանաչված իր հատվածն է։ Դա տարօրինակ չէ՞։
Ես ակնկալում եմ գտնել կոնֆլիկտի այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կլինի Ադրբեջանի, Ղարաբաղի և Հայաստանի ժողովուրդների համար։ Ես սա հայտարարել եմ Ստեփանակերտում, և մեկ տարի է՝ սպասում եմ լսելու նմանօրինակ մի հայտարարություն Ադրբեջանի կառավարությունից։ Անձնապես խնդրել եմ պարոն Ալիևին բեկում մտցնել այս գործընթացում։ Բայց դժբախտաբար նա շարունակում է հայտարարել, որ Զանգեզուրը, Սյունիքը, Սևանա լիճը կամ մայրաքաղաք Երևանը Ադրբեջանի տարածքներ են։ Որևէ մեկը մեզ հետ չի կարող ուժի լեզվով խոսել։ Իսկ ինչ էիք սպասում, որ ես հայտարարեմ, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայտարարում են, որ գրավելու են ոչ միայն Ղարաբաղը, այլ նաև Զանգեզուրն ու Երևանը: Մեր առաջարկը խաղաղությունն է, մենք չենք սպառնում որևէ մեկին տարածաշրջանում, մենք ուզում ենք պատրաստել մեր հասարակությանը խաղաղության համար»,- ասել է վարչապետը:

Главный вызов безопасности для нас - это проблема Карабаха: речь Пашиняна в рамках Парижского форума мира
Премьер-министр Никол Пашинян в рамках Второго Парижского форума мира принял участие в дискуссии в формате мастер-класса. Дискуссию вел главный дипломатический корреспондент "New York Times" по Европе Стивен Эрлангер. Представляя премьер-министра, Стивен Эрлангер отметил, что Никол Пашинян - интересный человек, и у него особое отношение к главе правительства Армении, потому что он бывший журналист, несколько раз сидел в тюрьме и стал премьер-министром своей страны. "Это очень необычный путь. Я бывший московский корреспондент, я был в Вашей стране. Я хочу поблагодарить Вас за то, что Вы здесь", - сказал Эрлангер.
В своей речи премьер-министр поблагодарил президента Франции Эммануэля Макрона за столь важную инициативу и отметил, что это важная платформа для обсуждения современных вызовов безопасности и разработки совместных формул для их преодоления.
"Что нужно знать о ситуации по безопасности в нашей стране? Я должен отметить очень странный факт: две из четырех наших границ закрыты, две другие, так сказать, наполовину закрыты. Почему полузакрыты? Потому что у нас есть граница с Ираном на юге, и, как вы знаете, вокруг Ирана есть некоторая напряженность, наша северная граница с Грузией, и напряженные отношения между Грузией и Россией оказывают некоторое негативное влияние.
Но, конечно, самый главный вызов безопасности для нас - это проблема Нагорного Карабаха. И, честно говоря, став премьер-министром Армении и начав принимать участие в международных отношениях, я с удивлением обнаружил, что в международном сообществе есть ряд недоразумений по поводу проблемы Нагорного Карабаха.
И еще один интересный факт: любой, кто интересуется вопросом Нагорного Карабаха, должен знать причину возникновения этого конфликта. Прежде всего, причиной стало решение сталинского режима передать Карабах новообразованному Советскому Азербайджану. Когда Михаил Горбачев стал лидером Советского Союза в 1986 году, он начал процесс демократических реформ и объявил о начале перестройки. Подавляющее большинство населения Карабаха было и остается армянским, и они имели статус автономной области в составе Советского Азербайджане. Население Нагорного Карабаха решило воспользоваться этой возможностью и в соответствии с законодательством СССР выйти из состава Азербайджана.
Власти Советского Азербайджана решили подавить это движение с помощью силовых рычагов - полиции и т.п. Так сформировался самый первый этап этого конфликта. Затем, когда начался распад СССР, Азербайджан, как и многие другие советские республики, решил стать независимым государством. А закон СССР гласил, что если республика-член Союза решает стать независимой, то входящая в ее состав автономная область сама определяет свое будущее.
Таким образом, наряду с Азербайджаном, Нагорный Карабах также начал процесс независимости. И точно так же, как Азербайджан отделился от СССР, так и Карабах отделился от Азербайджана. В результате Азербайджан решил применить силу, принуждая и подавляя народ Нагорного Карабаха, он начал войну. Во многих районах Нагорного Карабаха началась этническая чистка, и в результате армянское население Нагорного Карабаха - около 80-85% всего населения, начало самооборону. И оказалось, что они смогли сделать это. Они заставили Азербайджан примириться с ситуацией.
12 мая 1995 года между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией было подписано соглашение о прекращении огня. После этого и даже до этого начался переговорный процесс, был разработан формат переговоров. Согласно решениям международных инстанций, у этого формата было три стороны: Азербайджан, Нагорный Карабах и Армения.
Переговорный процесс начался еще в 1992 году. Долгое время Нагорный Карабах включен в переговорный процесс в качестве стороны. Кстати, были проведены встречи между лидерами Нагорного Карабаха и Азербайджана, а также министрами обороны Азербайджана, Нагорного Карабаха и Республики Армения. К сожалению, нагорно-карабахский конфликт еще не решен.
Этому есть несколько причин. Во-первых, в 1998 году Нагорный Карабах был исключен из переговорного процесса. В результате (не только из-за этого, но и из-за этого фактора в том числе) Азербайджан сейчас отказывается вести переговоры с Нагорным Карабахом. Он даже отказывается вести переговоры в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ, в которую входят Россия, Франция и США. Однако, согласно этому формату, есть три стороны переговоров - Азербайджан, Армения и Нагорный Карабах.
С другой стороны, правительство Азербайджана утверждает, что Нагорный Карабах должен быть частью Азербайджана. Но это очень странное утверждение, потому что невозможно понять, как правительство Азербайджана может рассматривать Нагорный Карабах как часть своей территориальной целостности, но вместе с тем отказываться вести с ним диалог. Разве это не странно? Лидеры Азербайджана говорят, что хотят видеть Нагорный Карабах частью Азербайджана, но отказываются вести переговоры с народом Нагорного Карабаха. Что это значит? Только одно: к сожалению, власти Азербайджана не собираются разговаривать с этими людьми и вести с ними переговоры, потому что им нужны территории, а не люди. Точнее, им нужны территории без людей.
Политика армянофобии простирается и дальше. Иностранцы, посещающие Нагорный Карабах, оказываются в черном списке Азербайджана. Гражданин любой страны, который имеет армянскую фамилию или имеет армянское происхождение, не может въехать в Азербайджан. Так было в случае с гражданином США, журналистом Bloomberg, музыкантом турецкого оркестра, восьмилетним ребенком и восьмидесятилетним российским пенсионером.
Недавно водитель был арестован только за то, что слушал в машине армянскую музыку.
Самый печально известный случай произошел с игроком "Арсенала" Генрихом Мхитаряном, который пропустил финальный матч Лиги Европы в Баку всего несколько месяцев назад. Власти Азербайджана даже запретили футболки с именем Мхитаряна, а проходящих в таких футболках людей на улицах Баку задерживала полиция.
Что будет дальше?
Очевидно, что для решения проблемы необходимо приложить реальные усилия. У нас, так сказать, равные с лидерами Азербайджана, лидерами Нагорного Карабаха возможности для решения проблемы.
В самом начале своего пребывания в должности я заявил, что любое решение нагорно-карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Азербайджана, Нагорного Карабаха и Армении. Я первый армянский лидер, который заявил, что любое решение нагорно-карабахского конфликта должно быть приемлемо и для азербайджанского народа. И оппозиция нашей страны спрашивает, почему же Армения должна заботиться об интересах народа Азербайджана.
Мой ответ очень прост: потому что я убежден, что если мы хотим найти стабильное решение этой проблемы, мы должны учитывать интересы всех вовлеченных сторон. Я сделал это заявление в надежде, что мы услышим аналогичное заявление от руководства Азербайджана, от моего коллеги Ильхама Алиева. Если бы мы услышали подобное заявление от г-на Алиева, то это стало бы настоящим прорывом в переговорном процессе. Я хочу с этой очень важной платформы (Парижского форума мира) призвать наших партнеров сделать такое заявление, что решение проблемы должно быть приемлемым для народов Азербайджана, Нагорного Карабаха и Республики Армения. Конечно, это непростая проблема, но если мы взяли на себя ответственность за будущее наших народов, что также означает и за будущее региона, что означает и за будущее нашего мира, мы должны приложить реальные усилия для достижения реальных перемен", - сказал премьер-министр Пашинян.
Затем премьер-министр ответил на вопрос присутствующего на обсуждении азербайджанского блогера, родившегося в Варденисе, о резолюциях ООН по Нагорному Карабаху, о предоставлении Арцаху высшей автономии в составе Азербайджана и въезде граждан с армянскими фамилиями в Азербайджан.
"Прежде всего хочу сказать о Варденисе. Давайте вспомним времена, когда армяне жили в Азербайджане и азербайджанцы жили в Армении. Я очень хорошо помню те времена. В Сумгаите были убиты армяне Азербайджана, затем резня продолжилась в Баку, она распространилась на Карабах и так далее. В Азербайджане не осталось армян, они часто обращались в бегство, не взяв с собой даже одежды.
А что случилось с азербайджанцами Армении? По решению правительства Армении им были предоставлены специальные автобусы в сопровождении полиции, и ни один азербайджанец не пострадал за весь процесс. Эти факты очень ярко описывают весь образ конфликта.
Вы упомянули в своем вопросе, что Нагорный Карабах международно признан как часть Азербайджана. Это неправда. Миссия сопредседателей Минской группы ОБСЕ заключается именно в том, чтобы быть посредниками в поиске окончательного статуса Нагорного Карабаха. А почему Азербайджан участвует в этих переговорах в качестве стороны, если Карабах уже является международно признанной его частью? Разве это не странно?
Я ожидаю такого решения конфликта, который будет приемлемым для народов Азербайджана, Карабаха и Армении. Я заявлял об этом в Степанакерте и уже год жду, чтобы услышать аналогичное заявление от правительства Азербайджана. Я лично просил г-на Алиева совершить прорыв в этом процессе. Но, к сожалению, он продолжает заявлять, что Зангезур, Сюник, озеро Севан или столица Ереван являются территориями Азербайджана. Никто не может говорить с нами на языке силы. И чего вы ожидали от меня, когда руководство Азербайджана заявляет, что они захватят не только Карабах, но и Зангезур и Ереван? Наше предложение - мир, мы никому в регионе не угрожаем, мы хотим подготовить наше общество к миру", - сказал премьер-министр.