Արմեն Սարգսյանը Դոհայում հանդիպել է Կատարի Պետության վարչապետի հետ
Պաշտոնական այցով Կատարի Պետությունում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր Դոհայում հանդիպել է Կատարի Պետության վարչապետ, ներքին գործերի նախարար Աբդուլահ բին Նասեր բին Խալիֆա ալ Թանիի հետ։
Վարչապետ Աբդուլահ բին Նասեր բին Խալիֆա ալ Թանին ողջունել է Հայաստանի նախագահի պաշտոնական այցը Կատարի Պետություն՝ կարևորելով միջպետական հարաբերությունները Հայաստանի Հանրապետության հետ։
Նախագահ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Կատարի Պետության կառավարությանը՝ Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության բացմանն աջակցելու համար՝ նշելով, որ այն նոր որակի կբարձրացնի երկկողմ հարաբերությունները և հույս հայտնելով, որ մոտ ապագայում Կատարը ևս իր դեսպանությունը կունենա Երևանում:
Հանդիպմանը քննարկվել են երկու երկրների միջև հարաբերությունների խորացման հնարավորությունները։ Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ երկու բարեկամ երկրների միջև առկա են փոխգործակցության մեծ հնարավորություններ և լավ հիմքեր՝ երկկողմ համագործակցության ընդլայնման ու ամրապնդման համար։
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, այլ երկրների շուկաներ դուրս գալու տարանցիկ լավ հնարավորություններ ունի։
Փոխգործակցության համար մասնավորապես հետաքրքիր են համարվել շինարարության, անշարժ գույքի, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և սննդի անվտանգության ոլորտները: Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է նաև գիտական, կրթական, տեխնոլոգիական ոլորտներում գործակցության մեծ ներուժի առկայությունը՝ այս համատեքստում նշելով փոխգործակցության հնարավորությունը Հայաստանում նորագույն տեխնոլոգիաների և գիտության զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced Tomorrow) նախագահական նախաձեռնության շրջանակում։

Армен Саркисян в Дохе встретился с премьер-министром Катара
Находящийся с официальным визитом в Катаре президент Республики Армения Армен Саркисян в Дохе встретился с премьер-министром Катара, министром внутренних дел Абдуллой бин Насер бин Халифа Аль Тани.
Как сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, премьер-министр Абдулла бин Насер бин Халифа Аль Тани приветствовал официальный визит президента Армении в Катар, подчеркнув важность межгосударственных отношений с Арменией.
Президент Саркисян выразил благодарность правительству Катара за содействие открытию посольства Республики Армения, отметив, что оно преведет двусторонние отношения к новому качеству и выразил надежду, что в ближайшем будущем Катар также будет иметь свое посольство в Ереване.
На встрече были обсуждены возможности углубления отношений между двумя странами. Собеседники сошлись во мнении, что между двумя дружественными странами существуют большие возможности и хорошие основы для расширения и укрепления двустороннего сотрудничества.
Президент Саркисян отметил, что Армения, будучи членом Евразийского экономического союза, имеет хорошие транзитные возможности для выхода на рынки других стран.
Для взаимодействия, в частности, интерес представляют сферы строительства, недвижимости, туризма, сельского хозяйства и безопасности продуктов питания. Президент Саркисян подчеркнул  и наличие большого потенциала для сотрудничества в сферах науки, образования и технологий. В этом контексте он отметил возможность взаимодействия в рамках президентской инициативы ATOM (Advanced Tomorrow), направленной на развитие новейших технологий и науки в Армении.