Զարգացման ասիական բանկը ՀՀ-ին 10 մլն դոլար վարկ կտրամադրի
Զարգացման ասիական բանկը հավանություն է տվել 10 մլն դոլար վարկի տրամադրմանը Հայաստանի կառավարության ջանքերին կրթության  և առողջապահության ոլորտներում ծառայությունների որակի և հասանելիության բարելավման նպատակով, տեղեկացնում է Modern Diplomacy-ն։
Աղբյուրի համաձայն՝ Հայաստանում նկատվում է ժողովրդագրական տեղաշարժ. մինչև 18 տարեկան երեխաների բաժինը նվազում է 1990-ին բնակչության 37 տոկոսից մինչև ներկայում 25 տոկոսի, ինչը վկայում է երկրում աշխատուժի սպասվող կրճատման մասին։
Նշվում է նաև, որ որակյալ կրթության և բուժսպասարկման և դրանց ձևավորման հասանելիությունը բավարար չէ, ինչը հանգեցնում է այն բանին, որ շատ մարդիկ չունեն հմտություններ, որոնք անհրաժեշտ են գործատուների պահանջները բավարարելու համար, և առողջական վիճակը նույնպես վատանում է, ինչը կործանարար ազդեցություն է թողնում բնակչության վրա, և ինչից կարելի է խուսափել։
«Լավ կրթված և առողջ բնակչությունը կարևոր նշանակություն ունի այնպիսի երկրի աճի և զարգացման համար, ինչպիսին Հայաստանն է, որտեղ մարդկային կապիտալը զգալիորեն իրացված չէ»,- նշել է ԶԱԲ՝ Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի դեպարտամենտի առողջապահության գծով ավագ մասնագետ Ռոզելա Լավադոն։
«ԶԱԲ օգնությունը կաջակցի կառավարության շարունակվող ջանքերին, որպեսզի քաղաքացիները լինեն կրթված, առողջ և ավելի արդյունավետ»,- ավելացրել է մասնագետը։

Азиатский банк развития одобрил кредит Армении в $10 миллионов для улучшения сфер образования и здравоохранения
Азиатский банк развития одобрил кредит в размере 10 миллионов долларов США для содействия усилиям правительства Армении по улучшению качества и доступности услуг в сферах образования и здравоохранения, передает Modern Diplomacy
Согласно источнику, в Армении наблюдается демографический сдвиг: доля детей в возрасте до 18 лет снижается с 37% населения страны в 1990 году до 25% в настоящее время, что свидетельствует о предстоящем сокращении рабочей силы в стране.
Также отмечается, что доступ к качественному образованию и медицинскому обслуживанию и их финансирование являются неудовлетворительными, что приводит к тому, что многие люди не обладают навыками, необходимыми для удовлетворения потребностей работодателей, и плохого состояния здоровья, которого можно избежать, что оказывает пагубное влияние на население.
"Хорошо образованное и здоровое население имеет важное значение в вопросе роста и развития такой страны, как Армения, где человеческий капитал в значительной степени не реализован", - отметила старший специалист АБР по здравоохранению в департаменте Центральной и Западной Азии, Розелла Лавадо.
"Помощь АБР поддержит продолжающиеся усилия правительства по обеспечению того, чтобы граждане были образованными, здоровыми и продуктивными", - добавила специалист.