Դեմոկրատ սենատորը կոչ է արել պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ
ԱՄՆ Սենատի դեմոկրատ անդամ Քրիս վան Հոլենը հայտարարել է, որ Թուրքիան անցել է հերթական «կարմիր գիծը»՝ սկսելով թեստավորել Ռուսաստանից գնած ՀՕՊ Ս-400 համալիրները։ Նա այս մասին գրել է իր Թվիթերում, ինչպես հայտնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
«(Թուրքիայի նախագահի Սպիտակ տուն այցելությունից) երկու շաբաթ հետո Էրդողանը անհարգալից վերաբերմունք է ցուցաբերում (ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ) Թրամփին, ԱՄՆ-ին և ՆԱՏՕ-ին, ինչպես նաև անցնում է հերթական «կարմիր գիծը» Ս-400-ների գծով»,- ասել է սենատորը։
Վան Հոլենը ընդգծել է, որ գոյություն ունեցող օրենսդրությունը «պարտավորեցնում է Թրամփին պատժամիջոցներ սահմանել»։
Հիշեցնենք, որ ռուսական ՀՕՊ Ս-400 համակարգերի մատակարարումը, որն առաջ է բերել ճգնաժամ ԱՄՆ-ի հետ Թուրքիայի հարաբերություններում, սկսվել են հուլիսի կեսին։

Сенатор США от демократов требует ввести санкции в отношении Турции
Член сената США демократ Крис ван Холлен заявил, что Турция пересекла очередную "красную линию", начав тестирование работы радаров приобретенных у России комлплексов ПВО С-400, об этом он написал у себя в Twitter, передает РИА Новости
"Через две недели после его (президента Турции  визита в Белый дом, Эрдоган проявляет неуважение к (президенту США Дональду) Трампу, США и НАТО, а также пересекает очередную "красную линию" по С-400", - заявил сенатор.
Ван Холлен подчеркнул, что существующее законодательство "обязывает Трампа ввести санкции".
По словам президента Турции Тайипа Эрдогана, C-400 будут полностью введены в действие в апреле 2020 года.