Նիկոլ Փաշինյանը և Սոորոնբայ Ժեենբեկովը քննարկել են հայ-ղրղզական տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացման հեռանկարները
Աշխատանքային այցով Բիշքեկում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովի հետ:
Ողջունելով վարչապետին Բիշքեկում` Սոորոնբայ Ժեենբեկովը նշել է, որ այսօրվա հանդիպումը լավ առիթ է քննարկելու ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ կապերի զարգացման հեռանկարները: «Պարոն վարչապետ, ՀԱՊԿ-ում մեր նախագահության ընթացքում մենք ներդրել ենք բոլոր ջանքերը` կազմակերպության հետագա զարգացման ուղղությամբ: Մենք շահագրգռված ենք միասնական ջանքերով դիմագրավելու բոլոր հնարավոր մարտահրավերներին, ինչպես նաև զարգացնելու հարաբերությունները բարեկամ Հայաստանի հետ»,- ասել է Ղրղզստանի նախագահը:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և հավելել, որ երկկողմ քաղաքական հարաբերություններն ունեն երկար տարիների պատմություն ու կառավարությունները պետք է քայլեր ձեռնարկեն զարգացնելու նաև տնտեսական համագործակցությունը: «Մենք ունենք հնարավորություն նոր թափ հաղորդելու առևտրատնտեսական կապերին, դրա համար առկա է անհրաժեշտ ներուժ: 21-րդ դարում աշխարհագրական հեռավարությունը խնդիր չէ, պետք է սկսել այնպիսի նախաձեռնություններ, որոնք կնպաստեն երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի խթանմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը, անդրադառնալով Ղրղզստանում առկա ներքաղաքական վիճակին, նշել է, որ ուրախ է իրավիճակի կայունացման ու կարգավորման կապակցությամբ:
«Մենք սերտորեն համագործակցում ենք ՀԱՊԿ-ի, ԵԱՏՄ-ի, ԱՊՀ-ի շրջանակում, ինչը ստեղծում է լավ հնարավորություն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցության համար»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Առանձնազրույցի ընթացքում ՀՀ վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը քննարկել են հայ-ղրղզական հարաբերություններին առնչվող տարբեր հարցեր, կարևորել տնտեսական փոխգործակցության ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը, գործարար կապերի ընդլայնումը:

Никол Пашинян и Сооронбай Жээнбеков обсудили перспективы развития армяно-киргизских экономических отношений
Находящийся с рабочим визитом в Бишкеке премьер-министр Никол Пашинян встретился с президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым.
Приветствуя премьер-министра в Бишкеке, Сооронбай Жээнбеков отметил, что сегодняшняя встреча является хорошим поводом обсудить перспективы развития как двусторонних, так и многосторонних связей. "Господин премьер-министр, в ходе нашего председательства в ОДКБ мы приложили все усилия для дальнейшего развития организации. Мы заинтересованы в том, чтобы совместными усилиями противостоять всем возможным вызовам и развивать отношения с дружественной Арменией", - сказал президент Кыргызстана.
Никол Пашинян поблагодарил за теплый прием и добавил, что двусторонние политические отношения имеют многолетнюю историю, и правительства должны предпринимать шаги для развития экономического сотрудничества. "У нас есть возможность придать новый импульс торгово-экономическим связям, для этого есть весь необходимый потенциал. В 21-м веке географическая отдаленность не является проблемой, нужно начинать такие инициативы, которые будут способствовать стимулированию экономических связей между двумя странами", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр, коснувшись внутриполитической ситуации в Кыргызстане, отметил, что рад стабилизации и урегулированию ситуации.
"Мы тесно сотрудничаем в рамках ОДКБ, ЕАЭС, СНГ, что создает хорошие возможности как для двустороннего, так и многостороннего сотрудничества", - отметил Никол Пашинян.
В ходе беседы тет-а-тет премьер-министр Армении и президент Кыргызстана обсудили различные вопросы армяно-киргизских отношений, отметили важность осуществления необходимых шагов в направлении экономического взаимодействия и расширения деловых связей.