Արմեն Սարգսյանը կմասնակցի Գոհար Վարդանյանի հուղարկավորության արարողությանը
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը նոյեմբերի 29-ին Մոսկվայում կմասնակցի լեգենդար հետախույզ Գոհար Վարդանյանի հուղարկավորության արարողությանը:
Արմեն Սարգսյանը անձամբ էր ճանաչում տիկին Գոհարին և նրա ամուսնուն՝ հետախուզության լեգենդ Գևորգ Վարդանյանին։
Վարդանյանների և Սարգսյանների ընտանիքները երկար տարիներ ջերմ հարաբերություններ ունեին, նրանց կապում էր մեծ բարեկամությունը։ Արմեն Սարգսյանը հնարավորության դեպքում մշտապես այցելում էր Գոհար և Գևորգ Վարդանյաններին։
Նախագահ Սարգսյանը չափազանց բարձր է գնահատում Վարդանյան ամուսինների վաստակը հետախուզության ոլորտում և իր հանդիպումների, զրույցների ու ելույթների ժամանակ հաճախ էր նրանց օրինակով նշում, թե ինչ է նշանակում հայրենիքին ծառայելը, հայրենիքից հեռու ապրելով ՝ հայրենիքը սիրելը և երբեք հայրենիքը չմոռանալը, ինչ է նշանակում Հայաստանում այնքան էլ երկար չլինելով՝ Հայաստանն այդքան շատ սիրելն ու հայ մնալը։
Երբ այս տարի գարնանը Հանրապետության նախագահը Երևանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում մասնակցել էր լեգենդար հետախույզներ Գոհար և Գևորգ Վարդանյանների անվան լսարանի բացման արարողությանը, հենց լսարանից հեռախոսազրույց էր ունեցել Գոհար Վարդանյանի հետ՝ վերահաստատելով իր ջերմ զգացումները Վարդանյանների հանդեպ։

Армен Саркисян примет участие в церемонии похорон Гоар Вартанян
Президент Республики Армен Саркисян 29 ноября в Москве примет участие в церемонии похорон легендарной разведчицы Гоар Вартанян.
Армен Саркисян был лично знаком с госпожой Гоар и её супругом, легендой разведки Геворком Вартаняном.
Семьи Вартанянов и Саркисянов долгие годы связывали тёплые отношения и большая дружба. Армен Саркисян по возможности всегда посещал Гоар и Геворка Вартанянов.
Президент Саркисян чрезвычайно высоко ценит заслуги супругов Вартанянов в сфере разведки и во время своих встреч, бесед и выступлений часто на их примере отмечал, что означает служить родине, живя вдали от родины: любить родину и никогда не забывать о родине, что означает, бывая в Армении не столь долго, так сильно любить Армению и оставаться армянами.
Когда весной этого года Президент Республики принял участие в церемонии открытия в Ереванском государственном университете языков и социальных наук имени В.Я.Брюсова аудитории имени легендарных разведчиков Гоар и Геворка Вартанянов, он прямо из аудитории поговорил по телефону с Гоар Вартанян, подтвердив свои тёплые чувства к Вартанянам.