«Վրաստանից հեռացա, քանի որ հոգնել էի, և մարդիկ հոգնել էին ինձնից». Սահակաշվիլի
Վրաստանի նախկին նախագահ, Ուկրաինայի Օդեսայի նահանգի նախկին նահանգապետ Միխեիլ Սաակաշվիլին մեկնաբանել է հայրենիքից հեռանալու իր որոշումը՝ այն «սխալ» որակելով: Այս մասին նա հայտնել է վրացական «Մթավարի» հեռուստաալիքի եթերում, հաղորդում է korrespondent.net-ը:
Քաղաքական գործիչը հայտնել է, որ բանտում հայտնվելու վախից դրդված չէ, որ լքել է երկիրը, քանի որ նմանատիպ սպառնալիքներ եղել են նաև Ուկրաինայում:
Նրա խոսքով՝ Վրաստանից հեռացել է, քանի որ հոգնել էր, և մարդիկ նույնպես հոգնել էին իրենից:
«Զղջում եմ, որ 2013-ին պարզապես թողեցի ամեն ինչ ու հեռացա Վրաստանից: Ես հեռացա ոչ այն պատճառով, որ վախենում էի բանտ գնալ, այլ որովհետև հոգնել էի, և մարդիկ հոգնել էին ինձնից… Բայց իմ երկիրը թողնելը վատագույն ելքն էր»,- հայտնել է Սաակաշվիլին:
Հիշեցնենք, որ Սաակաշվիլին Վրաստանի նախագահ է եղել 2004-2013 թվականերին: 2013-ին քաղաքական գործիչը լքել է երկիրը: Սաակաշվիլին ստացել է ուկրաինական քաղաքացիություն և 2015-ի մայիսին նշանակվել Օդեսայի նահանգապետ: 2016-ի նոյեմբերին նա հրաժարական է տվել:

Решение покинуть Грузию было ошибкой – Саакашвили
Экс-президент Грузии признался журналистам, что его решение покинуть родину в 2013 году было ошибочным,  передает Корреспондент.
Бывший президент Грузии Михаил Саакавшили прокомментировал свой отъезд из родины, назвав его ошибкой. Об этом он заявил в эфире грузинского телеканала Mtavari.
Политик отметил, что перед ним не стоял страх тюрьмы, поскольку аналогичные угрозы были и в Украине.
По словам Саакашвили, он уехал из Грузии, потому что устал "и люди от меня устали".
"Сожалею, что в 2013 году я просто оставил все и покинул Грузию. Ушел не из-за боязни сесть в тюрьму... А потому, что устал и люди устали от меня... Но оставить свою страну - это самый худший выход", – подчеркнул экс-президент.
Напомним, Саакашвили находился на посту президента Грузии с 2008 года. В 2013 политик покинул страну. Саакашвили получил украинское гражданство и был назначен на должность главы Одесской облгосадминистрации в мае 2015 года. В ноябре 2016 года он подал в отставку.